| Lilia2621 a întrebat:

De ce nu credeti in Dumnezeu? Si daca nu credeti in El, atunci in ce credeti?

Răspuns Câştigător
| niko200 a răspuns:

Eu una cred in EL.
de multe ori ma rog la El si ma ajuta in toate momentele grele pentru a le depasi.
In fiecare zi credinta mea creste din ce in ce mai mult(cu toate ca este mare),ma ajuta tot timpul cand am nevoie de ceva sau cand ma rog la El(Seara).

Cei care nu cred ca Dumnezeu exista nu au bunul simt fata de Tatal nostru Ceresc.Ei nu se gandesc putin?-> "Cum am aparut eu oare pe lume sau de unde apar oamenii?"..."Cine a facut lumea?" etc...

Ar trebui sa va fie rusine celor care nu credeti in Dumnezeu, dar daca asta este parerea voastra eu nu vi-o schimb, dar o sa se cunoasca mai tarziu

39 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Mă duce suficient capul cât să nu simt nevoia să cred în ceva anume și să n-am nevoie de sprijin moral oferit de un prieten imaginar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ai mare dreptate. Dumnezeu nu iti ia bani ca sa te ajute moral; nu ca un terapeut...si nu te duci la terapeut cand.sa zicem.iti moare cineva drag ( asta daca nu faci depresie ).sau daca ai o zi proasta. Nici nu ii multumesti teraputului / prietenului daca primesti un premiu pentru munca depusa sau esti avansat la serviciu...

| MMihai a răspuns:

Eu cred că există un cel puțin un Dumnezeu al Universului-- unde am numit ca fiind Univers sumarea / reuniunea a tot cea ce există
definind ca fiind univers reuniunea a tot cea ce există nu poate exista nimic în afara Universului.--
Dumnezeul iudeilor & al creștinilor, în conformitate cu vechiul testament este o zeitate locală, tribală și dacă un om oarecare s-ar comporta ca el, ar fi internat la balamuc.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce trebuie neaparat sa cred in "ceva"? Asa cum am mai spus, a crede in Dumnezeu sau in orice alta zeitate similara mi se pare doar o dovada de lasitate. Crezi in ceva ca sa poti da vina pe acel ceva pentru esecurile tale sau pentru a-i atribui "paternitatea" reusitelor atunci cand nu ai incredere in fortele proprii.
Tot la fel de bine ai putea sa crezi si intr-un tap. Ispasitor, evident.

| Dumnezău a răspuns:

Tom Araya intra la categoria divinitati?hee hee

| Raquella a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si in Domnul Isus Hristos ca mantuitor personal.

| Wehrmacht a răspuns:

Mah,vad o intrebare in care se spune asta la fiecare pagina data la categria asta mah.Cine nu crede in DZ nu crede in nimic.Ce e asa greu de inteles?

| Lilia2621 explică (pentru Wehrmacht):

Da ce treaba ai tu cu ce intrebari pun eu, sau ingeneral cu ceintrebari se pune pe acest site si in aceasta categorie. Aici vreai raspunzi, vreai nu raspunzi, si gata...

| barbattttt a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, cu mine ce ai...

| shadovv a răspuns:

Vai cate raspunsuri.

| Laura a răspuns:

În Flying Spaghetti Monster. R'amen! not worthy

| tamtamtam a răspuns (pentru Laura):

R'amen frate
Fie ca prea sfintele lui spaghete sa te sfinteasca

| NuDauFunda a răspuns:

In mine cred

| soimos a răspuns:

Pentru ca crestinii nu au nici un Dumnezeu...sau ai cumva impresia ca Dumnezeul religiei mozaice si-a tradat religia pe care chiar el i-a dat-o lui Moise doar pentru ca voi crestinii l-ati lasaat sa umble la femei? Daca voi crestini aveati Dumnezeu, atunci acel Dumnezeu va inspira o Biblie originala si astfel "parintii bisericii voastre" nu ar mai fi fost nevoiti sa fure niste texte cronica scrise in sute de ani de rabinii Marii Sinagoge si sa le vanda nestiutorilor crestini (adica credinciosilor) ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu?

