| RAY a întrebat:

Cand vad femei care se vand pe banii, barbati obsedati de sex,ura din jur, violenta,rautatea umana, ipocrizia, ma intreb da iubirea oare e ceva ce simte doar uni? simtim diferit iubirea ca intesitate oare?

20 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Fiecare isi arata iubirea altfel.
Fiecare are in suflet cel putin o luminita de bunatatea ce inca mai sclipeste, in tot acest intuneric. Insa unii sunt prea 'slabi' si cedeaza 'intunericului', mizeriei si depravarii.
Am observat ca cei naivi vad iubirea ca pe cea din povesti, chiar daca nici ei nu sunt in stare sa o exteriorizezeastfel, insa sunt impinsi a exagera unele aspecte.

Pentru Y, ceea ce face e iubire fata de domnisoara X, pe cand mie, spre exemplu, mi se pare nerusinare. Deci, depinde.
Iubirea nu se poate masura. Ar trebui sa se tina cont de multe aspecte... Uite, de exemplu, si iubirea perversa, sa zicem, are o anumita intensitate, iar chiar daca un om e afemeiat, exista totusi o eprsoana care sa il afecteze mai mult, careia sa ii ofere ceva mai mult, ceva care el numeste 'iubire'. Mie insa, mi se pare o mare porcarie din partea sa.

Pentru ca individul Z sa poata o feri o iubire cat mai pura, trebuie mai intai sa stie, sa cunoasca, nu sa fie prost, naiv, dar nici unul care isi foloseste cunostintele doar pentru a face rau. Pentru a iubi astfel trebuie ca individul sa fie corect.
In fine, ma prea intind...

| RAY explică (pentru Mayar):

Nu te-ai intins deloc, din contra chiar te citeam cu atentie

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu exista asa ceva

| stfnn a răspuns:

Obisnuieste-te

| LoveSleep a răspuns:

Iubirea e ceva ce simte toata lumea, dar ai zis-o perfect, la intensitati diferite. Tu n-ai vazut fete de 13 ani care au prieten de 24 si il iubesc enorm? Poti nega? Nu.
E iubirea aia din lumea lor, penibila intr-un cuvant.
Iubirea adevarata e atunci cand ai face orice pentru acea persoana, iubirea aceea care o dai cuiva fara sa astepti alta in schimb, cand iubesti acea persoana indiferent de ce ar face. Ma opresc? Am visat destul? Cred ca da.
Nu pot sa zic ca nu exista, doar ca e foarte, foarte, foarte rara.
Oricum, cine sunt eu sa le zic tuturor care au spus cuiva "te iubesc" ca se amagesc, ca de fapt, e doar o atractie, un atasament si asa mai departe. Poate gresesc eu. Poate ca iubirea e atunci cand te combini cu el dupa doua zile. Oricum, daca e asa prefer sa stau deoparte.
Daca ajuta cu ceva, i-am spus unei singure persoane "te iubesc", in afara de maica-mea cand aveam 5 ani. Imi pot numara fostele relatii pe degetele de la o mana si inca mai raman libere. Cu toate astea i-am spus unei singure tipe ca o iubesc iar celorlalte, eh, pauza. Nu pot sa-ti spun cat de greu si stupid a fost sa mentii o relatie cand ea ma intreba daca o iubesc si eu ii raspundeam : "nu". O placeam, tineam foarte mult la ea da nu simteam nimic care sa ma faca sa-i spun "te iubesc". De-asta cuvintele astea doua inseamna mult pentru mine si mi se pare penibil cand o tipa de 14 ani spune ca isi iubeste prietenul de 2 zile.
Hai gata cu destainuirile. Nu stiu de ce ti-am zis asta, da am simtit nevoia s-o fac. Si imi cer scuze pentru data-data trecuta, nu voiam sa mi-o iei in nume de rau.
Multa bafta!

| RAY explică (pentru LoveSleep):

