| RobertAlexx a întrebat:

Când ejaculez, elimin un lichid transparent, în niciun caz spermă, ce este acela si cum pot ejacula spermă? Am 14 ani.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu ai dezoltate organele genitale si aparatul tau reproducator nu produce sperma.
Mai trebuei sa ai rabdare, sa mai cresti si sperma va apare cand esti destul de dezvoltat.
Nu te uita la alti baieti care la 14 ani au sperma, pentru ca nu va dezvoltati toti la aceeasi varsta, unii incep adolescenta mai devreme, altii mult mai tarziu.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

S-ar putea ca sa fie necesar sa mai astepti un anumit timp, care probabil va fi pana in cel mult 1 an de zile pentru a ti se maturiza si tie organele de reproducere care sa fie apte sa produca sperma. Deocamdata iti functioneaza glandele Cowper cele care produc asa numitul lichid preejacultor care are rolul de a usura decalotarea penisului si de a mentine in stare buna si curata canalul uretrei. Sperma este produsa de obicei incepand cu varsta de 14 ani, insa exista abateri de +/- circa 1 an fata de aceasta medie statistica. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Lichidul eliminat de penisul tău, se numește lichid preejaculator. Acesta apare înainte de apariția spermei.

| Andrei258 a răspuns:

Acela este lichidul preejaculator ce hraneste sperma sperma se elimina dupa lichidul preejaculator

| ACTH a răspuns:

Lichidul ăla iese atunci când te exciți foarte tare și o ai sculată de foarte mult timp. Se numește lichidul preejaculator. Ca să poți ejacula spermă, frecă-ți penisul continuu.

| RobertAlexx explică (pentru ACTH):

Vreau sa mentionez ca elimin in cantitate destul de mare