Eu cred doar in acel Dumnezeu despre care ne invata Isus ca traieste nu in biserici, ci in FIECARE din NOI!
Si asta se traduce cam asa ...ca Dumnezeu te ajuta exact atat cat te ajuti tu singur!

| tamtamtam a răspuns:

Pentru ca e ilogic si ce e ilogic nu poate exista.
Daca nu cred in el cred in ceea ce s-a dovedit ca exista si ca e posibil sa existe (mai mult sau mai putin in ce s-ar putea sa existe teoretic )
Si in mine intr-o anumita masura cu toate ca sunt un determinist

| Dinuuu a răspuns:

Cred in mine, eu sunt Dumnezeu!

| Marius151 a răspuns:

Cum sa nu credem!? Eu cred in amandoi!

| Shawty a răspuns (pentru Marius151):

Care amandoi

| Cretzule a răspuns:

In nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu avem in ce sa credem daca nu in Dumnezeu; Cum poti rezista cand ti se intampla ceva rau? Nu te rogi? Chiar daca (sa zicem )nu exista, tot te ajuta psihic. Eu una cred...

| tamtamtam a răspuns (pentru anonim_4396):

Facand ceva sa indrepti situatia,asa rezisti
Sau mergand la prieteni, terapeut, de medicina moderna ai auzit?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa te rogi propriei persoane. De fapt nu e nevoie sa te rogi, e suficient sa ai incredere in fortele proprii si sa fii constient de faptul ca nu exista imposibil decit foarte rar, de obicei exista doar limite pe care inca nu ti le-ai depasit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tamtamtam):

Te rogi la Dumnezeu fara sa constientizezi ...si da, am auzit de terapeut si prieteni; multumesc pentru precizare. desi nu aveam nevoie de ea.rolling eyes

| tamtamtam a răspuns (pentru anonim_4396):

Ne cunoastem cumva sa ai idee cum gandesc? Nu crezi ca dai dovada de cam multa nesimtire la faza asta? Hai domn psiholog, arata cum ma rog eu fara sa constinetizez la zane

| anonim_4396 a răspuns (pentru tamtamtam):

Nu mi se pare ca eu dau dovada de nesimtire...mi-am spus parerea.si tu m-ai "atacat". Nu as fi avut nimic de precizat daca nu te deranja asa de mult raspunsul meu incat sa precizezi ce mare greseala am facut spunandu-mi punctul de vedere...

| tamtamtam a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rogi la d fara sa constientizezi
mie asta nu-mi pare o parere ci o afirmatie directa
si logic ca te-am atacat, sa ii spui altuia ca gandeste altceva decat ce-ti zice mi se pare de o aroganta si o nesimtire imensa daca nu ai argumente extrem de bune pregatite la indemana.Adica sa afirmi ca sti mai bine ca mine ce gandesc, wow, asta e tupeu de mare liga

| anonim_4396 a răspuns (pentru tamtamtam):

Ma refeream la parerea personala si la ce cred eu despre parerea ta dupa ce si tu ai facut acelasi lucru. Ce ar fi ca data viitoare sa-ti vezi de treaba; sa nu mai jignesti lumea pe site-uri si nu o sa mai ai parte de " nesimtiti " ca mine ...Eu termin aici, nu am chef de cearta si nici sa umplu pagini web cu aspecte inutile...

| Lilia2621 explică (pentru anonim_4396):

Bravoooo,eu la fel cred. si te respect pentru asta.

| Lilia2621 explică (pentru anonim_4396):

Bravooo. eu la fel cred in Dumnezeu... te respect pentru asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lilia2621):

Multumesc Alina. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Da; ai dreptate; dar cred in Dumnezeu pentru ca ma ajuta. poate pentru ca sper ca dupa toata rautatea din jur e o lume mai buna ...Nu exagerez cu acesta credinta; sunt o persoana normala pot spune. Nu am zis ca e singurul lucru care ma ajuta sa trec peste diferite obsacole in viata; doar mi-am spus parerea asupra acestui aspect...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E obligatoriu sa credem in ceva? eu cred in banii ei imi dau viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mine.

| Flav a răspuns (pentru anonim_4396):

In tine ai crezut si cand ai plesnit-o pe bunica'ta?batting eyelashes

| LupulMoralist a răspuns (pentru anonim_4396):

Amuzant, dar a sunat nitel cocalaresc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flav):

Ce legatura are una cu alta? Da, eu am plesnit-o, nu o anumita putere divina m-ar fi influentat. Clar?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LupulMoralist):

Papagalii umani sunt penibili.

| gabri80el a răspuns:

Cu totii credem in Dumnezeu inca de la nastere ca de acolo venim si acolo ne ducem numai ca faptele savarsite face sa dispara credinta sau poate la altii sa fie mai puternica.

| Lilac a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu pentru ca nu am o dovada ca ar exista. Nu cred in nimeni, sunt atee.