| Allrc24 a întrebat:

Care dintre voi credeti in Dumnezeu? Va rog sinceritate

Răspuns Câştigător
| Thevampirediariesfan a răspuns:

Cum sa nu poti crede in Dumnezeu! Eu cred, intodeauna cand am avut o dorinta apasatoare cu ajutorul lui Dumnezeu mi sa ndeplinit si credeti-ma nu a fost o simpla coincidenta!
Voi nu ati spus niciodata:,, De ce Doamne?!''?
Nu ati purtat niciodata o cruce la gat?
Nu ati fost niciodata intr-o biserica?
Cei ce nu cred in Dumnezeu nu meritau sa fie botezati pentru ca cei ca ei se numesc Pagani si esti pagan atunci cand nu esti botezat dara atunci cand esti botezat esti crestin dar cei ce nu cred nu meritau sa fie botezati!
O funda miar prinde bine!

19 răspunsuri:
| Picasso a răspuns:

Cred

| Acadeeeaa a răspuns:

Eu credlove struck.
Mereu cand ma rog la DUMNEZEU ma ajuta!

| butterfly27 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu.El m-a ajutat intotdeauna.Sau a facut in asa fel sa-mi fie bine.:*

| oCiudata a răspuns:

Sunt sincera si iti spun ca eu sincer, nu cred in Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| Angel_5977 a răspuns:

Da,Dumnezeu exista in sufletu fiecaruia

| Laura a răspuns:

Ai parkinson de nu nimerești categoria potrivită? Totuși, ce te roade atâta curiozitatea? Las' că vezi peste 2-3 luni.

| Laura a răspuns:

@adynutzastefy Nu, nu am spus "De ce, doamne?" nici când eram creștină, pentru că nu ar fi fost vina lui pentru ce făceam/ce pățeam.
Nu, nu am purtat niciodată o cruce la gât pentru că mi se par de prost gust.
Ba da, și mă duc la biserică de Paște din respect pentru familie.
Ba da, fac religie la școală, ca să nu fiu de acord cu ceva trebuie să îl cunosc, nu? Plus că așa am mai multe argumente contra religiei/d-zeu.
Nu meritam să fiu botezată? laughing Foarte bine, mie îmi convine. Botezul e o prostie.

@CocaCola Cum care era scopul? Banii, pur și simplu, ăsta și e scopul. Având în vedere că lumea e plină de proști și naivi, de ce să nu profiți pe urma lor?

@Cristinaa Și cu ce te ajută? În loc să fii mulțumită că lucrurile bune se întâmplă datorită ție tu dai vina pe un omuleț zburător.

@monstruletz Care-i mai prost, Pascal sau cei care-l citează? În primul rând: care dumnezeu? Citatul insinuează cum că am avea toți același dumnezeu, fals. În al doilea rând, tu crezi doar de dragul de a nu ajunge în cazane? Frumos, credincioasă adevărată. În al treilea rând sufletul nu există. Dar făcând abstracție de asta, ce consecințe să suporte? Având în vedere că un ateu poate fi un om bun, cinstit, milos, darnic, etc., de ce ar fi pedepsit? Ce orgolios mai e dumnezeul ăsta. laughing

@maddy Ar însemna că dumnezeu nu este omniiubitor, cum îl credeți voi. Apropo, vezi paradoxul lui Epicur.

| anytimeanywhere a răspuns:

Cred happy si asta pentru ca el ne ajuta atunci cand noi nu stim, el ne vegheaza tot timpul.

| Mashiro a răspuns:

O sa afil cand mori mai rabda sau sinucidete

| monstruletz a răspuns:

Cred in Dumnezeu. Gandeste-te daca Dumnezeu nu exista si crezi nu pierzi absolut nimic, daca Dumnezeu exista si nu crezi in el atunci sufletul tau o sa suporte consecintele. Fiecare are propria parere dar eu CRED din tot sufletul meu

| NIGhTmArE187 a răspuns:

Nu cred, fiindca nu imi aduce nici un avantaj.am crezut prea mult timp si chiar nu m-a ajutat la nimic.fiecare problema care am avut-o,fiecare necaz EU SINGUR mi l-am rezolvat, nu dumnezeu sau ingeru lu peste. daca ar exista dumnezeu nu ar mai fi viata asa grea si plina de nenorociri si nu ar mai ajunge toate leprele infecte la conducere, ei sa fie plini de bai care nu merita si cei care sunt buni si isi muncesc fiecare banut ajung in strada.de aici deducem ca nu exista dreptate deloc. dupa parerea mea dumnezeu e un alt mijloc de manipulare si nu te trazneste nimeni daca nu crezi si asta inseamna ca nu esti un om rau si nici satanist(nici in ala nu cred). crezi ca daca esti mare credincios, te duci odata pe luna la biserica si aprinzi 3 lumanari si zici 2 vorbe bune,te face mai bun si iti garanteaza locu in rai? nu se stie exact ce e dupa moarte, nimeni nu s-a intors sa zica, sunt doar povesti cu raiu si iadu.tot ce am castigat si ceea ce sunt este datorita MIE, fiindca mi-am folosit propriile forte. povestile cu dumnezeu care iti da forta si te ajuta in gandire sunt basme de adormit copiii.

