| Aerosmith a întrebat:

Diferenta dintre "Te ador" si "Te iubesc"? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere " a adora " are o mai mare semnificatie decat "a iubi". Poti iubi pe oricine, catelul, prietena, prietenul, iubitul, mama, tata, frate, sora, unchi, vecin, masina laughing. De adorat nu poti adora decat o singura persoana.
Te ador asta desi pare un cuvant ca oricare altul nu este asa.
Cand spui cuiva "te ador" inseamna ca o/il iubesti in cel mai inalt grad ( peste iubire ), fara limite, respectarea, cinstirea, o dragoste exagerata.
Bye-bye

11 răspunsuri:
| inna a răspuns:

Nu e diferenta... dar parca "te ador" suna mai bine si merge folosit exclusiv pentru persoana iubita love struck

| carminaburana43 a răspuns:

Te ador inseamna atractie, te iubesc inseamna nu numai atractie dar si un sentiment profund si neasemuit de puternic pornit din inima.

| spyceygirl a răspuns:

Hehe. e clar ca te ador are un grad mai mare(ca sa zic asA) decat te iuebsc.de ador vine o data cu incepea idolatrizarii persoanei iubite, vine o data cu sentimentele de dorire a partenerului, sentimente de venerarewinking

| Andreeagen a răspuns:

Te ador ii spui si la un catel te iubesc... prea rar si prea putinor persoane.Bineinteles asta daca ti cu adevarat la semnificatia cuvintelor ca in ultimu timp auzi te iubesc la tot pasu. dar stau uneori si am gandesc oare cati iubesc cu adevarat?
Numai bine!

| anonimmmmm a răspuns:

Te iubesc este un fel de (Tin mult la tine)este o vorba care o pronunta foarte des si copiii cei care habar n-au ce inseamna dar te dor(este atunci cind persoanei date ii place tot la tine, si crede ca simte pentru tine mai mult decit dragoste.Craciun fericit si tie.happy

| Aries90 a răspuns:

Adoratsie este un termen care se foloseste pentru iubirea fata de Dumnezeu. Cinstirea noastra fata de El o putem arata prin adorarea lui si prin cinstirea sfintsilor... Se spune ca nu este considerat normal sa spui " te ador " referindu`te la alta persoana.

| Șovăială_Adrian_1986 a răspuns (pentru Aries90):

Dacă citiți în dex, o să vedeți că a adora e cu mult mai presus decât a iubi. Cum eu sunt ateu, nu pot să îmi exprim adorarea față de Dumnezeu. În schimb, există câteva lucruri pe care le ador. Muntele și natura sunt doar două dintre ele. happy

| warwara a răspuns:

Faina intrebarea happy

sincer, eu le folosesc pe ambele, in functie de starea de spirit. Cred ca sunt oarecum egale ca sens. A adora in iubire, cred ca inseamna sa placi foarte mult persoana de langa tine, adica sa iti placa totul la ea...parerea mea happy

| andradeac a răspuns:

Parerea mea e ca "te iubesc'ii spui la persoana pe care o pretuiesti cu care ai vrea sa stai o viata, cu care iti doresti ceva. iar"te ador" nu stiu e pentru orice pershee hee sincer prefer "te iubesc" atat timp cat e adevaratwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere"te iubesc" este o semnificatie mai mica decat "a adora"cuv "a adora
" il folosesc doar atunci cand stiu ca sentimentul e reciproc

parerea mea este ca a adora e mai mare decat a iubilaughing