| anonim_4396 a întrebat:

Când persoana iubita te-a inselat simţi că toată viaţa ţi-a fost dată peste cap.
Dar poate că lucrurile se întâmplă cu un anumit motiv şi nimic nu e aleatoriu… Poti ierta daca persoana iubita te-a inselat?!

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

De ceva vreme am ajuns la concluzia ca daca nu iertam, lasam nelinistea sa ne sufoce, sa ne sugrume; ne tulburam mintea si ne otravim sufletele, iar in numele unor principii ne lasam prada unei boli care nu se vindeca decat prin uitare, ceea ce e putin probabil.
Viata, oricum ne este destul de agitata, incarcata de multe probleme, si marunte, pentru care am putea sa gasim o rezolvare mai mult sau mai putin rapida, dar devenim neputinciosi, lipsiti de energie, apatici, si nu mai facem nimic; trece timpul pe langa noi, dar si noi prin timp, fara nici o satisfactie, fara nici cea mai mica bucurie, pentru ca suntem neiertatori.
Ca atare, daca vrem sa acordam cuiva o a doua sansa, vom ierta din dorinta de a readuce armonia in relatia respectiva, si de ce nu, o iubire redescoperita, reinventata.
In varianta in care a doua sansa cade, trecem persoana in cauza la timpul trecut, si o iertam pentru a avea puterea de a ne trai prezentul mai senini, mai linistiti, ...si poate chiar mai fericiti.

26 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall! Nu! Nu poti ierta. ramane o prietenie, dar ceea ce a fost....nu va mai fi! Pa!

| anka89 a răspuns:

Si daca ierti, cu prima ocazie o sa ii scoti ochii, dar mai grav este ca nu mai ai incredere si o relatie fara incredere nu mai e relatie.Care ar putea fi motivul pentru care a inselat? poate ca nu isi mai doreste relatia pe care, poate ca a cautat ceva diferit in alta parte, poate asa ii sta in fire si ii lipseste sinceritatea, poate ......pfffff sunt o gramada de motive.A ierta ii lucru mare si foarte greu pentru unii.Eu una nu as ierta, deoarece nu as putea continua relatia alaturi de cineva in care nu mai am incredere, oricat de mult l-as iubi. Poate l-as pune sa imi demonstreze ca a fost o intamplare sa vedem cum mergem mai departe, dar nu o mai fie nimic la fel.

| mona a răspuns:

O data pot ierta dar a doua oara deja e prea de tot

| FucktheSystem a răspuns:

Da, lucrurile se întâmplă cu un motiv, ori tu ai greșit cu ceva că te-a înșelat ori e un idiot care are tot și nu se mulțumește, în prima situație se mai poate remedia în a doua nu.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu.Nu simti ca viata ti-a fost data peste cap decat daca esti copil de 15 ani sau ai 20-30 ani de casatorie-n spate.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu.Nu as ierta pentru ca cine face odata chiar face si a doua oara si sunt 3fete/cap de baiat, de ce sa-mi fac griji?

Răspuns utilizator avertizat
| neutrino a răspuns:

Iertarea are si ea rolul si rostul ei. In acest caz nu poate fi vorba de iertare.

| Dariusuu a răspuns:

Nu as ierta asa ceva.

O persoana care a gresit o va face din nou mai devreme sau mai tarziu. Oameni nu se schimba.

Si daca chiar as putea sa trec peste asta, ar trebui sa aiba o buna convingere.

Numai bine.

| Delicacy a răspuns:

Da,ai dreptate...totul se întâmplă cu un motiv.Şi nu, nu aş ierta. Dacă a făcut asta odată, o poate face la fel de uşor şi a doua oară.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.
Avand in vedere caracterul fiecarei persoane, ce o domina in viata, instinctul in slujba ratiunii sau ratiunea in slujba instinctului, o astfel de intamplare ar intari faptul ca acea persoana are pusa ratiunea in slujba instinctului, asemanatoare uneori cu animalul. Eu resping acest lucru, drept urmare, acea 'inselatorie' pentru mine ar insemna un semnal de alarma.
Nu intotdeauna fericire inseamna si cuplu. Uneori singuratatea face cat o comoara - liniste si pace, tot ce iti doresti, iar nu griji si stres.
Aminstesc, acest raspuns este pur subiectiv, nu fac nicio generalizare, nici nu doresc sa ii jignesc pe cei care sunt de alta parere.

| blueheart a răspuns:

Iert dar nu mai exista in viata mea. Daca m-ar fi iubit cu adevarat nu m-ar fi inselat.
Cand ceva nu merge bine, cand nu mai esti atras de partenerul tau exista o cale:despartirea.Nu cred in oamenii care isi inseala partenerii.Sunt ipocriti si nu stiu sa pretuiasca ceea ce au, ceea ce li se ofera. Dupa un timp regreta ceea ce au facut.Si de multe ori e prea tarziu pentru a putea reinvia o iubire in care ai tradat oricat de mult ai fost iubit.