| NIGhTmArE187 a răspuns:

@maddy nu, nedreptatile si nenorocirile se intampla fiindca asa este soarta, care nu poate fi schimbata de nimeni si nimic.chiar daca cei care le comit nu cred in d-zeu,daca el ar exista cu adevarat nu ar permite sa ajunga astfel de tirani la conducere,pur si simplu, e logic, ar fi oprit cumva asta.sincer sati zic acele necazuri pe care le-am intampinat au fost cand inca credeam in d-zeu, dar nu am meritat nici unul din ele, am fost un om bun si nu am comis nici o fapta rea sau nu una atat de rea incat sa patesc ce am patit.pana la urma nu exista dovezi concrete ca d-zeu exista, dar nici dovezi impotriva existentei lui, deci e un subiect controversat.nu am nici o dovada ca dumnezeu mi-a dat mijloacele necesare pentru rezolvarea problemei,imi poti demonstra tu asta? nu am zis ca sunt atotputernic,nici nu e adevarat, nimeni nu e, dar de la tot ce am povestit eu pana la faza cu lumea la picioare e cale lunga.cat despre mandria de sine,prefer sa fiu mandru de mine si sa cred in mine si in propriile forte decat sa fiu o unealta si sa ma las manipulat ce ceea ce numim noi religie, fiindca aceasta este un mijloc de maniupulare al populatiei, fiindca se castiga bani.gandestete,daca era d-zeu asa bun cum zic multi,crezi ca ar mai fi fost nevoie sa dam bani cand mergem la biserica? sa stii ca nu capeti virtutii si calitati in plus daca te rogi la o icoana, ramai tot acceasi care erai si inainte.dar acum na, e cuvantul unei pers. care crede impotriva cuvantului unei pers. care nu crede.

| Manson5 a răspuns:

Nu cred! Mai sincer de atat nu pot fi.

| Thevampirediariesfan a răspuns:

Cum sa nu crezi in Dumnezeu?
Nu ai purtat niciodat o cruce la gat?
Nu ai fost niciodat intr-o biserica?
Nu faci ora de religie la scoala?
Cei ca voi nu merita botezati. Cei ca ei se numesc pagani.Si pagan sti atunci cand nu esti botezat dar and esti botezat esti crestin si din nou spun ca cei ca ei nu merita botezati.
Eu cred!
O funda miar prinde bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred, imi este in sange aceasta credinta.
Si am avut educatia de asa natura ca sa cred.
Eram obisnuita sa merg in fiecare zi la biserica, si nu cu cineva, pur si simplu din placere. Imi placea sa merg, sa ma uit la icoane si sa aprind lumanari.
Iar Dumnezeu i se arata doar celui credincios, unii oameni nu cred pentru ca se afla la greu si spun ca ar trebui sa ii ajute, Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti duce.
Nu am obisnuinta sa ma rog la Dumnezeu, o fac doar seara cand ii cer sa aiba grija de prietenii mei si cand imi mai amintesc ii multumesc pentru cele date, de obicei ii multumesc la biserica, pentru ca inainte de culcare foarte rar si de asta zic cand imi mai amintesc.
Eu am o credinta foarte mare in Iisus, mi-a indeplinit aproape toate doriintele, mi-a dat taria sa merg mai departe pana la capat.
Acum ca altii nu cred, este strict problema lor.
Dar bisericile, manastirile, profesorii de religie si asa mai departe nu existau daca El nu exista, care mai era rostu acestor cheltuieli?

| andrei2011_7996 a răspuns:

NU prea cred sunt cam nehotarat dar 90%nu cred

| SpoR a răspuns:

Dumnezeu? Cum zice un "mare" filozof "Cum sa crezi intr'un prieten invizibil?" happy Nu personal nu cred.

| maddy_6163 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu de cand ma stiu.
@nightmare: pacat ca ai renuntat sa mai crezi. Nenorocirile si lucrurile rele de care spui tu apar tocmai fiindca oamenii nu cred in Dumnezeu sau nu Il asculta. De fapt nu ai crezut cu adevarat niciodata, altfel nu ai fi renuntat.Credinta adevarata, la fel ca si iubirea, rezista tuturor obstacolelor.Tu zici ca ti-ai rezolvat sg problemele, dar nu te gandesti ca Dumnezeu ti-a dat mijloacele sa o faci. Cum voiai sa te ajute? Sa iti apara si sa iti zica ce sa faci? Nu. El te-a ajutat, dar tu nu ai fost capabil sa vezi asta. Oamenii se cred atotputernici...Asta e cel mai mare pacat: orgoliul, mandria de sine, care ne face sa credem ca avem lumea la picioare si ca putem face totul singuri, fara ajutor...