Sincer singura data cand am visat cu ochii deschisi a fost la 18 ani parca,atunci mi-am pus toata increderea mea intro fata, m-a dezamagit enorm de mult, crede-ma ca n-am crezut niciodata in cineva ca in ea, de vina era faptul ca nu mi-am ascultat ratiunea, bine a fost relatie la 900 de km distanta, apoi au urmat la 500, 400 de km soldate cu esesc, intarnirile care le-am avut nu mau placut ori eu pe ele ori ele pe mine,e asta viata merge inainte, eu am vrut doar sa spun ca cateodata imi vine sa neg ceea ce simt si sa neg ca avem sentimente, ratiunea ajunge la concluzia asta, mi-am citit raspunsurile apropo azi, mai exagerez si eu

| Lawliet14 a răspuns (pentru RAY):

Bine ca nu 9000! Hai ca e penibil si pare o trauma de a ta Ray.

| RAY explică (pentru Lawliet14):

Sincer nu mam drogat ieri, ieri eram sub efectul bauturi cred, pe bune prima iubire a fost la 900 de km, de ce sa mint, urasc ipocrizia mult, ador umorul of iubesc oamenii comici si drogati

| RAY explică (pentru Lawliet14):

Timisoara-Tulcea,un bilet costa 90 de lei, nu mam mai dus, m-am dus pe centura am dat 50 de lei pe o prostituata glumesc

| minrest a răspuns:

Pai daca isi iubeste copiii si mama, cum il scuteste asta sa urasca, sa il obsedeze sexul, sa fie violent si ipocrit?

| SkyPilot a răspuns:

Probabil ca da, asa cum suntem diferiti in toate celelalte. De masurat nu avem cum sa o masuram.

Răspuns utilizator avertizat
| corhaz a răspuns:

Nu exista iubire.de fiecare data cineva din cuplu va face o greseala.noi oamenii asa am fost construiti sa nu fim niciodata multumiti mereu vrem ceva nou. daca vezi cupluri fericite stai linistit sunt pana se descopera adevarurile.

| AlexandruIonut004 a răspuns:

Fiecare simtim iubirea diferit. Putem iubi putin, mult sau foarte mult. Unii nu sunt capabili sa iubeasca pentru ca nici macar nu stiu ce e aia iubire. Altii ar da totul pentru iubire...
Sunt oameni falsi care te mint chiar si cand vine vorba de sentimente, dar si oameni sinceri care iti arata nu doar prin vorbe, ci si prin fapte ca iubirea lor este sincera, departe de a avea vreun interes.
Intr-o lume atat de agitata, plina de femei usoare, barbati care se gandesc doar la ei... Cum sa mai crezi in iubire?
Si totusi ea exista... Si cand gasesti acel om care stii ca e pentru tine, omul ala care te schimba, poate in bine, poate in rau... Cand stii ca ai face orice doar sa-i vezi un zambet pe chip... Oare exista fericire si implinire mai mare decat asta?

Dar adevarul. Iubirea este minunata, dar si cand isi arata cealalta fata... Te distruge... complet.

| RAY explică (pentru AlexandruIonut004):

Tu,mayar,loveslep meritati funda

| Mayar a răspuns (pentru RAY):

Ma bucur ca ti-am putut fi de folos cu ceva.

| Buubbu a răspuns:

Iubirea inca exista, doar ca oamenii refuza sa mai creada in ea. Intr-o societate infecta ca cea in care traim, banii, bunurile materiale si placerea fizica par sa fie "salvarea".
Peste tot sunt promovate exemple ca cele mentionate de tine mai sus. Suntem fortati sa credem ca toate chestiile astea sunt normale. Asa, tot mai multi o apuca pe drumul ala jegos.
Oricum, iubirea inca exista. Poate ca toti o simt, dar unii considera ca banii si faima sunt mai presus.

| Silver000 a răspuns:

Iubirea este probabil cea mai complicata chestie. Fiecare om o manifesta diferit, cum ar fi: cei care iubesc nebuneste, mai presus de orice; care iubesc pasional, parca de nedespartit; care iubesc " normal ", pentru cei mici (18 ani) care fact totul pentru infiintarea unei familii fericite (stabile); si ultima categorie, acesti obsedati de sex, care iubesc si ei, dar "din an in Pasti".....categoria asta este oarba si nu vor vedea iubirea decat pentru cei care le ofera acestor indivizi, totul pe tava...
P.S. sper ca te-am ajutat!