| emi a întrebat:

Care credeti ca este diferenta dintre o relatie si convietuire de .5 ani, si o casnicie de 5ani(cu nunta si toate cele)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Existenta sigurantei, sinceritatii, asumarea, responsabilitatilor100%si cautarea intr-adevar a unui drum in viata comun.intr-o relatie de convietuire de 5 ani nu exista asa ceva sau nu in proportie de 100%.

11 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Este o diferenta pentru ca o casatorie te leaga de partener mai mult, atunci sunteti o familie, in schimb daca aveti o relatie nu e totuna, pentru ca sunteti mai liberi si nu aveti compromisuri...

| Linda a răspuns:

Nu exista prea mare diferenta in cazul in care doua persoane au intrat in casatorie cu gandul ca daca li se va parea prea greu vor divorta. Dar daca - de acord cu juli - angajamentul care si l-au luat la biserica l-au inteles ca fiind o dedicare pe viata pentru a actiona in dragoste fata de cealalta persoana, atunci diferenta e imensa.
Mie mi se pare sugestiva aceasta imagine a casatoriei: cei doi pornesc spre un continent neexplorat si ajunsi acolo la tarm ard corabia: nu lasi nici o alta optiune decat sa ajungi sa te intelegi, armonizezi.

| yuli10 a răspuns:

Juramintele ale pentru voi nu au nicio importanta? de ce toata lumea minimalizeaza efectul casatoriei la o foaie de hartie? eu nu cred ca as putea divorta dupa cununia religioasa... bineinteles ca as casca bine ochii cand imi aleg partenerul si as face pasul fiind sigura ca va fi pentru totdeauna.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu stiu de fapt de ce ai intrebat scirtie relatia? NU va ti cunoscut suficient? exista un bebe? greu de sp dar daca tot nu merge asta e nu e un cap de tara. Viata merge inainte ok

| pisoias a răspuns:

Un eventual divort.

| gabriela_7862 a răspuns:

Eu personal, dupa 5 ani de convietuire fara acte, in cazul unei neintelegeri m-as simti libera sa plec fara sa ma uit in urma. in cazul unei casnicii de 5 ani, as face tot posibilul sa reglez situatia.

| MissCamelia a răspuns:

Depinde. daca e vb de o despartire, diferenta e ca fara casatorie nu se impart bunurile, in rest, foata de hartie

| byank a răspuns:

Pai acum depinde si de ceea ce presupune aceasta relatie de care ai adus tu vorba. o relatie de convietuire sub acelasi acoperis cu o persoana (aceasta implicand toate responsabilitatile, cheltuielile, etc ) nu poate fi cu nimic mai diferita de o csnicie. un singur lucru difera: existenta sau nu al unui act care de cele mai multe ori are un impact puternic emotional asupra partenerilor dar care pana la urma reuseste sa devina un regret pentru acestia in cele mai multe din cazuri. desigur asta nu este o regula. doar o generalizare.

| troxanici a răspuns:

Eu cred ca nu este o mare diferenta, deoarece inseamna cam acelasi lucru numai ca responsabilitatea este mult mai mare in cazul casatoriei, iar ca sa stii daca merita sa te casatoresti cu persoana iubita, ar trebuia mai intai sa convietuiesti cu ea. Deci eu cred ca una fara cealalta nu merge...winking

| mikella a răspuns:

Diferenta este un act pe care sa il desfiintezi in caz de nu merge relatia te costa 15lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta consta in faptul ca dupa o relatie de 5 ani esuata pleci fara sa privesti in urma, cand te-ai saturat pleci si gata. Daca esti casatorit, stai pe ganduri, faci compromisuri, speri in mai bine, te gandesti la ce vor spune nasii, parintii, prietenii, te gandesti ca oricum trebuie sa va mai vedeti la divort si oricum te intoarce din drum...Este adevarat ca un amarat de act te tine pe loc.