| BoboBobo6717 a întrebat:

Cât de important este sexul sau dragostea într-o relație? Mă confrunt cu o problemă de vreo 2 ani. Sunt într-o relație de aproape 8 ani cu un băiat. Toate bune și frumoase. Locuim împreună, suntem calmi amândoi și conviețuim bine împreună. El puțin peste 30 de ani, eu sub 30. Nu facem sex, nu ne sărutăm de ani de zile, decât pupicuri. Nici la început nu era f*tăcios, dar se deda după mine și ieșea bine. Nici eu nu sunt, dar totuși simt nevoia de atingeri, de intimitate, nu doar îmbrățișări si somn. El are o problemă de erecție pe care am discutat-o, am fost la urolog etc, dar nu se ține de tratament și nu acordă importanță acestei probleme, pentru el parcă totul e ok și relația este roz. Am discutat cu el si i-am zis că așa nu se poate, că trebuie să facem ceva, amândoi, să rezolvăm, dar zice ca mine și in următoarele zile parcă uită totul. Pur si simplu nu i se scoală, sau doar pe jumate, sau se scoală puțin și se i se culcă fără nici un motiv. In timpul actului sexual îi murea, am zis totuși sä încercăm, cât de cât sä fie ceva, deși nu simt mare lucru fiindu-i numai pe jumate sculată, dar nu are intenție. Dar de zis, zice că ar face. Nu e vorba de o alta, 100%. Dar s-a conformat cu situația și la mine nu se gândește că am nevoile mele și că asta mă îndepărtează tot mai mult de el, chiar i-am zis. I-am zis că o să ne despărțim sau o să ajung să îl înșel, zice că am dreptate și cu asta am rămas. Chiar îmi vine să merg să mi-o trag cu altul și gata, deși nu am facut-o niciodată și nu știu dacă aș putea. El vrea familie cu mine, cum să fac copii cu el și să mă mărit, că dacă acum suntem așa la vârsta asta, cum o să fim peste câțiva ani? Suntem deja precum un moș și o babă. Chestia asta mă face să nici nu imi doresc o familie fiindcă știu sigur că o să ajung să îl insel sau să mă despart, și apoi tot eu o să fiu catalogată drept c*rvă. Dacă el nu face nimic in privința asta, ce aș mai putea să fac eu? Doar să trăiesc asa cu el, ca și cu un prieten? Simt că îmi lipsește ceva important, nu doar sexul, ci iubirea, fiindcă automat ai feelingul ăsta, vrei-nu vrei. Nici nu m-aș desparti de el fiindcă chiar e un om bun, dar nici așa nu se poate. Și văd că mult nu îl deranjează când îi spun chestiile astea, adică tot lasă așa, să treacă, de parcă ar schimba ceva timpul, dar de fapt se înrăutățește treaba.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nici nu m-aș desparti de el fiindcă chiar e un om bun"
Nu e suficient să fie "un om bun". Trebuie să vă şi înțelegeți,să aveți ceva în comun, iar pe voi doi nu vă mai leagă nimic din câte zici.A intervenit şi monotonia.
Şi nu, nu e ok să îl înşeli pentru asta. Înşelatul nu e o soluție niciodată. Dacă nu-ți convine, pleci pur şi simplu, nu-ți bați joc de el.Mai ales că nici nu sunteți căsătoriți,nici nu aveți copii,deci la voi e mult mai simplu,altfel era mai complicat şi mai era de înțeles, într-un fel, înşelatul, dar aşa nu mai ai niciun motiv să rămâi lângă el.
La tine e vorba doar de obişnuință, de comoditate.Sunteți împreună de 8 ani, te-ai obişnuit deja mult cu el şi ți-e frică să faci o schimbare, să încerci şi altceva.Ți-e frică de necunoscut şi preferi să rămâi în zona de confort.
Pleacă până nu o să-ți fie prea greu să scapi de el, nu mai pierde timpul.Omul ăla nici măcar nu mai încearcă să facă ceva, să se schimbe, practic ai putea spune că deja ai rămas singură în relaţia asta.

| BoboBobo6717 explică (pentru anonim_4396):

Ai foarte mare dreptate in tot ce ai scris. Chiar i-am zis că mă simt singură si neiubită, deși sunt intr-o relație. Diar vorbele nu sunt suficiente, trebuie sa vezi și să simți că ești iubit. Chiar m-am obișnuit cu el, și el cu mine. I-am zis că probabil și el stă cu mine din comoditate, din obișnuință și fiindcă ne e bine împreună, doar că nu-și dă seama. Logic că a negat, dar nu din adâncul sufletului. Merci pentru tot.

