| DeniZu a întrebat:

Cand este sigur ca nu poti ramane insarcinata, inainte de menstruatie, sau dupa? Actul sexual fiind protejat.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o absoluta prostie ce spui tu. Zilele cele mai fertile sunt zilele 10-16, numarate din prima zi de sangerare. Dar s-a observat ca peste jumatate din femei pot avea ovulatie intre zilele 8 si 21 ale ciclului menstrual. Calculand ca spermatozoizii pot trai cam 3 zile in caile genitale ale femeii, inseamna ca risc minim e in zilele 1-5 (de cand vine menstruatia) si 24-28. Nu stiu de unde iti iei tu informatiile, dar sunt complet gresite. Orice fata citeste chestiile astea pe la 10-12 ani, nu inteleg cum poti sa crezi asemenea bazaconii. Daca ar fi sa ne luam dupa prostiile scrise de tine: la mine menstruatia dureaza 7 zile si ciclul menstrual 27. Deci nu as fi fertila 7 zile de menstra, plus inca 15, asta inseamna 22, plus inca 5 inainte de menstra, 27. Deci cand as putea fi fertila? Daca vrei parerea unui medic (adica a mea), nu exista zi sigura. Risc minim in au zilele 1-5 si 24-28, la femei cu menstre perfect regulate. Dar risc minim inseamna in jur de 5%, nu zero.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista absolut nici un moment sigur, poate prima zi de menstruatie, dar si acolo exista un mic risc. Totusi, prezervativul folosit corect protejeaza foarte bine, ramanand un risc de sarcina extrem de mic (cam 0, 2%) care nu poate fi scazut nicicum.

| memonelxd a răspuns:

Brigaela laughing))))))) consulta un medic ginecologhappy o fata nu poate ramane gravida inainte cu 5 zile sa ii vina, si 15 zile dupa ce i-a trecut ciclul menstrual... cum la majoritatea fetelor nu se stie cand le vine acele 5 zile nu se pot calcula...dar dupa ce se termina perioada menstruatiei 15 zile (sa fii mai sigura 10zile)nu poate ramane gravida( mai ales daca foloseste prezervativ) pentru ca nu se mai afla in perioada de fertilitatehappy

| Brigaela a răspuns (pentru memonelxd):

Este o absoluta prostie ce spui tu. Zilele cele mai fertile sunt zilele 10-16, numarate din prima zi de sangerare. Dar s-a observat ca peste jumatate din femei pot avea ovulatie intre zilele 8 si 21 ale ciclului menstrual. Calculand ca spermatozoizii pot trai cam 3 zile in caile genitale ale femeii, inseamna ca risc minim e in zilele 1-5 (de cand vine menstruatia) si 24-28. Nu stiu de unde iti iei tu informatiile, dar sunt complet gresite. Orice fata citeste chestiile astea pe la 10-12 ani, nu inteleg cum poti sa crezi asemenea bazaconii. Daca ar fi sa ne luam dupa prostiile scrise de tine: la mine menstruatia dureaza 7 zile si ciclul menstrual 27. Deci nu as fi fertila 7 zile de menstra, plus inca 15, asta inseamna 22, plus inca 5 inainte de menstra, 27. Deci cand as putea fi fertila? Daca vrei parerea unui medic (adica a mea), nu exista zi sigura. Risc minim in au zilele 1-5 si 24-28, la femei cu menstre perfect regulate. Dar risc minim inseamna in jur de 5%, nu zero.