| theStar a întrebat:

Care sunt schimbarile spirituale si emotionale produse dupa primul contact sexual la un adolescent? as vrea sa stiu cat de mult te marcheaza asta

7 răspunsuri:
| Sara a răspuns:

Cred ca cel mai tare, o sa fie trasnforamrea psihica in relatie cu iubitul. o sa devii mult mai afectuasa cu el. si el cu tine,. nu veti mai avea deloc temeri unul de altul. deloc deloc. o sa fiti mai intimi.

| simoSTAR a răspuns:

Nu te marcheaza, o sa iti placa laughing

auran
| auran a răspuns:

Cred ca acele schimbari apar in functie de mai multi factori, de experienta primului contact sexual (nu trebuie neaparat sa existe orgasm din prima dar, conteaza foarte mult felul in care a dus la acel moment - daca a fost usor fortuit, atunci nu va fi o amintire sau o experienta placuta), explicatiile primite (de la parinti, prieteni...) viv-a-vis de sex, existenta sau lipsa sentimentelor fata de partener... de aceea, eu cred ca nu este bine totusi sa-ti incepi viata sexuala la o varsta prea frageda pentru ca nu constientizezi la acel moment trairile (bune sau mai putin bune), abia peste cativa ani poti spune daca ti-a placut sau nu prima experienta... dar, poate fi ceva frumos!

| xibalba a răspuns:

Depinde cu cine faci. Cunosc fete care, dupa ce au facut, au fost parasite de primul partener al lor cu multa nesimtire. Presupun ca asta e dureros, dar te si trezeste la viata, iti face un dus rece si te loveste perete realitatii. Oricum ar fi, cred ca e destul de important primul contact sexual la adolescenti. E ceva unic pentru noi toti "prima data". Si cred ca e un moment plin de emotie, mai ales daca faci pentru ca asta vrei, pentru ca asta simti, si nu pentru a intra in randul lumii, cum se intampla destul de des, din pacate.

kratos
| kratos a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana. Daca esti o persoana echilibrata te va schimba in bine. Important este sa vezi partea buna a primului contact sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au loc diferite schimbari atit trupeste cit si psihologice...In primul rind trupeste pentru ca simtim transformarea care, ca orice metamorfoza, se petrece cu durerea aia pe care nici o femeie nu o poate uita iar psihic se produceacea schimbare care ne muta definitiv din sectorul dragostei blazate...Mai tirziu in cazul unei relatii extra vei constata, prima data, ca sufletul tau se divide si ai sa descoperi ca o parte vrea sa mearga cu noua relatie dar o parte vrea sa ramina cu vechea cea ce va provoca o mare suferinta. Dar la a doua, a treia relatie extra va fi mult, mult mai usor...

| Anonim_5757 a răspuns:

O schimbare majora nu e...decat ca te apropii mult mai mult de iubitul tau si te afecteaza orice face el gresit.Trebuie sa te gandesti foarte bine. Din punct de vedere fiziologic, pot aparea dereglari ale menstruatiei.

pup