| nustiu688 a întrebat:

Care-i treaba cu erectia matinala, voua baietilor vi se scoala aproape in fiecare dimineata?

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ok, povestea e mai complicata dar o sa incerc sa o simplific.

Somnul poate fi impartit in 2, somn cu vise (numit si somn REM) si somn fara vise (non-REM), ei bine, una din consecintele somnului REM este erectia peniana. Acum, o alta imparteala a somnului este infunctie de cat de adanc e, dupa imparteala asta somnul non-REM este somn adanc, in timp ce somnul REM (cel cu vise) este relativ apropiat de starea de veghe (cand esti treaz).

Din cauza ca somnul cu vise are ca si consecinta erectia peniana, si acel somn este foarte apropiat de starea de veghe, erectia matinala este doar o erectia care a ramas de la ultimul ciclu de somn REM.

| MarianWLF a răspuns:

Da, nu zilnic, dar 4 din 7 zile pe saptamana se intampla dimineata, si ciudat e ca patesc seara, cand sunt foarte obosit, depinde de organismul fiecaruia.

| corbulalbrosu a răspuns:

In perioada pubertala, a adolescentei si a perioade de tinerete, in cazul majoritatii persoanelor de sex masculin se produce in mod frecvent erectia matinala. Este un proces fiziologic firesc si absolut normal care apare si se produce in perioada de maxima activitate hormonala a respctivului organism. Producerea acestui proces fiziologic este conditionata si de functionarea perfecta a inimii, si din acest motiv ''fenomenul'' se diminueaza tot mai mult, odata cu inaintarea in varsta si aparitia starilor de sanatate care afecteaza buna functionare a inimii dar mai ales a aparatului circulator. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu „aproape", ci chiar în fiecare dimineață! Când nu s-o mai scula scula, mă tem că nici eu nu o să mă mai pot scula...

| Sofer a răspuns:

De la un timp sta sculata aproape non stop. Nu știu ce sa mai fac man.

| Alex67546 a răspuns (pentru Sofer):

Te duci la doctor și ii spui ca nu ți se mai culcă.

| Sofer a răspuns (pentru Alex67546):

Mersi frate. O sa ma duc.

| mastadont a răspuns:

Nu aproape ci în fiecare dimineață. Ba chiar se scoală înaintea mea, tot încerc să mă trezesc eu primul dar nu reușesc nici cum. Pot să afirm cu mândrie că e mai matinală ca mine.