31 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Bai, din nou si din nou aud de povestea asta...baieti tineri cu probleme de potenta. Am spus-o si o mai spun, ceva nu e in regula aici! Cand am mai spus-o am fost acuzat ca am o imaginatie prea bogata, dar eu chiar cred ca astia (cine-or fi ei) pun ceva in alimentele de baza (de exemplu) ca sa ajunga la cat mai multi barbati, ceva care sa le diminueze (sau chiar sa le distruga definitiv) potenta sexuala. Nu se poate asa ceva, aud de prea multe astfel de cazuri ca sa mai poata fi considerat un fenomen izolat!
Legat de cazul tau, e complicat. Cum a mai spus cineva mai sus, daca e om bun si te intelegi bine cu el, poate totusi nu ar fi indicat sa-l parasesti, pentru ca apoi cine stie, gasesti unul care e bun la pat, dar altfel e un dobitoc si te trateaza oribil. Deja ai facut destule ca sa-i dai de inteles ca ai nevoie de mai mult, iar el tot nu se conformeaza, tot nu incearca sa remedieze problema. Intreaba-l apasat ce vrea, intreaba-l daca mai vrea sa fiti impreuna. Daca zice ca da (dar nu e dispus sa incerce sa remedieze problema) si aici intervine latura mea neconventionala, ma gandesc ca poate ar trebui sa-i propui sa stai cu el in continuare, dar sa-ti satisfaci poftele sexuale cu altcineva. Acel altcineva insa, in nici un caz nu trebuie sa fie un barbat, ci o femeie (daca ai o latura bisexuala si poti sa faci asta). De ce spun asta? Pentru ca eu ma stiu pe mine, daca iubita mea si-ar trage-o cu un alt barbat ar fi "sfarsitul lumii", dar daca si-ar trage-o cu o femeie, as fi mult mai tolerant, mai ales daca as sti ca eu nu-i pot oferi ceea ce are nevoie.

| AnemonaP a răspuns:

Nu exista relație fără iubire și sex. Astea doua vin la pachet. Nu poți fi fericit intr-o relație dacă ai iubire, dar nu faci sex, dar nici sa faci sex, și sa nu ai parte de iubire. Nu ai cum sa ai o relație astfel.
Toată lumea are nevoie de intimitate, atingeri, sex etc. Nu poți sta cu o persoana cu care nu faci sex, ci doar îți dai un pupic. Nu o sa fii niciodată fericita și împlinita intr-o astfel de relație.
El dacă nu se tine de tratament, clar nu ii pasa de tine și de nevoile tale. Clar totul o sa ajungă la înșelat, ți-ai irosit ultimii 2 ani din viața. Iar sa întemeiezi cu el o familie? Vai, este exclus, dacă la vârsta asta este așa, nu exista vreun viitor cu acest bărbat.
Câți bărbați buni sunt pe lumea asta, dar nu putem alege unul bun și atât, asta înseamnă sa te complaci in situație, o relație trebuie sa te împlinească și sa te bucure 100%.
Despărțirea este cea mai buna soluție, pe el nu îl interesează, nici când i-ai spus direct ca te poate pierde din aceasta cauza, tot nu l-a atins, trăiește-ți viața ca vei regreta mai târziu. Atât de mulți oameni se complac in relatii și după ajung căsătoriți, triști, cu copii și suferă in tăcere, își inseala partenerul prin hoteluri. E trist. Fa ca viața ta sa nu fie un clișeu de acest fel.

| BoboBobo6717 explică (pentru AnemonaP):

