| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mult afecteaza masturbarea hormonii la femei? Efectul este permanent sau poate fi daunator cu ceva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Potrivit numeroaselor studii atat stiintifice cat si medicale care au fost efectuate si publicate privind efectele care apar sau sunt provocate de masturbare, s-a ajuns la concluzia ca efectele sunt benefice fiindca au rolul major acela de a pregati orgasmul. De asemenea proces de autosatisfacere prin masturbare, determina organismul sa produca si sa elibereze o cantitate foarte mare de hormoni, cu precadere hormonii ''benefici'' organismului uman, care sunt : endorfina, dopamina si oxitocina, adica hormoni care au rolul major in producere sentimentelor de dragoste, fericire si buna dispozitie pe termen scurt sau mai lung. Hormoni si efecte de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor. Producerea hormonilor amintiti are ca rezultat concret scaderea cantitativa a hormonului cortizon, cel care este responsabil in mare masura de starile de irascibilitate, anxietate si/sau cele de stres intens care pot sa apara zilnic. Masturbarea moderata de regula produce la nivelul psihico-mintal al fiecarui individ stari benefice, care sunt prezentate in diverse lucrari de specialitate stiintifice si medicale existente pe internet (nu le vei gasi in biblie). Iar in privinta parerilor, presupunerilor si convingerilor potrivit carora masturbarea in cazul ambelor sexe produce toate nenorocirile posibile dar si imposibile reprezinta o convingere a unor imbecili retardati. rolling on the floor Fiindca s-a demonstrat ca reprezinta o simpla gogorita afirmatia ilogica si irationala potrivit careia s-ar pierde cantitati mari de energie? prin sperma eliminata din corp, fiindca aceasta are in continutul sau : vitamine, proteine, minerale si oligoelemente indispensabile bunei functionari a organismului. Intr-adevar ca sperma contine cele precizate insa cantitate reprezinta procentual o parte infima din total. rolling on the floor Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Si hormonii precum estrogen sau testesteron cat de mult afecteaza? Pot produce dereglari hormonale? Sau daca sunt stimulati in excess atunci pot provoca dereglari?

| SEMIHA a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce pui accent pe estrogen și testosteron? Vrei să aflii dacă masturbarea determină pilozitate excesivă la femei? Suferi de hirsutism?

| anonim_4396 explică (pentru SEMIHA):

Nu am dar voiam sa stiu daca hormonii sexuali sunt afectati si in ce cantitate sau cat de mare e efectul lor

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Absolut deloc, în ciuda unor opinii divergente...
;)
http://youtu.be/sNpqGykDYmU

| Plato a răspuns:

Nu, nu poate fi.
Doar infectii daca nu se respecta niste notiuni minime de igiena.