| LightGamerul a întrebat:

Daca parinti tai ar adopta pe cineva, tu ai putea sa te casatoresti cu aceea persoana stiind ca nu ai acelasi sange cu ea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca asa prevede legislatia noastra.
Conform Codului civil, citez:
"ART.274.Interzicerea cãsãtoriei între rude
(1) Este interzisã încheierea cãsãtoriei între rudele în linie dreaptã, precum şi între cele în linie colateralã pânã la al patrulea grad inclusiv.
(2) Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi autorizatã de instanţa de tutelã în a cãrei circumscripţie îşi are domiciliul cel care cere încuviinţarea. Instanţa se va putea pronunţa pe baza unui aviz medical special dat în acest sens.
(3) În cazul adopţiei, dispoziţiile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile atât între cei care au devenit rude prin adopţie, cât şi între cei a cãror rudenie fireascã a încetat prin efectul adopţiei."

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti casatori, acea persoana iti devine frate/sora (ruda de gr.II), este ca si cum ar fi ruda de sange si este interzisa casatoria intre rude pana la gr.IV inclusiv.

| pastru009 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Te intreb si eu ceva anume...De ce nu este permisa casatoria dintre astfel de persoane? Rudele prin sange, inteleg. Dar la rudele (adoptie, cum e acest caz) de ce nu e permis? Ele devin rude intr-un mod simbolic, nu biologic. Inteleg imperativul legii, dar mi-ar placea sa imi explici teoretic perspectiva de interzicere a acestui drept. Caci, tot teoretic, prin adoptie, nu devii ruda decat simbolic.

| raluk27 a răspuns (pentru pastru009):

Pentru ca odata adoptata o persoana cu efecte depline (adica cu acte), ea devine ruda cu ceilalti membrii ai familiei. I se eliberează un alt certificat de naștere, unde la parinti sunt mentionati adoptatorii. Deci legal, devine copilul lor si fratele/sora celorlalti copii naturali.
Legea interzice casatoria intre rude pana la gradul 4 inclusiv. Deci unui frate si unei surori adoptate, care depun la starea civila actele pentru căsătorie, printre care si certificatele de naștere, crezi ca le va fi admis dosarul, daca apar cu aceiasi parinti?

| pastru009 a răspuns (pentru raluk27):

Este, totusi, ilogic. Interzice primele 4 grade, dar de la 4 in sus te poti casatori, desi sunteti tot rude.

| raluk27 a răspuns (pentru pastru009):

Pai da. Daca cineva e adoptat, legal, devine ruda si cu familia adoptatorului. Deci fiul adoptat este asimilat fiului natural. Iar fratii si surorile sunt rude de gradul 2. Deci, e interzis prin lege. Ce anume e ilogic? Daca te întrebi ce anume a avut in vedere legiuitorul, incat a interzis casatoriile intre rude pana la gradul 4, probabil medical si biologic s-a considerat ca incepand cu gradul 5, legatura de sange nu mai e atat de "proeminenta", iar indivizii pot da naștere la copii fara malformații sau alte semne distinctive.

| Ioandelasal a răspuns (pentru pastru009):

Fiindca asa prevede legislatia noastra.
Conform Codului civil, citez:
"ART.274.Interzicerea cãsãtoriei între rude
(1) Este interzisã încheierea cãsãtoriei între rudele în linie dreaptã, precum şi între cele în linie colateralã pânã la al patrulea grad inclusiv.
(2) Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi autorizatã de instanţa de tutelã în a cãrei circumscripţie îşi are domiciliul cel care cere încuviinţarea. Instanţa se va putea pronunţa pe baza unui aviz medical special dat în acest sens.
(3) În cazul adopţiei, dispoziţiile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile atât între cei care au devenit rude prin adopţie, cât şi între cei a cãror rudenie fireascã a încetat prin efectul adopţiei."

| anad a răspuns:

Practic nu sunteti rude in cazul in care nu e adoptie cu acte si, daca o iubesti, poti ignora parerile altora! Problema intervine in cazul in care adoptia este legala, ca legea interzice aceasta casatorie.

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Nu!

Răspuns utilizator avertizat
| LightGamerul explică:

Mersi de raspuns tuturor!