Mda, poți sta cu o persoană cu care doar uti dai pupicuri, dar nu pentru mult timp. Ai dreptate. La un moment dat, nu mai accepți situația. Chiar mä simt neîmplinită și neiubită și deși i-am zis tot ce simt, doar mi-a zis cä "el mă iubește ". Dar eu nu simt asta, chiar ar trebui să simt că într-adevăr mă iubește cum ar trebui, nu din obișnuință. Ne-am îndepărtat mult trecând prin chestiile astea, dar el nu vrea să recunoască, nu este atât de deschis ca mine. Și eu mă gândesc la viitorul meu, la fericirea mea și chiar nu vreau sà ajung să fiu tristă si deprimată, doar o viață am! Deja sunt confunză si tristă, nu mai vreau să continui așa. O să fie mai greu mai târziu decât acum. din păcate nu este cale de întoarcere, prea multe încercări eşuate, prea mult mi-am dat silința pentru binele nostru iar el stă foarte relaxat, indiferent.

| AnemonaP a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Se vede ca nu își da interesul. Dacă si-l dădea, s-ar fi dus peste tot si ar fi făcut tot posibilul sa fii mulțumită din toate punctele de vedere. Sa nu fii satisfacută sexual si el sa stea relaxat, spune multe! Asta este si chestia, decizia pe care o vei lua acum, îți va schimba in bine viitorul. Când nu exista conexiune sexuală cu partenerul, nu exista nimic. Asta este cel mai trist, sa lupți singura pentru problema voastra. Deja ai făcut asta 2 ani, nu merita sa îți mai irosești timpul, mai ales ca ești tânăra. Ai toată viata înainte, nu timp de pierdut.

| BoboBobo6717 explică (pentru AnemonaP):

Chuar aveam nevoie și de părerea altor oameni, credeam că sunt eu nebună. Chiar stă prea relaxat. clar că așa s-a destrămat totul, este prea indiferent iar eu, sincer, acum îmi dau seama că am fost singura care a încercat să ii rezolve lui problema, când de fapt ar trebui sa fim doi, amândoi să luptăm pentru binele nostru. Sunt genul de om care nu fuge când cineva are probleme, ci încearcă să i le rezolve, dar el doar profită de bunătatea mea, iar eu m-am saturat de această situație. Mulțumesc frumos pentru tot, chiar o să trebuiască să imi fac curaj să rup această relație, chiar dacă intr-un fel, a fost frumoasă.

| AnemonaP a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Te cred, fiecare relație este frumoasa in felul ei, iar când se întâmpla ceva super nasol, ne gândim mai intai la momentele frumoase, însă, nu putem de fiecare data sa facem acest lucru. Exista anumite limite, iar ale tale au fost depășite de mult mult timp. Cu cât mai repede, cu atât mai bine.

| BoboBobo6717 explică (pentru AnemonaP):

Îți dau din nou dreptate... mă las eu pe mine să cad in gol.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai 2 variante.

Sa fii depresiva toata viata.
Sa pleci acum.

| mihai69 a răspuns:

De ce jignești persoanele în vârstă? Eu cu 'baba' mea încă suntem activi sexual.

| relian a răspuns:

Inseamna ca el are alte ganduri,adica nu-i place cine stie ce de tine,chiar de spune ca vrea familie si copii,minte.
In ziua de azi ca barbat singura chestie ce nu se poate rezolva,este marimea sculei,in rest nu exista,poate sa fie moarta de tot,sunt metode s-o faca sa ssparga leme cu ea laughing dar el din c e spui tu nu-i curios.
Cand cineva nu-i curios,aia arata ceva,deci are ganduri ascunse.

Referitor la ce spui,a facut teste de astea urina,sa vada poate o avea o infectie ceva?
Nu teste de ala rapid,sa faca un test de laborator,ala ce trimiti urina la laborator si vine rezultatu dupa cateva zile,ala este cel mai sigur test.
O infectie urinara,sau la prostata tio culcla de nu mai are nici un cheef.
O infectie de aia minora,ascunsa,ce nu-i detectata,ce nu o simti,aia poate afecta in timp,daca nu este tratata.

Daca face test si sigur nu exista nici o infectie,atunci are problema de alta natura,nu se mai fabrica substante in cantitatile normale,alea ce ajuta scula sa intre in ereectie.

