| AliceAnnnnna a întrebat:

Cât costa un avort medicamentos și după cât timp se poate realiza de la dezvoltarea fătului? Dar un avort care se face după 2 luni de la apariția sa?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Avortul medicamentos (este si cel mai indicat sa fie efectuat) se efectueaza in cazul sarcinii care are varsta cuprinsa intre minim 5 saptamani si maxim 8 saptamani. Sarcina cu varsta cuprinsa intre 8 si 10 saptamani se poate avorta prin metoda aspiratiei realizata cu folosirea unei pompe de vacum, iar sarcina care are varsta cuprinsa intre 10-12 saptamani poate fi avortata numai chirurgical prin metoda numita chiuretare care se efectueaza doar sub anestezierea totala a pacientei. Pretul unei asemenea interventii variaza in limite foarte largi, fiind influentat de mai multi factori : notorietatea si pretul practicat de fiecare medic ginecolog, de locatia unitatii medicale intr-un spital de stat sau intr-o clinica/cabiet particular, varsta sarcinii, etc.
-- In Bucuresti : la clinica Academica, o un avort costă 1200 de lei dacă este făcut cu anestezie generală, iar un avort cu anestezie locală costă 1000 de lei. Se mai adaugă și prețul unei consultații care este de 170 de lei la un medic specialist.
-- Un preț mai mic este la clinica Elite – un avort prin aspirație cu anestezie locală costă 700 de lei, în timp ce un avort cu anestezie generală costă 1000 de lei și necesită control prealabil, analize și programare pentru intervenție.
-- Intr-un spital : la spitalul Filantropia, un avort costă 400 de lei dacă este făcut cu anestezie locală și 500 de lei dacă este făcut cu anestezie generală. La Maternitatea Giulești, o întrerupere de sarcină costă 350 de lei. Dacă pacienta dorește anestezie generală, va mai plăti încă 150 de lei.
-- Si in provincie tariful este asemanator ca pret. Prețul este de 650 de lei și include consiliere și îngrijiri daca este facut in spital în Constanța, iar la Isis Med, un avort costa 1500 de lei.
-- Avortul medicamentos : Fiindca astăzi există și posibiliatea de a efectua avort medicamentos, care nu presupune intervenția invazivă a unui avort clasic preturile sunt mai mici.
La clinica Dr. Dabija, un avort medicamentos costă 500 de lei, preț care include medicamentele, consultația inițială, ecografia și consilierea medicală.
Și la clinica Marie Stopes poți cere un avort medicamentos care costă 650 de lei. Prețul include consultație, ecografie și pastile.
Tariful practicat in provincie se situeaza intre 500 si 1000 lei.
https://www.unica.ro/sanatate/cat-costa-un-avort-romania-2019-263787
Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un avort normal se face pana la 2 luni, dupa aceea nu-ti mai face nimeni avort.
Cat priveste cel medicamentos, intereseaza-te la un medic ginecolog, care te poate supraveghea.

| Goete a răspuns:

La 2 luni deja il ucizi. Ai vazut vreun film cu un avort la 2 luni si cum incearca fatul sa se salveze in timp ce e rupt bucati?

| ywar a răspuns:

Mai esti si Postul Craciunului...

| Nilsson a răspuns:

Când aud de avorturi mă ia cu fiori.
Crezi că o să poți trăi cu o crimă pe conștiință toată viața?

| ancaval a răspuns:

Sper că NU ai de gând să faci un avort!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine intrebi un ginecolog, numai un specialist stie exact cum sta treaba. Dar de ce la doua luni? E crima, e deja o sarcina serioasa. Nu e ca si cum ai aflat acum cand actul a fost saptamana trecuta. Nu sunt deloc de acord cu avortul, acel copil nu vrea decat sa se nasca, cum ai vrut si tu cand ai fost ca el.

| Xanor a răspuns:

In 2019 exista atitea metode de contraceptie este mare rusine sa se ajunga la avort, tu ai fi in stare sati omori propriul copil facut din sangele si carnea ta?

| Andreisouthside48 a răspuns:

Simplu si la obiect. Te duci la doctori daca ai pana in 2 luni si faci niste analize pe baza carora iti va da tratamentul. Costa in kur de 600 lei

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreisouthside48):

Costă in cur? e bine. o sa o ardă in kurlaughing