| SexExpertu a întrebat:

Cat de importanta este chimia intr-o relatie? Cum ne dam seama ca exista chimie intr-un cuplu?

Răspuns Câştigător
| givemeasmileeeeee a răspuns:

Eu cred ca este unul dintre cele mai importante lucruri intr-o relatie. Daca exista chimie intre doua persoane, exista spontaneitate, intelegere, cei doi nu mai au nevoie de cuvinte, se inteleg pur si simplu din priviri sau gesturi.Cred ca o relatie fara chimie, este o relatie bazata pe relatii intime.Nu pot sa stai cu un om cu care nu ai absolut nimic in comun, de care nu te leaga nimic.Stii ca exista chimie atunci cand simti ca persoana de langa tine te completeaza, cand simti ca nu te mai saturi de ea, cand puteti sa va priviti minute in sir fara sa fiti intrerupti.E ceva special care nu se poate explica foarte bine, iti dai seama doar dupa ce traiesti acest sentiment. Sper ca te-am ajutat.:*

| SexExpertu explică (pentru givemeasmileeeeee):

Un raspuns pertinent si foarte bun. Sunt curios ce zic adolescentii despre acest subiect.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu din ce carte filozofică vrei să-ți traducem?
Chimie într-o relație?
Pa, pa.

| SexExpertu explică (pentru Legiuitoarea):

Scuza-ma ca te intreb dar cati ani ai? Ce legatura are filozofia in intrebarea asta? Nu ai auzit de chimie intr-o relatie? jesus..asa ai ajuns expert TPU? Ai dat raspunsuri la tot ce se posteaza indiferent daca ai habar sau nu despre subiect? Nu vreau sa par ironic dar te rog lasa-ma cu autosuficienta ta. no offencewinking

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru SexExpertu):

Bineinteles ca asa a ajuns "expert" uita-te si tu la raspunsurile dumneaei. E posibil ca intre timp sa fi cedat contul altcuiva, alta explicatie n-am.

| SexExpertu explică (pentru Legiuitoarea):

Citez din literatura de specialitae: "In reteaua neuronala sofisticata a creierului (cel mai mare organ sexual), amfetamina naturala, feniletilamina, stimuleaza intregul sistem, ajutand impulsurile sa treaca de la un neuron la altul. La fel de implicati in acest proces sunt si verisorii chimici ai amfetaminelor: dopamina si norepineprina. Dopamina ne confera stralucirea euforica, iar norepineprina este responsabila cu stimularea productiei de adrenalina energizanta. In combinatie, acest "menage a trois" ne alimenteaza cu "chimie". De aceea, palmele ne transpira, genunchii ne lasa sau inima o ia la goana si avem "fluturi in stomac"."

Poti sa freci "butonu" si "bastonu" pana maine, daca nu pleaca nimic din creier, le canti prohodul.

Trecand peste aceste detalii..."filozofice" as vrea sa va intreb cat de des v-ati dat seama de aceasta chimie in relatiile pe care le-ati avut. Eu cred ca, chimia nu are legatura cu sentimentele, mai degraba cu atractia fizica. Voi ce ziceti?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Chimia este absolut esentiala intr-o relatie. Chiar daca doua persoane se inteleg de minune, gasesc pasiuni comune si subiecte comune de discutat, daca nu exista chimie, ai putea la fel de bine sa numesti "relatia" respectiva prietenie, ca tot aia e.

| Madayna a răspuns:

Chimia se vede atunci cand intre parteneri sunt niste legaturi speciale, cand se inteleg din priviri si se iubesc foarte mult.

| LineGuide a răspuns:

Chimie? Ok, lasam oxigenul si hidrocarburile de o parte, si revenim la subiect. Deci, o relatie in care nu exista si partrea de sentimente, partea teoretica de fapt, e degeaba.
Cum sa menti o relatie facuta fie pe interes, fie din atractie si ganduri legate fix de partea intima?
Mult noroc!

| unknøwn a răspuns:

Chimia organică sau anorganică?