| adda_7951 a întrebat:

Care este diferenta intre dragoste si sex?happy
nu ma refer la povestea cum ca daca e iubire reciproca este dragoste iar daca e interes este sex
fizic este vreo diferenta?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Dragostea e sentiment, sexul e act. Diferenta intre a face dragoste si a face sex e ca in prima situatie faci sex cu cineva la care tii, in a doua nu e vorba de sentimente. Ca si act in sine, nu e nicio diferenta. Poate fi hard-core sau tandru, diferenta e data de sentimente, nu de cate miscari faci si cat de repede.

9 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Femeile cand fac sex fac dragoste. ele pun si suflet, insa barbatii fac doar sex.de aceea sunt atatea cupluri care se despart doar pentru singurul motiv ca barbatul "s-a dus la femei". daca iti va spune ca s-a dus doar pentru sex, crde-l fiindca iti va spune adv, insa tu tinzi sa crezi ca te minte, fiindca tu ca femeie pui si suflet cand faci dragoste, de aceea iti vine greu sa crezi ca n-a simtit nimic pentru respectiva.(vb in general). dar da! ei pot sa faca diferenta intre placerea fizica si iubire.asta e thinking

| amberjuly a răspuns:

Este o diferenta. Chiar si ca traire fizica a face dragoste e mai intensa decat sexul simplu. Faptul ca sunt implicate sentimente da alta perceptie fiecarei atingeri, fiecarui sarut... e mai excitant. Partenerii se conecteaza si la alte niveluri decat intre organele sexuale happy. Cand faci dragoste e mult mai intim... poti sa te pierzi in bratele celuilalt, poti sa pierzi notiunea timpului

| Misterious a răspuns:

Uite doi prieteni mi-au adresat aceeasi intrebare si sti la ce concluzie am ajuns? la inceput e dragoste LOGIC unde sunt sentimente... dar treptat se ajunge la sex pentru intervine rutina si acelasi lucru...nu mai eexact aceeasi pasiune.

| maitreyi a răspuns:

In primul rand faza cu: daca este iubirea reciproca este adevarata-----nu este adevarat ...adevarata iubire inseamna sa dai si doar sa dai fara sa astepti nimic in plus, adevarata iubire se ingrijeste doar de binele celuilalt... ce ai zis tu este compromis...in iubire se fac compromisuri din iubire dar nu faceti iubirea un compromis ...si un raspuns pentru intrebarea ta... da este o mare diferenta insa doar pentru fete pentru baieti nu prea

| nicoleta_7357 a răspuns:

DRAGA MEA, INAINTE DE TOATE DOAR IN DRAGOSTE POTI VORBI DE SENTIMENTE, IN REST NU.GANDESTE-TE CA SEX POTI FACE CU ORICINE VREI, CINEVA LA INTAMPLARE, DR=AR NU NUMAI ATAT, CISEX PRESUPUNE SA AI O ATITUDINE FATA DE PARTENER PUTIN MAI SALBATICA, IESITA DIN COMUN.EU CEL OUTIN NU AGREEZ IDEA DE SEX.

| sufletel13 a răspuns:

Pai eu cred ca da... totusi consider ca i mai ok daca iubesti persoana aia... e mai placutbig grin

| Cosmina_2740 a răspuns:

Eu privesc altfel lucrurile...sexul e pe ''bani'' sau pe hartii iar dragostea pe sentimente...nu vreau sa vorbesc prea mult pentru ca prin prea multa ratiune uitam sa iubim si incepem sa minimalizam acest sentiment... dragostea se simte la fel si sexul vor spune multi, dar sa facem diferenta de cuvinte: sexul e un organ iar dragostea e inima, oare nu inima coordoneaza celelalte simturi?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e niciuna, stai linistita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e una draga mea cand faci sex nu simti un anume impuls da facand dragoste simti atractia