Dar cum am zis pentru asta este rezolvare,sa ia el cialis si de nu o sa fugi tu de el sa ma injuri laughing o sa bata cu ea in lemne cum am zis.

Procesul asta erectil implica ceva substante, ceva chimicale ce organismul le fabrica, iar daca se intampla ceva acolo se intampla sa nu se mai scoale, ori asa slab.
Omul deocamdata n-a aflat exact cine si unde fabrica, ma refer sa stapaneasca procesul asta, dar a vazut ce substante sunt deficitare si le suplineste el prin acele pilule.

Aia e tot.Sa nu vii sa spui,las ca ai fost tu la urolog bla bla,majoritatea urologilor habar nu au de jobu lor, aia stau acolo sa faca si ei bani.
Eu iti spun cum functioneaza sistemul asta de trezire laughing asa in mare, iti spun de infectii pentru ca multi medici face test din ala rapid de urina, acolo nu apare chiair tot.
Am avut pe cineva care a avut o infectie de asta si la test rapid na fosot detectat.
Dar doctorul pentru ca era unu de asta care isi facea jobu, a fost nemultumit si a zis facem teste de laborator.
Acolo sa gasit o bacterie care ataca f rar, dar din aia foarte puternica sia trebuie s-a ia antibiotic specific pentru acea bacterie 40 de zile.
Dupa sa fii sigur, mai bagi inca un test d e laborator, dupa vreo 6 luni inca unu si dupa alte 6 luni inca unu.

Sunt ceva bacterii ca dracu, acu zici ca leai data gata si se ridica alea din morti.
Se intampla rar, dar se intimpla.Si sa elimini ceva faci teste stii sigur ca infectie nu-i, dupa stii sa faca abonament la cialis laughing

Multi cred ca aceste pilule vai is daunatoare.Nu sunt d aunatoare,le poate lua toata viata,fara sa pateasca absolut nimic, pentru ca aceste pilule sunrt d e fapt chimicalele ce corpul tau ar trebuie sa le fabrice, dar nu le mai fabrica in cantitatea normala, de aia le dai tu si obtii rezultatu ala bun laughing
Pe pariu ca o sa fii super multumita. Iama pe mine de urolog, iti zic ce sa faci, cum sa faci si dupa sa vii sa spui cum e.

| relian a răspuns:

Am vazut spui ca el nu prea are chef,tocmai de aia nu are chef,acel; e substante ce ar fi trebuie s-a se fabricie normal,alea influenteaza si dorinta,libidoul cum zic specilistii,fara alea nu mai ai dorinta,totu in noi sunt chimicale,in noi fierb tot timpul chimicale,peste tot sunt reactii laughing fdiecare chimicala are rolul ei,face ceva.
Cei dragostea,cei dorinta? Este de fapt un raspuns al corpului,al creierului la ceea ce vedem,la ceea ce simtim, la ce pipaim.

Aceste informatii face creierul sa reactioneze, sa fabrice ceva substante cel face sa se simta bine laughing
Dar se intampla uneori ca aia ce fabrica sa adorma laughing ori ceva acolo sa defectata si productia este f scazuta, ca urmare se obtine un rezultat slab.

Deci el nu are nici dorinta, nu are chef cum zici oamenii, tocmai cai lipseste acea substanta ce da chefu.aia nu mai este fabricata cat trebuie, ca urmare nu mai are loc reactia, nu mai are loc erectia laughing
Dar cum am zis in lumea asta sexuala atata la barbati cat si la femei, in ziua de azi s-a rezolvat aproape tot.
A ramas la barbat marimea si la femei frigiditatea, astea 2 chestii inca nu au rezolvare.

La voi se pare nu astea sunt problema,deci ce probleme aveti is ca si rezolvate,doara sa se vrea,cum am zis depinde ala ce ganduri are.

