| MαℛყshKα a întrebat:

Casatorie din dragoste sau pentru starea materiala? Ai putea sa te casatoresti doar din profit sau cu impus de parinti?
Crezi ca ai putea sa te casatoresti fara dragoste?

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu, nu ccred ca m-as putea casatorii doar pentru bani. Pentru bani fac sex tarfele. Casatoria implica sex.

Si daca mi-ar impune parintii probabil as simti repulsie. Nu as fi in stare sa trebuiasca sa ma atinga un om pentru care simt repulsie. Nu am stomacul necesar.
Eu visez la casatorie din dragoste.
O sa dau si un exemplu: parintii mei. S-au casatorit de tineri, si au avut cateva plase de haine. Absolut toate, au trebuit sa le castige. Sa munceasca pentru toate obiectele. In timp (au trecut 17 ani de cand sunt impreuna) au o casa, au copii, se inteleg, nu s-au certat nici o data (cu zbierete, obiecte trantite, pumni, etc.). Normal, se mai inteapa, se mai 'haraie', dar se inteleg.
Obiectele, banii, se strang, se fac. Dragostea nu se poate face.

14 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Casatorie din dragoste mai merge dar pentru bani nu cred ca as putea

| BonneLess a răspuns:

Casatorie pentru bani in niciun caz, parintii nu au cum sa ma oblige pentru ca fac ce imi dicteaza inima si creierul. iar fara dragoste nu mi se pare a fi viata.

| Seby90 a răspuns:

Daca stai sa te gandesti, dragostea pierde dupa 3-4 ani. Banii mai greu (decat daca stii sa-i cheltui).

| Oana92 a răspuns:

Din dragoste si atat!

| raluk27 a răspuns:

Cred ca adevarul e undeva la mijloc. Daca te casatoresti cu cineva care are doar hainele de pe el, bun, e frumos, va iubiti, dar in 2-3 ani trece dragostea. Si atunci cu ce cumperi lapte praf si pampers copiilor? Cu ce platesti facturile? Si e atat de usor sa te certi de la bani. Daca unul castiga mai mult, cand ii mai trece amorul si se dezmeticeste, ajunge sa se intrebe de ce e fraierul casei care munceste pentru tot. Un partener care nu are nimic, nu numai ca nu poate razbate alaturi de tine, dar te si trage in jos, iar uneori ti se urca in cap minimalizand tot ce faci. Vorba aia " Capra raioasa, dar tot cu coada sus". Invers la fel, daca te casatoresti doar pentru bani, iar nu e bine. Nu te poti trezi alaturi de o persoana pe care nu o iubesti. Degeaba ai de toate, daca nu are cine te imbratisa, cine te asculta. Asa ca, ideal ar fi sa le ai pe amandoua. Oricum, funda va fi pentru un raspuns gen "cand iubesti nu conteaza".

| Vix999 a răspuns:

Parintii mei nu se baga iar banii ii fac eu, nu am nevoie sa-mi dea cineva.

| blueheart a răspuns:

Prefer o relatie bazata pe dragoste.Banii nu mi-ar aduce fericirea pe care as simti-o langa cel pe care il iubesc.Prefer sa stau toata viata singura decat sa am o relatie in care nu sunt fericita.

| NuMaContrazice a răspuns:

Parintii mei, in primul rand nu m-ar obliga niciodata sa ma insor cu cine vor ei, iar in al doilea rand nu cred ca m-as casatorii cu cineva pentru bani.

| Keith a răspuns:

Eu nu pot sa ma casatoresc fara dragoste dar din pacate sunt persoane care accepta compromisuri si se casatoresc din interes sau in loc sa isi urmeze inima si sa faca ceea ce isi doresc se iau dupa parintii controlandu-le intotdeauna viata.

| adrianamara a răspuns:

Eu personal nu m-as casatori din profit sau obligata dar sunt destui care o fac, cea ce mi se pare o prostie! Daca nu esti fericit degeaba ai banii sau nu stiu ce pentru ca banii intretin fericirea nu o cumpara!

| SecretLady91523 a răspuns:

Nu,nu cred ca as putea. Urasc genul asta de chestii. Unde dragoste nu e, nimic nu e.big grin

| MeandYou123 a răspuns:

Stiu ca la rromi casatoriile sunt aranjate de parinti....cat despre stare materiala-sunt mmmullte fete care se casatoresc din interes.Eu nu judec si critic pe nimeni.

| Alexutza1312 a răspuns:

Eu nu as sta cu cineva pentru bani, pentru ca acestia nu-ti aduce fericirea. Poate uneori ca sa-ti cumperi ceva, dar nu as putea sa fac acest sacrificiu si sa nu fiu fericita, poate nefericita. sad Mai bine saraca, dar sa stiu ca iubesc pe cineva cu adevarat.Parintii mei nu m-ar obliga niciodata sa stau cu cineva pt.bani sau numai ca le place lor.