| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea la femei poate afecta hormonii incat sa produca o dereglare hormonala? Sau efectul nu e asa de mare

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul CORECT este un NU categoric.
Activitatea hormonala de obicei se deregleaza din cauza faptului ca apar si intervin sincope in functionarea normala a glandelor endocrine, in principal a glandelor care secreta cei 2 hormoni feminini esentiali : estrogenul si progesteronul. Buna activitatea a principalelor glande endocrine : ovare, hipotalamus, hipofiza, suprarenale, etc. poate fi influentata de diversi factori, precum ar fi alimentatia, stresul, stilul de viata, activitatea fizica zilnica, varsta, dar mai ales/in principal de procesul ovulatoriu.
Este stabilit stiintific si medical, ca activitatea de autosatisfacere prin masturbare nu are nici efect, nici vreo influenta in privinta dereglarii ciclului menstrual si a procesului menstrual. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Intreb asta pentru ca am un chist ovarian si voiam sa stiu daca masturbarea a produs dereglarea hormonala

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Masturbarea iti poate produce o infectie daca nu esti bine spalata pe maini sau daca atingi anusul murdar. In rest nu produce chisturi ovariene.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu este posibil asa ceva.

| Andreeush a răspuns:

Categoric nu!