| emilitalia a răspuns:

Oricine are dreptul la o a doua sansa. Crezi ca tu nu ai sa gresesti? Dar sfatul meu este sa stai cu ochii pe el si daca persista ii dai un picior unde nu bate soarele.

| Keith a răspuns:

Depinde de caracterul persoanei inselate, sunt persoane care din prea multa dragoste iarta dar nu uita, in schimb alte persoane nici nu concep sa fie inselate, nu iarta si isi gasesc pe altcineva.In cazul meu daca as fi inselata ma despart de el imediat nici nu mai stau sa ma mai gandesc chiar daca il iubesc.

| Forev3rAlone a răspuns:

Depinde...
Uneori da, alteori nu.
Dar cum a spus si ddooddoo30,, Poti ierta dar nu poti uita"

E ceva gen: un tip ii psarge capul altuia. Apoi ala ii cere scuze, scapa basma curata si celalalt ramane cu capul spart.

Oricum, e inima ta.Pe ea s-o intrebi.Doar la urma urmei, daca alegerea e gresita, din greseli invata omulwinking

| xanderblackx a răspuns:

Nuuu, niciodata n-o ierta, pentru ca daca a facut-o odata...imposibil sa nu se repete a doua oara, indiferent de promisiuni si alte lucruri. dupa o perioada de impacare o sa intervina iar monotonia, el o sa te insele din nou si tu o sa suferi si mai mult... numai bine

| DiazAndreea a răspuns:

Eu cred ca nimeni nu inseala fara un motiv. de exemplu din cauza ca nu i se ofera multa atentie, dragoste, nu i se ofera placere sau din prea multe certuri. dar cateodata se poate gresi si fara a avea un motiv pentru a scapa de o persoana cu care are o relatie monotona. eu consider ca se poate ierta dar ce facem cu increderea? iertam, dar increderea nu se recapata...

| kx123 a răspuns:

Eu sincer nu as ierta. Se spune " Cine ti-a gresit o data, o va face si a 2-a oara ".

| Maryo1o1 a răspuns:

O greseala facuta odata se indreapta dar una facuta de doua ori se va repeta si a treia oara.

| Mada96Madutza a răspuns:

Acum depinde de persoana.Sunt carora le este usor sa ierte, sau altora le este foarte dificil acest lucru.

| ANDREIAd a răspuns:

Eu nu l-as ierta pe prietenul meu daca mar inseala, chiar daca suntem de trei ani impreuna. nu are nici un motiv sa ma insele. daca va fi asa inseamna ca Dumnezeu imi va trimite o persoana care sa ma aprecieze si ca el nu ma merita

| Stefi06 a răspuns:

Tu stii cel mai bine daca mai merita o sansa sau nu.Nu prea e de iertat aceasta fapta, dar tu decizi.

| unumh a răspuns:

Nu!

| uRsuLetS18 a răspuns:

De iertat, poti. De uitat, niciodata. Dar o sa fie naspa pana o sa poti sa mai ai din nou incredere in persoana aceea, chiar daca o iubesti. Iti spun din proprie experienta, si mie mi s-a intamplat acum ceva timp, si adevarul este ca am putut sa iert dupa ce a trecut mult timp. Succes si sper sa alegi bine ceea ce vrei, si sa fii sigura ca merita. kiss

| bogdan_3411 a răspuns:

Nu are rost sa ierti pentru ca atunci va crede ca o vei ierta la nesfarsit, exista foarte multi baieti si fete pe lumea asta oh go on

| NickyRenzo a răspuns:

Eu gandesc asa: cine te inseala, nu mai merita in veci a doua sansa. Daca simti ca partenerul tau nu mai e compatibil cu cerintele tale/ideile/aspiratiile/sentimentele tale, ai o solutie extrem de simpla la indemana: DESPARTIREA. Faptul ca il inseli nu te face nici pe departe mai bun, dimpotriva, ai tu o mare problema. Cand inseli pe cineva, nu poti sa spui ca nu te gandesti macar 1 secunda ca nu faci ceva OK. A-ti insela persoana iubita denota marsavie, lasitate si pana la urma, lipsa de credinta divina.

Parerea mea ca nu se merita sa ierti o persoana care te-a inselat pentru ca, mai devreme sau mai tarziu, tot te va insela. Si chiar daca n-o va mai face, relatia voastra isi va pierde definitiv din puritate.

Paradoxal, cand ai aflat ca esti inselat(a), trebuie sa te bucuri. De ce? Pentru ca Dumnezeu ti-a aratat ca persoana de langa tine e capabila de asemenea lucruri. Iar daca nu ai o familie intemeiata cu acea persoana, tot raul spre bine. Decat sa-i descoperi caracterul peste ani si ani, mai bine cat esti tanar.