Daca tu te tii de el,incerci sa rezolvati s-a fie bine si ele tot nu vrea, pana la urma nu ai de ales, doara no sa stai cu unu lemn tanase linga tine, exact cum ai spus ai si tu nevoie, nevoia dea face sex n-o poti controla, n-o poti tine sub control.

| Emma30555 a răspuns:

Viata sexuala în cuplu e ceva normal, ceva ce trebuie sa existe. Altfel voi sunteți doar doi amici, ai putea sa ți faci un iubit și la o adică el poate sa rămână amicul tău, nici nu consider ca l ai înșela atât timp cât cu el viata sexuala e 0. Unde e înșelatul? Un cuplu asta presupune ca face, sex în primul rand, altfel sunt doar doi amici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"știu sigur că o să ajung să îl insel, apoi tot eu o să fiu catalogată drept c*rvă"
O spui de parca nu ar fi pe buna dreptate daca s-ar intampla.
Desparte-te de el. Opt ani din viata irositi ar trebui sa fie suficienti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei!

Poate că pentru mulți care îmi vor vedea răspunsul li se va părea amuzant, but i don't care about that.

M-a mișcat ceea ce am citit aici, nu ești singura care trece prin asta, sunt convins că atât femei cat și bărbați trec prin același lucru și este ceva frecvent.

Părerea mea este că nu există chimie intre voi, conexiune, atracție.

Ori într-o relație nu este suficient doar să fie de treabă partenerii, e nevoie de mult mai mult decât atât.

Sexul este foarte important într-o relație de cuplu, s-a demonstrat că nu facem sex doar pentru a procrea și există o sumedenie de lucruri care constituie un element important când vine vorba de sexul într-o relație amoroasă.

Probabil că încă sunteți împreună pentru că nu credeți că veți mai găsi pe altinceva, vă este teamă de singurătate sau poate aveți implementat în cap că trebuie neapărat să salvați relația.

Mie mi se pare că problema e mai mult la el pentru că tu gândești sănătos, iar el nu.

Poate că are probleme cu erecția sau poate nu îl mai atragi tu și asta nu are legătură cu tine ci cu el, cum percepe el femeile și realitatea.

Eu zic că îți pierzi timpul și că oricât de dureros ar fi pentru tine, te poți gândi că nu există copiii sau bunuri materiale de o valoare inestimabilă din cauza cărora nu poți merge mai departe fără el.

Sunt convins că poți întâlni pe cineva cu care să rezonezi.

Nici mie nu mi-a mers in relații și cred în continuare.

Decât trist în relație, mai bine singur și fericit până ce voi întâlni pe cineva cu care să rezonez

Mult succes!

| BoboBobo6717 explică (pentru anonim_4396):

Merci mult! Mda, cu siguranță sunt și alții care trec prin asta, dar mi se pare absurd să te complaci cu situația. încerci să repari, dar dacă tot încerci singur, la un moment dat, renunți. Și da, mie chiar mi-e frică de singurătate. Și lui. Ne-am obișnuit unul cu celalalt, ne ajutăm reciproc, ne bazăm unul pe celalalt și asta ne-ar lipsi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BoboBobo6717):

O viață în care fericirea noastră deprinde de celălalt nu este o viață trăită liber. De ce să ne punem limite, de să nu trăim fără vreo presiune? Putem singuri, asta e și ideea

| literallythesamebruh a răspuns:

Este complicat sincer. Dacă el nu depune niciun efort ca totul sa fie normal, dar în același timp este bun cu tine și trăiți ca un cuplu deja de 8 ani,eu zic că ar trebui să îl lași să se obișnuiască cu ideea că trebuie să vă reluați la un moment dat viața sexuală și să se trateze exemplar. Dacă îl vei părăsi pentru unul cu care ți-o vei trage in fiecare seară probabil îți vei atinge scopul, dar poate acela nu va fi la fel, nu vei putea avea aceeași încredere și poate nu vei duce o viață așa roz. În loc să ai gânduri din astea, bate-i niste apropouri prin care sa încerci să-l scoți din starea asta de indiferență, ca bărbat e imposibil sa nu se conformeze odată și-odată. Din câte spui se vede că ții la relația asta și nu vrei să te îndepărtezi de el, deși atitudinea lui îți lasă un gol in suflet. Dacă în continuare nu se gândește la voi și la familia pe care ați dori sa o aveți în viitor, îi spui verde în față că tu vrei o familie și îl părăsești. Altă soluție mai amiabilă nu știu dacă există.

| BoboBobo6717 explică (pentru literallythesamebruh):

