| Dean1996 a întrebat:

Care este diferenta dintre,, Te iubesc" si,, Te ador"?

8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

"Te ador" este "te iubesc" plus inca ceva!

| nobody_9468 a răspuns:

Chiar am aflat ceva nou din raspunsurile intrebarii tale. Aveam impresia ca "te ador" e o chestiune de admiratie, dar pare ca m-am inselat.In ultimul timp spuneam "te ador" in loc de "te iubesc" pentru a nu ncadea in extrema in care as fi in limba dupa el.

Bafta.

| Damian a răspuns:

Cauta pe net

| alone a răspuns:

Te iubesc uneori e echivalent cu tin la tine dar t ador inseama t divinizez, t admir si t iubesc toate la un loc...

| Dan a răspuns:

Tot ai, numai ca se pronunta altfel laughingNoroc!

| vasiledumitru a răspuns:

A adora inseamna a iubi cu toata puterea pe cineva, dar este pacat sa adori pe un om, pe un om ai voie doar sa il iubesti, doar Domnul poate fi adorat.

| toteusunt a răspuns:

IUBÍ, iubesc, vb. IV. 1. Tranz. și refl. recipr. A fi îndrăgostit, a simți o mare afecțiune pentru o persoană de sex opus. ♦ Refl. recipr. A avea relații sexuale cu o persoană de sex opus. 2. Tranz. și refl. recipr. A ține extrem de mult la cineva sau la ceva. 3. Tranz. A-i plăcea să... – Din sl. ljubiti.

ADORÁ, adór, vb. I. Tranz. 1. A iubi în cel mai înalt grad, fără limită, a avea un cult pentru cineva sau ceva. 2. A slăvi (o divinitate); a venera, a diviniza, a cinsti. – Din fr. adorer, lat. adorare.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de ana_zecheru | Greșeală de tipar | Permalink

A ADORÁ adór tranz. 1) A iubi cu patimă. 2) (persoane, ființe sau lucruri) A trata cu dragoste sau admirație exagerată; a respecta în mod deosebit; a venera; a idolatriza; a zeifica; a diviniza. /

| Dumitru_Aurelia_1990 a răspuns:

Este la fel