| pantofipantofi a întrebat:

Care este siguranta anticonceptionalelor? iau anticonceptionale sunt in prima luna de administrare, si mai am 4 pastile apoi urmeaza pauza de 7 zile, am niste griji ingrozitoare, mai ales ca am auzit cazuri care le-au luat corect fara sa uite vreo pilula si totusi au ramas insarcinate, care sunt sansele ca eu sa fiu insarcinata? am luat pastilele la sfatul medicului, prefect corect fara sa uit vreuna, din prima zi a menstruatiei, iar primul contact l-am avut dupa ce am inghitit 8 pastile

2 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Nicio metoda contraceptiva nu e 100% sigura.
Daca le-ai luat corect,nu ai de ce sa-ti faci griji, sansele sunt 0, 01% sa poti ramane insarcinata, deci chiar nu are rost sa te preocupe aspectul asta.Protectia in cazul anticonceptionalelor scade in functie de modul de administrare,deci daca nu iei alte medicamente de genul antidepresivelor,antibioticelor sau nu consumi alimente contraindicate si le iei in mod corespunzator,esti protejata.
Daca au ramas insarcinate fara sa uite nicio pastila, e posibil sa nu fi fost absorbita din cauza administrarii altor pastile, a alimentatiei sau pentru ca a vomitat in mai putin de 2-3 ore dupa ce a luat pilula.La fel de posibil e ca produsul respectiv sa nu fi fost potrivit pentru respectivele,dar daca tu le-ai luat la recomadarea medicului si nu a avut efecte adverse asupra corpului tau, stai linistita, nu ai cum sa ramai insarcinata.

| AndaWest a răspuns:

Nu te preocupa ca e totul ok,nu ai cum sa ramai daca ai luat corect, nu iti face griji, o sa vezi ca e totul bine