| Aionut2002 a întrebat:

Poti rămâne însărcinată în ultima zi de menstruatie...
Dupa o zi de la actul sexual deja vomite.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este DA, insa in cazuri foarte rare si numai daca sunt intrunite anumite conditii, doar in acel caz/situatie devine posibil sa se poata forma o sarcina in urma unui act sexual intretinut in a 4-a, a 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual.
1.) -- Daca in mod cer, sigur NU ajunge sperma in vagin, atunci in acel caz formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
2.) -- Insa atunci cand actul sexual neprotejat este intretinut in timpul zilelor de menstruatie, in astfel de cazuri pot sa existe si situatii in care devine posibil sa se poata forma o sarcina, insa asa cum am amintit numai daca sperma este ejaculata in vagin, si asta se intampla in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau in ziua/zilele imediat urmatoare, de dupa terminarea sangerarii menstruale.
3.) -- Insa o asemenea posibilitate poate sa existe numai in 2 situatii si anume :
A.) in cazul unui ciclu menstrual foarte neregulat ori dereglat,
B.) sau in cazul ciclului menstrual regulat dar foarte scurt.
4.) -- Astfel ca in realitate, formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla NUMAI in cazul in care LUNGIMEA ciclului ca numar de zile este de 21, 22, sau 23 de zile. Fiindca este determinat in mod cert, atat stiintific cat si medical faptul ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de ziua in care se termina ciclul, rezulta ca OVULATIA se produce in a :
-- 7-a zi a ciclului de 21 zile si perioada fertila este intre a 4-8-a zi
-- 8-a zi a ciclului de 22 zile si perioada fertila este intre a 5-9-a zi
-- 9-a zi a ciclului de 23 zile si perioada fertila este intre a 6-10-a zi
Conform celor prezentate si precizate, rezulta ca in cazurile in care lungimea ciclului menstrual este unul foarte scurt, de doar : 21, 22, 23 sau 24 de zile, in acele cazuri PERIOADA FERTILA a unui astfel de ciclu poate sa inceapa chiar si din a 3-a sau a 4-a zi. Si fiindca spermatozoizii dupa ce sunt ejaculati in vagin si de acolo trec in uter, din acel moment pot supravietui in jur de 2-3 zile si astfel pot sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a, a 8-a sau a 9-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| Aionut2002 explică (pentru corbulalbrosu):

Păi si sa nu îmi fac griji.
Pot sta linistit?

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| sofisis a răspuns:

Da. Exista cazuri. Dar NU are cum sa aiba simptome la o zi dupa actul sexual. Alea apar cam la 4-6 saptamani de sarcina.