| anonim_4396 a întrebat:

Dece unei fete nu-i vine ciclul regulat? Ce problema are?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil e vorba despre un dezechilibru hormonal. El poate fi normal, daca fata are 12-16 ani si e in primii 2 ani de la prima menstruatie, sau poate fi datorat unei boli, daca nu indeplineste conditiile de mai sus. Bolile sunt numeroase: chisturi ocariene, tumori de hipofiza, dereglari ale tiroidei sau suprarenalelor, obezitate, bulimie, anorexie si multe altele.
Daca fata nu este in primii doi ani de menstruatii, atunci trebuie neaparat sa mearga la doctor. E nevoie de ecografii si analize de sange.

| M.madallina a răspuns:

Ciclul poate fi dereglat pana la 3 ani. mie mi-a venit acum 3 luni si de atunci imi vine de 2 ori pe luna.stiu,e oribil.ciclul poate fi neregulat din cauza unei alimentatii proaste, din cauza unei cresteri sau scaderi bruste in greutate sau din cauza stresului