| smartdjs a întrebat:

Ce importanta are intimitatea intr-o relatie(iubit/a)cuplu/familie?
Are vreun rol, sau nu? De ce?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Intimitatea se creeaza. Nu sunt de acord cu uzzi, ca intimitatea ar insemna sa stai aproape de persoana respectiva. Intimitate, pentru mine, inseamna sa te simti confortabil alaturi de iubit/a, sa ii poti spune orice iti trece prin cap, sa te simti in siguranta, tu insuti/insati etc. Cred ca se creeaza si ca, daca esti pe aceeasi lungime de unda cu persoana de langa, nu conteaza apropierea fizica permanenta. Nu e nevoie sa stai langa persoana cu care esti ca sa simti ca exista un grad de intimitate intre voi. Si cred ca intimitatea se mai creeaza si in relatiile amicale foarte apropiate, cand te simti confortabil sa stai in chiloti si mahmur/a sau ciufiulit/a, nebarbierit in fata acelui amic. Asta referitor la intimitate psihica. Daca te referi la intimitate sexuala, isi are importanta sa in cuplu. Destul de mare, as zice: cand scartaie sexul, incepe sa trosneasca si relatia. Sau trosneste relatia si rezulta scartaitul sexului? Cred ca e un cerc vicios.

11 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Un rol esential, fiecare are dreptul la intimitate pentru a se simti confortabil la un moment dat.

nony
| nony a răspuns:

Depinde la ce intimitate te referi. Daca te referi la intimitatea fata de partener mi se pare o idee gresita din start.Totul trebuie sa fie transparent, nu trebuie sa ai secrete fata de cel iubit, pentru ca la un moment dat frustrarile se vor aduna si relatia o sa scartaie.
Daca te referi la intimitatea fata de cei din jurul tau (parintii, fratii.etc) atunci sunt de acord.Nu sunt adeptul relatiilor in ¨familie¨. Adica sa stau cu parintii sub acelasi acoperis, impreuna cu iubita/sotia.Sunt vesnicile conflicte si strambaturi din nas care intr-un final aduc numai rau.

nony
| nony a răspuns:

@smartdjs.eu am inteles ce ai zis tu, nu stiu tu ce ai inteles din raspunsul meu.
De ce zici de sex, tu de obicei il faci de fata cu vecinii? raised eyebrows Normal ca sexul se face in intimitatea casei tale, sau daca vrei sa devii o imitatie de actor de filme porno, te filmezi cu telefonul mobil.Eu vorbeam de intimitatea ta in cuplu raportat la diferite situatii. Vorbeam de intimitatea ta. fata de persoana iubita.Scuza-ma daca m-am chinuit degeaba si nu am inteles nimic.

| Linda a răspuns:

Raspuns crestin: Nu are importanta atat timp cat doi oameni nu sunt inca legal casatoriti, dupa casatorie, e unul din lucrurile cele mai importante, este si un barometru al relatiei, mai ales in ce o priveste pe femeie. De obicei daca in alte privinte relatia este implinitoare, raspunde pozitiv si in acest aspect.

| Adyna_2391 a răspuns:

Buna...eu cred ca are un rol foarte important pentru ca fiecare persoana are dreptul la intimitate iar ceilalti au obligatia de a ne-o respecta

| uzzi92 a răspuns:

Depinde de personalitatea celeilalte persoane... cred eu...
Sunt persoane care pur si simplu te sufoca, sau persoane care daca o iei de 2 ori in brate o sa-ti reproseze ca ii invadezi spatiul...
Si cred ca mai difera de la o relatie intre tineri, la o familie... alti bani, alta placerewinking...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte mult conteaza intimitatea, este important sa ai parte de ea atunci cand simti nevoia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nici un rol, ai ceva de ascuns?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smartdjs ne amuzam si noi, nu fi rigid! Intimitatea ca si viata sexuala e f importanta, normal! Nony, doar tu esti de vina!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca are

| smartdjs explică:

Ma refeream la intimitate, sex si nu la raport de intimitate parinti, iubit/a
Nu stiu ce ai inteles maktub, nony