| anonim2533 a întrebat:

Care sunt zilele de fertilitate? Mentionez ca ciclul nu imi vine la timp niciodata, vine in zile diferite, am 16 ani.

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Determinarea PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual este posibil de a fi realizat, numai in cazul in care ciclul menstrual este de tip REGULAT. In cazul in care lungimea ca numar de zile dintre 2 menstruatii consecutive prezinta o variatie mai mare de +/- 1 zi (ori maxim 2 zile), se considera ca respectivul ciclu menstrual este NEREGULAT si in acest caz determinarea zilei de producere a ovulatie devine incerta si drept urmare NU se pot stabili cu precizie nici zilele care ar reprezenta perioada fertila. In concluzie in cazul si situatia ta determinarea perioadei fertile devine IMPOSIBILA fiindca ciclul tau menstrual este NEREGULAT. Reglarea ciclului menstrual (la lungimea de 28 de zile) se poate face prin folosirea pastilelor anticonceptionale sau a inelului intravaginal NuvaRing in cazul in care esti deja activa sexual. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai macar chiar si cea mai vaga idee privind ceea ce se intampla cu toti cei care au practicat si activat, indiferent de profesia avuta, sau de activitatea depusa o perioada de peste 40 si ceva de ani? Chiar daca ai postat aceasta intrebare atat de ''logica si rationala'' laughing indraznesc sa presupun ca vei avea cel putin intuitia sau de ce nu poate chiar si capacitatea intelectuala si inteligenta necesara ca sa intelegi despre ce poate fi vorba. Iar in privinta ultimului aspect si anume cea a ''bagatului'' afla ca eu eram obisnuit sa-mi bag o cu totul alta parte a organismului in locurile umede a celor care apartin sexului tau. rolling on the floor

| forgetmynutella a răspuns:

Zilele de fertilitate nu au legatura cu menstruatia neregulata. Din ziua in care ti-a venit menstruatia, trebuie sa numeri 10-12 zile.

Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru forgetmynutella):

Raspunsul dat de @forgetmynutella este complet gresita, eronata si din acest motiv trebuie sa fie pur si simplu ignorata sau sa nu fie luata in considerare.

| forgetmynutella a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci este eronata sau gresita? happy Din punctul meu de vedere un raspuns de la un utilizator obisnuit nu strica. Iti multumesc ca m-ai avertizat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru forgetmynutella):

Raspunsul respectiv este 100% INCORECT, GRESIT, ERONAT si din acest motiv astfel de raspunsuri date de tot felul de agarici ageamii, lipsiti de cele mai elementare cunostinte medicale privind mecanismul si procesele privind procreerea/reproducerea, sunt ''nocive'' fiindca DEZinformatia din continutul raspunsului respectiv STRICA si din pacate intr-o masura chiar foarte mare.

| forgetmynutella a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand nu sunt doctor! Daca dvs sunteti, ar trebui sa stiti ca persoanele care sunt TOTAL LIPSITE DE INFORMATIE MEDICALA nu stiu nici macar unde se afla diafragma. Ar trebui sa va revizuiti maniera varbala si sa analizati situatia. Daca raspunsul nu este corect, nu ar fi trebuit sa spuneti ca sunt complet lipsit de informatie din acest domeniu. Puteti da un raport si gata. Dvs nu m-ati interogat sau analizat in privinta anatomiei sau a fiziologiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru forgetmynutella):

Se pare ca ori nu intelegi limba romana sau esti incapabila sa intelegi ceea ce citesti din moment ce am SPECIFICAT cat se poate clar si exact incat sa fie asa cum am sperat ca si pe nivelul capacitatii tale intelectuale ca iti lipsesc : ''cele mai elementare cunostinte medicale privind mecanismul si procesele privind procreerea/reproducerea'' deci nu si cele de nivel de prescolari privind alcatuirea organismului uman. Daca NU ai inteles pana acum, poate vei intelege de acum incolo, ca ar fi foarte indicat sa nu mai spui/scrii/transmiti PROSTII. (ca sa ma exprim elegant laughing )

| forgetmynutella a răspuns (pentru anonim_4396):

We,eu doar am scris ce am stiut la acasta intrebare. Nu esti tu in masura sa imi zici daca am sau nu cunostintele elementare medicale privind reproducerea umana. Daca nu iti convine ca am dat un raspuns ERONAT poti sa dai raport si du-te-n colo cu notiunile tale de baza. De ce m-ai facut fata nu stiu...

| Socke a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba eu nu inteleg.deci tu esti pe site-ul asta de enspe mii de ani si zici ca esti doctor ginecolog.n-ai altceva de facut? adica esti ginecolog, ai si tu o pacienta ceva? bag picioarele

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Socke):

Presupun ca vei reusi sa intelegi si tu cum poate fi posibil un asemenea ''miracol'' rolling on the floor. Iar in privinta ''bagatului'' eu bagam cu totul altceva in locul potrivit. big grin