| ionella13236 a întrebat:

Care este cea mai simpla si buna metoda de contraceptie?

Răspuns Câştigător
| BogdanBz a răspuns:

Prezervativul e cel mai safe. Nu exista alta metoda mai safe de atat, desi exista si aici riscuri de a se intampla vreun accident, dar aceste accidente sunt foarte rare. Stiu ca sunt mai scumpe, dar daca vrei sa stai fara griji, atunci trebuie sa scoti banul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru BogdanBz):

Daca ai fi incercat sa te informezi catusi de putin, insa sa o faci mai precis dar si corect nu ai mai fi scris aceste consideratii personale aberante si imbecile si nici nu ai fi prostit-o pe Ionella13236 :)) Te sfatuiesc ca inainte sa mai transmiti si alte tampenii sa citesti inainte pentru a fi corect informat si ai fi aflat ca : Fetele totusi raman insarcinate!
,, Stiti ca puteti sa folositi prezervativul si totusi puteti sa ramaneti insarcinate? O varietate de studii a aratat ca prezervativele au o rata de esec anuala cuprinsa intre 10% si 30% in prevenirea sarcinii.
Va puteti imagina consecinetele pentru un cuplu atunci cand prezervativele dau gres? Se intampla mereu! Unul dintre studii a aratat ca printre adolescenti rata de esec a prezervativelor impotriva sarcinii a fost de 36%! Pe total, aceasta inseamna ca una din trei adolescente care folosesc prezervativul va ramane insarcinata in fiecare an.'' Datele sunt extrase dinstudii stiintifice prezentate in : http://www.adevaruldespreavort.ro/......rezervativ

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cea mai sigura si eficienta metoda contraceptiva care poate fi folosita de catre orice femeie si bineinteles ca si de tine este cea oferita de pastilele AC (anticonceptionale) a caror eficienta in cazul administrarii corecte, este de peste 99% si folosirea AC-urilor inlatura riscul ''accidentelor'' care apar deseori in cazul folosirii incorecte a prezervativului, fiindca conform statisticilor rezultate pe plan mondial, a reiesit un fapt ingrijorator fiindca conform datelor obtinute rezulta ca garantia efectiva per global este de doar 84%, astfel ca se apreciaza/considera ca metoda de folosire a prezervativului este cea mai ineficienta dintre toate metodele contraceptive existente la ora actuala. Insa pentru informarea ta corecta, trebuie sa stii ca pastilele AC se pot folosi numai daca sunt prescrise de un medic ginecolog care iti poate prescrie AC-ul doar dupa o consultatie ginecologica prealabila. Pentru a determina AC-ul potrivit se efectueaza un test de coagulare a sangelui si cateva analize hormonale si pe baza rezultatelor obtinute medicul iti va efectua/schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu si cu ajutorul acestuia va reusi sa aleaga in deplina cunoastere si siguranta tipul de AC recomandat sa fie folosit de tine, din cele peste 40 de sortimente/marci existente in farmacii. Medicul ginecolog iti va explica momentul propice de a incepe folosirea lor si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, AC-ul ales iti va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Hormonii din aceste produse actioneaza asupra celor 3 mecanisme cheie de impiedicare a unei sarcini. 1. ) Blocheaza ovulatia: ovarele sunt trimise la odihna/oprite din functionare si ovulatia nu mai are loc. 2.) Daca totusi in cazuri cu totul exceptionale ovulatia se produce accidental, atunci hormonii impiedica procesul de nidarea, adica NU se permite fixarea ovulului fertilizat in endometru. 3. ) In plus, sub actiunea hormonilor MUCUSUL CERVICAL produs de colul uterin devin atat de dens si aderent, incat NU permite trecerea spermatozoizilor din vagin in uter, astfel ca au ca rol si transformarea mucusului cervical intr-o secretie cu totul ostila spermatozoizilor. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Cea mai simplă și mai bună e abstinența.
Apoi orice combinație de două mijloace diferite - prezervativ + spermicid / pastile hormonale, de exemplu.

| anonim123453313 a răspuns:

Nu vrei mai simplu sa faci cu prezervativ si scapi de orice stres?