Pei i-am dat timp. chiar i-am dat. Avem discuția asta de mult timp, ani chiar, însă situația a rămas la fel. Nu face nimic in privința asta și cu timpul parcă ajung si eu să fiu mai indiferentă, dar tot nu-l afectează tare mult, ci așteaptă să imi treacă. Cu inchisul ușii și ieșitul din cameră nu rezolvă nimic. Amu cât timp să îl mai las să realizeze că o să ne pierdem intr-o zi? Da, am avut o relație anterioară in care aveam o viață foarte activă din punct de vedere sexual, însă nu ne înțelegem și am renunțat la el, decât să trăiesc cu certuri. Probabil nu poți fii intr-o relatie și să le ai pe ambele

| gogugogugogu a răspuns:

Nu, sexul este o nevoie primara, daca nu iti poate oferi asa ceva (printre altele) atunci renunta la el. O casnicie fara sex va crea frustrari partenerului care simte nevoia, inevitabil. Indiferent de celelalte calitati pe care le are, sexul este un motiv de divort/parasire, fara apel.

| BoboBobo6717 explică (pentru gogugogugogu):

Chiar că provoacă frustrări. și știe asta, vede asta, simte asta. dar, mă lasă așa. Chiar nu mai înțeleg bărbații.

| gogugogugogu a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Barbatii normali nu fac asa ceva, o problema tot este pe undeva, ori e homo, ori nu il atragi deloc, ori are sentimente pentru alta, ori e o problema psihica neinvestigata, ori... etc.

| BoboBobo6717 explică (pentru gogugogugogu):

Chiar nu arăt rău deloc? Mda, ceva probleme o fi având el, doar el știe ce e in adâncul lui, probabil nici el. Și chiar dacă ra vea sentimente pentru alta, tot ar simți nevoia să facă sex. Dar știu sigur că nu sunt altele in viața lui, suntem tot timpul împreună și telefonul lui este mereu la mine

| BoboBobo6717 explică:

Am rămas uimită să văd câte persoane și-au facut timp să îmi răspundă, vă mulțumesc frumos tuturor! Și da, cam toate răspunsurile voastre duc la despărțire. Cum zicea o persoană de pe aici, probabil nu mai este chimie între noi. Acum nu prea mai este, anii au trecut și parcă nu mai e atracția aia sexuală, nu cä nu am fi noi sexy?
Mda, el o cam are și cu băutura, din cauza căreia are și alte probleme, aflând după ce l-am dus la doctor să ii facă analize de rutină, dar nu renunță la el. Chiar ii place. Nu bea exagerat in fiecare zi, dar o face zilnic și nu e bine pentru sănătatea lui, in rest nu e agresiv. Dar când ii văd fața de om pilit sau beat, oricum mai mult mă desgustă, și asta m-a mai îndepărtat de el. I-am zis că o fi si alcoolul si tigarile de vină, sà le reducă, dar nici o șansă. Numa' tace și nu zice nimic, știe că am dreptate, dar viciile sunt mai plăcute decât sexul sau starea mea lângă el. Chiar l-am întrebat ce este mai important pentru el și nu se putea decide, cum Doamne să dai sexul pentru băutură? Am zis ok, dar pentru mine este important sexul, ce o să faci cu mine? Plec să mă satisfact cu altul și tu stai și bei, sau? El nu vede nimic ca pe o problemă. In fine, chiar că e greu, după atâția ani, mai greu o să accepte familiile noastre despărțirea, ne vede toată lumea ca pe un cuplu perfect, fiindcă chiar ne înțelegem bine și ne stă bine împreună, dar acum mi-am dat seama că nu sunt eu nebună și că este normal să gândesc așa, că intr-un final, tot la despărțire o să ajungem, din păcate. Cum i-am spus, nici o fată nu cred că ar sta așa cu el, oricât de bun și frumos ar fi, doar ca prieteni, asta nu mai este numită relație.

| iliiiinca a răspuns:

