| becka133 a întrebat:

Cat de greu e de fapt sa ramai insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand "soarta" formarii unei sarcini consta in motilitatea spermatozoizilor existenti in sperma barbatului si doar intro proportie mai mica de "gradul" de fertilitatea femeii. De asemenea si faptul ca cele 3 sau 4 zile cu adevarat fertile ale unui ciclu menstrual, reprezinta doar 10-15% din numarul total al zilelor respectivului ciclu. In consecinta gradul de dificultate difera de la caz la caz, uneori "ghinionul" poate apare la primul contact sexual, alteori fericirea apare dupa ani lungi de tratamente de fertilizare. Cum ti-e norocul. happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, este foarte usor saramai insarcinata, trebuiesc indeplinite doar 2 conditii:
1. sex vaginal fara protectie
2. iar fata safie in perioada fertila!

| neutrino a răspuns:

In conditii normale nu este greu deloc, dar exista si exceptii.

| Negoiu a răspuns:

Ce întrebare mai e şi asta? Femeile nu sunt la fel, unele rămân uşor însărcinate, unele după luni sau ani de zile din momentul în care doresc să aibă un copil, unele (mai puţine) niciodată.

| becka133 explică (pentru Negoiu):

Este o intrebare relativ normala, adresata pe TPU. Intreb pentru ca am citit undeva ca in conditii normale 35% din femei raman insarcinate din prima luna de incercari constante,,,,, iar un procent mai mare in decursul a 3-6 luni. Eram curioasa daca mai exista si alti factori care pot influenta asta, exceptandu-i pe cei deja foarte bine cunoscuti.