| casy14channel a întrebat:

Cum stiti ca va vine ciclul? Si cand va vine, ce faceti? Cam din cat in cat timp vine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

De obicei se manifesta prin anumite simptome premenstraule: intarirea sanilor, dureri stomacale, iritabilitate s. a.
Cand acesta soseste nu trebuie sa faci nimic decat sa iti pui un tampon, absorbant ca sa nu te patezi pe haine.
De obicei acesta vine 1 pe luna cam la 20-24 zile. La inceput nu o sa fie regulat, insa sa nu te sperie acest lucru. Cu timpul vei recunoaste cand acesta trebuie sa soseasca. Multa sanatate

| Mikutzza_Kiddutzza_1989 a răspuns (pentru antonia09):

Nu este adevarat. de obicei vine in 28-30 de zile dar sa nu va speriati, toate femeile trec prin asa ceva

37 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general, menstruatiile sunt regulate, survenind la un interval de 28 de zile. Adesea ele sunt anticipate de dureri de burta, somnolenta, dureri de sani. NU fac nimic cand apare menstruatia, doar imi pun un absorbant.

| monyk a răspuns:

BUna, in mod normal ciclul vine lunar, cam in aceeasi data daca e regulat dar se poate sa nu fie regulat, sa mai intampla sa nu vina 1-2 daca cumva este dereglat; in fiecare luna vine ciclul si dureaza in functie de fiecare femeie in parte, cam 2-7 zile...de obicei poti nota cand ti-a venit ultima oara si asa sti cam cand e momentul sa iti vina, oricum cand trebuie sa iti vina simti ca te doare burta, sanii, esti mai sensibila, etc.
Ciclul menstrual e ceva normal si arata faptul ca totul este in regula, daca se intampla sa nu iti vina ciclul si ai intretinut relatii sexuale neprotejate ar cam da de banuit ca poate fi vorba de o sarcina, dar nu neaparat.CAnd imi vine ce sa fac? Ma spal si folosesc un absorbanthappy.

| afrodita3333 a răspuns:

Inainte de a-ti venii poate sa te doare burata sau sa iti iasa cosuri sau sa te doara putin spatele depinde de la fata la fata, stiu cand imi vine pentru ca incepe sangerarea.cand imi vine pun tampoane si gata
vine pe fiecare luna si poate tine de la 3 zile pana pe la o saptamana si ceva(mie mi s-a intamplat si asta)

| sasha a răspuns:

1 mi se incoarda abdomenul
2 stau cu capu in jos ca sa nu mai curga
3 de 2 ori pe saptamana laughing hai ca glumeam, da de ce te intereseaza cand vei creste mare vrei sa devi fata?happy

| sasha a răspuns:

Scz chiar imi cer scuze nu am stiu ca esti fata am citit cateva intrebari si mi-am dat seama ca esti fata scuze inca o data alta data o sa fiu mai atent

| lilboutique a răspuns:

Pai vine cam dupa 28 de zile dupa ce ti-a trecutbig grin laughing ar trebui sa iti calculezi ca sa stiitongue

| ForteGames a răspuns:

Ciclul vine odata la 30 de zile, asa este aproximativ la toate fetele! Se mai intmpla sa ai dereglari de ciclu, asta depinde de ce mananci, de sanatatea ta, de metabolismul tau, de multe depinde! Iti dau un exemplu concret, daca ciclul iti vine pe data de 15 ar trebui ca luna viitoare tot pe 15 sa vina aproximativ pe 15 cu o zi inainte sau dupa aceasta data! Iti dai seama ca vine ciclul ca te doare burtica, te doare capul! Sunt mai multe simptome. depinde de firea fetei/femeii!big grin Ok sper ca mai inteles numai bine si ai grija sa nu te patezi.tongue

| mm_2126 a răspuns:

Nu ai de unde sa stii ca iti vine... te ia prin surprindere :p
pai trebuie sa ai mereu un absorbant/tampon la tine
normal vine din 28 in 28 de zile, dar daca esti la inceput, probabil ca inca nu ti s-a reglat

sper ca ti-am fost de ajutor :*

| Ziiziii a răspuns:

Normal iti vine din 21-28 de zile

| mean a răspuns:

Ai dureri puternice in burta si spinare.

| mean a răspuns:

Iar cind vine simplu imi pun un absorbant si atit.
Si trebuie sa te speli regulat.
De obicei el vine o data pe luna.

| Meluma a răspuns:

Vine o data la o luna, cam asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te dor sânii, stomacul. Păi ce poţi să faci? Un duş cu apă calduţă [ATENŢIE! Călduţă, nu fierbinte, nu rece!]apoi pui tamponul. În primii 2-3 ani vine neregulat.Cam din lună în lună. Să nu faci efort şi să nu întreţii relaţii sexuale în această perioadă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare...Cum sti cand iti vine ciclu daca ti'a venit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pay stai linistita si mie mia veit ai dureri de burta si ameteli dar nu te speria e ceva normal

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am dureri de burta foarte tari de 2 zile si imi curge un lighd alb de foarte mult timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu stiu ca nici mie nu mi-a venit inca

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te dor sani burta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

~*Poi inainte de ati venii ciclul te va durea burta, iar daca ai sanii destul de maricei de vor durea nu vei suporta sa te adinga cineva nici sa iti pui sutien!@!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru toate fetele :
Acel lichid albicios, transparent si vascos este pentru ca sunteti acite la burta si de obicei ca umblati cu mijlocul gol cu picoarele goale...etc. nu pntru ca va va veni ciclul!@!
Sa nu va speriati ca ciclul va poate venii ori cand lu o fata i-a venit la 18 ani!@!
de la 8-16maxim18!@!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te doare burta si iti curge sange pe cilocei sa tu te speri sa si mie mi-a venit astazi. la varsata de 12 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai iti vine dupa 21 sau 28 de zile, cand iti vine calculeaza pe calendar 21 sau 28 de zile si vei afla.

sper ca te-am putut ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poii. daca am un lichid albicios. dureri de burta, de cap, iar dimineata cand ma trezesc ma dor sanii.crying. ce poate fi?:S:S:S

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mu mia fenit ca merg pe 13 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mamei mele i-a venit cicllul la 18 ani!@! ce ciudat, iar mie la 13!@! pai regulat ciclul vine odata la 28 de zile.te doare burta, spatele.etc. depinde de la caz la caz.pe mine nu ma doare decat putin spatele. sper ca ti-am fost de ajutor!@!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand iti va veni ciclul te va durea burta, spatele, sani etc. Trebuie sa ai la tine intotdeauna 1-2 absorbante deoarece nu vei sti cand iti va veni. Ciclul vine din 28-30 in 28-30. Daca prima data iti vine pe data de 5 socoteste pe calendar si vei afla cand iti va veni luna viitoare. Nu vine la toate femeile\fetele din 28-30 de zile in 20-30 daca nu este regulat

| AMa19 a răspuns:

Poi iti dai seama atunci cand te doare burta cu niste dureri insuportabile, cand iti va veni in primul si primul rand o avertizezi pe mama ta, apoi iti pui un absorbant. Daca ai dureri prea mari o poti ruga pe mama ta sa iti dea o pastila de burta si in careva minute cam 5-10 iti va trece. Ciclul iti vine cam odata pe luna iti poti calcula asa:
dupa ultima zi de scurgere iti calculezi cam 27-28 zile si iti va da data cand iti va veni. Daca esti la inceput pentru prima oara iti va curege mai incet te va tine cam 3-4 zile, dar sa ai mare grija sa nu umblii cu picoarele goale pe jos si sa nu faci sport, ca atunci sangerarea va fi mai abundenta si va tine mau mult timp!@!
Multi Succes!@!