| r3r3r3r3r3r3 a întrebat:

De ce credeti, de ce nu credeti si ce credeti despre Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Cred ca exista Dzeu pentru a avea o speranta mai buna decat ateii. Acesta este doar unul dintre motive. Daca totul s-ar sfarsi la moarte atunci orice sens si-ar da omul vietii lui e in zadar.

| Tokyo1sa1va1scot a răspuns (pentru Steregoi):

S#gi p#la
Ps.......het18

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru Steregoi):

Adevarat

26 răspunsuri:
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Dumnezeu este creatorul a tot ce exista in cer si pe pamant si este cel care ne ofera tot ceea ce este necesar daca muncim si il punem pe El pe prim-plan in viata noastra. iar prin intermediul bibliei ne invata adevarul despre scopul sau cu privire la pamant si la omenire.

| Golyat18 a răspuns:

Iti sugerez sa te uiti la intrebarile si raspunsurile de pana acum o sa ne intelegi pe fiecare de aici si apoi daca mai ai nelamuriri te lamurim noi, fiecare in felul lui.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru Golyat18):

Esti straniu, mereu cand iti citesc comentariile nu ma abin sa o fac in gand cu o voce horror ce-mi suna in cap la fiecare cuvant citit

| Golyat18 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Mersi. laughing

| VictorFenrir a răspuns:

Pentru ca exista o groaza de alti zei in care as putea "crede"

| Steregoi a răspuns (pentru VictorFenrir):

Da un exemplu de alti zei. Stiu ca poti dar sa vii si cu dovezi istorice si sa spui ce logica au dzeii aia si cum se armonizeaza cu realitatea. Poate exemple de dzei falsi sau inexistenti facuti de oameni.

| VictorFenrir a răspuns (pentru Steregoi):

Toti zeii au fost creati de catre oameni, acum ca zeul evreiesc e pus in fata cu forta nu inseamna ca si exista.

| Steregoi a răspuns (pentru VictorFenrir):

Pai si eu pot sa spun ca daca ateismul stiintific este afisat peste tot nu inseamna neaparat ca se potriveste cu realitatea. Ateismul stiintific este creat si inventat de oameni.

| Tokyo1sa1va1scot a răspuns (pentru Steregoi):

S#gi P#la
Ps.....het18

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru VictorFenrir):

De aceea nu crezi? Ei bine iti sugerez sa faci un test si sa vezi care zeu te ajuta mai mult.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru Steregoi):

Tu spui ca nu exista zei si prin urmare nici Dumnezeu?

| VictorFenrir a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Ce test visezi acolo?

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru VictorFenrir):

Daca nu ar exista D-zeu si ai crede in El, nu ai pierde nimic, dar daca ar exista D-zeu si nu ai crede in El, ai pierde totul.

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru VictorFenrir):

Mai frate pai ce rost mai are atunci viata? daca la urma mori si nu iei nimic cu tine. Dispari la fel cum ai aparut

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru Steregoi):

Dar pe om cine l-a creat - sau s-a creiat singur!? aaa nu, s-a creat acum mult timp si s-a tras din maimute }sunt sarcastic. pana la urma ce ai vrea sa crezi: ca esti facut din maimute sau ca esti facut de D-zeu?

| VictorFenrir a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

De ce am pierdut totul daca nu am crezut in El? Parca ne-a lasat liberi sa decidem in ce credem sau nu

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru VictorFenrir):

Ti-ai pierdut mantuirea si asta inseamna ca ai trit degeaba - unii oameni nu se pot schimba.

| VictorFenrir a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Aia e sunt un pacatos incurabil, lasa e bine ca tu esti sfant

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru VictorFenrir):

Nu gandi astfel, Isus a venit pe Pamant ca sa-i mantuiasca pe cei pacatosi nu pe cei sfinti

| VictorFenrir a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Deci tu te crezi sfant? rolling on the floor
Dar imi impui sa cred in ce crezi tu

| r3r3r3r3r3r3 explică (pentru VictorFenrir):

Nu ma cred sfant pentru ca nu sunt si stiu asta si nu-ti propun sa crezi si tu ce cred eu, alegerea e a ta, Dumnezeu nu forteaza pe nimeni iar principalul moti pentru care a MURIT pe cruce este ca pacatosii sa poata fi mantuiti.

| VictorFenrir a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Amin

| Steregoi a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu exista zeii Egiptului si ei sunt doar niste picturi si statui cioplite in piatra. Dumnezeu care a creat Universul si omul exista.

| Steregoi a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Pe om l-a facut Dumnezeu din pamant.