Dacă vrei o relație platonică, clar nu dai 2 bani pe sex, dacă vrei o relație in adevăratul sens al cuvântului, normal ca sexul face toată relația. Nimeni nu e fericit cu sex de proasta calitate, o data pe săptămâna și sa tina 2 min. Toată lumea ajunge la despărțire din cauza sexului, in cele din urma. De asta depinde divorțul tau din viitor dacă alegi sa stai lângă acest bărbat.
Am fost fix in situația ta! Nu exista cale de ieșire, despărțirea este singeua soluție. Dacă TU lupți pentru relatie și pentru problema lui, e clar cui ii pasa de relatie.
Dacă el ar vrea sa schimbe ceva, ar schimba asta fără ca tu sa- i spui, sa fi vazut o data ca te deranjează și după ar fi fost la doctor din proprie inițiativa și s-ar fi ținut de tratament ca de ochii din cap. El nu vrea, asta e adevarul. Nu ai ce face. Îți pierzi toată tinerețea lângă el. Și al meu era omul perfect, in afara de sex, cu toate ca la începutul relației totul a mers extraordinar și după a apărut problema lui, disfuncția erectilă. Și eu mi-am pierdut 2 ani din viața, lipsa de sex profunda, sex prost și puțin. După am recuperat, cu altii. Mi-a părut foarte tare sa-l las dar viața merge înainte. Și eu vedeam la fel, ne căsătoream si avea tipica viața de om căsătorit trist si lipsit de sex, n-am vrut sa aleg asta pentru mine

| BoboBobo6717 explică (pentru iliiiinca):

Care o dată pe săptămână? La noi sunt luni de zile. Au trecut și 6 luni, am vrut să văd cât mă ține pe sec și dacă chiar nu o să încerce și el ceva, dar nu s-a întâmplat nimic. Sunt luni de zile, probabil o dată la 2 luni, 2-3 minute, cum zici, și probabil crede că gata, si-a facut obligația, mai trec vreo 2-3 luni. chiar e nasol, fiind tineri. Mda, doar eu lupt pentru sănătatea lui, sincer. Nu mișcă un deget. De aș putea, aș lua eu tratamentul in locul lui, dar nu se poate. Chiar ai foarte mare dreptate, și i-am zis și eu exact asta, că ne ținem pe loc și ne trece tinerețea, așa poate aș întâlni si eu pe cineva cu care aș fii compatibilă și pe el poate l-ar accepta cineva așa cum este. Si eu i-am zis că el ar fi trebuit sä meargă la doctor, nu să îl duc eu de mânuță ca să se trateze pentru mine. te felicit pentru curaj, eu încă nu il găsesc. Dar cum zici, cu sex prost și puțin, nu poți merge mai departe. Mulțumesc!

| iliiiinca a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Sa treacă 6 luni fără sex? Cum ai putut rezista? Cred ca luam tot blocul la rând. Omul ăla nu e sănătos, fără supărare. Nu știe cum sa tina o relație, nu ii pasa deloc. Fugi cât te tin picioarele! Nu mai aștepta semne sau mai știu eu ce. Fugi spre mai bine!

| BoboBobo6717 explică (pentru iliiiinca):

Mda, m-am conformat cu situația și m-am închis in mine. Chiar că nu știe cum să mențină vie o relație, iar asta aduce numai probleme. Mulțumesc frumos pentru sfaturi! Apreciez.

| Roxipoxi a răspuns:

Buna happy
1. Tu decizi ce este important pentru TINE intr-o relatie.
Cat conteaza pentru tine sexul si dragostea in cuplu?

2. Gandeste-te serios la ceea ce iti doresti de la o relatie si cum iti vezi viitorul? Relatia din prezent este relatia pe care ti-o imaginezi pentru tine?

P.S. Daca citesti de doua ori cu voce tare ceea ce ai scris, o sa stii ce ai de facut. Solutia e intotdeauna in noi.

Bafta si mult curaj! Poti!

| BoboBobo6717 explică (pentru Roxipoxi):

Răspunsul tău m-a făcut să mă gândesc mai mult la ceea ce am scris. Și da, ai dreptate. Răspunsul este in noi. Nu, nu mă văd in relația asta, exact de aia nu am acceptat să mă mărit sau să fac copii. Nu mă văd intr-o relație lipsită de intimitate, de iubire. cât despre sex, mi-am dat seama că este important. Are și el rolul lui. Nu doar sexul, ci și săruturile etc.