| forever4u a întrebat:

Cand faci prima oara sex, iti curge sange? Si daca nu iti curge, desi tu nu ai m-ai facut niciodata sex? (ma refer la fete)

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ete fas ce treaba re partenerul si cu ruptul himenului?

himenul se poate rupe la primul contact sexual si curge sange, la fel cum himenul poate fi rupt inainte de primul contact sexual sau cum poti avea un himen elastic care se poate rupe la al 2lea, 3lea contac sexual sau poate niciodata pana la nastere.

8 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Vad ca ai primit deja raspunsuri informative, deci cam tot ce voiam sa spun eu e mai sus,
mai adaug doar ca
am fost virgina, n-am sangerat si am avut putine dureri, deci se poate si fara sangewinking

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| C26 a răspuns:

Pai unele fete au himenul elastic si nu se rupe din prima, deci e posibil sa nu`ti curga din prima sange happy
Poate dupa 2-3 contacte sexuale happy

| sunrises a răspuns:

Si aceasta este o problema, cu sangele... happy, teama de injectii, si altele...

Adevararele probleme insa, transformate in traume, sunt toate acele lucruri care lovesc familia, tocmai atunci cand te astepti mai putin, ca un bumerang sad

| sunrises a răspuns (pentru sunrises):

De ce spun asta?
Pentru ca intr-o familie fericita, onoarea soţiei în faţa soţului este lucrul fundamental într-o relatie. Nu există altul mai important pe plan relational!

- Căsătoria este scopul. Căsătoria urmează doar peste câtiva ani. Casatoria înseamnă muncă, căsătoria e dură, căsătoria cere sacrificii, cere integritate. Oare ce i-a făcut pe unii să creadă începând cu anii "80 că sexul e gratis, că nu ar fi mare lucru, că pot să se culce cu cine vor şi... într-o zi să îşi pună o rochie albă sau un costum şi zâna magică a disciplinei va da nişte praf magic peste ei... şi atunci, vor putea să controleze ceea ce nu a încercat niciodată să controleze. Ar merge? Categoric Nu!
- Multe cupluri au experimentat durerea infidelităţii şi a adulterului. Se pot vedea peste tot familii rupte pentru că cineva nu a avut control! Persoana cu care te vei căsători merită tot ce ai mai bun – onoarea, demnitatea. Respectul şi integritatea MORALĂ pe care le arăţi faţă de tine şi faţă de cel iubit este un indicator foarte bun a ceea ce se poate aştepta mai tarziu...

Persoana cu care te vei căsători merită tot ce ai mai bun – onoarea, demnitatea.

| lolium a răspuns (pentru sunrises):

Cine iti garanteaza tie ca baiat (presupun ca baiat esti, nu?) ca daca fata e virgina cand te casatoresti cu ea nu te va insela mai tarziu?
crezi ca doar intr-un himen sta casatoria? poate ca ar fi ceva important, dar cu siguranta ca virginitatea unei fete nu garanteaza ca nu veti divorta mai tarziu, sau ca te va iubi toata viata fara sa se uite la altul.

| nokautone a răspuns:

Depinde poate sa nu curga daca partenerul are experinta ori este documentat happy Si daca nu iti curge inseama ca ti-ai ales un partener BUN
FUNDA?

| suntserios a răspuns (pentru nokautone):

Ete fas ce treaba re partenerul si cu ruptul himenului?

himenul se poate rupe la primul contact sexual si curge sange, la fel cum himenul poate fi rupt inainte de primul contact sexual sau cum poti avea un himen elastic care se poate rupe la al 2lea, 3lea contac sexual sau poate niciodata pana la nastere.