| Sarah35277 a întrebat:

Buna, deci acum doua zile am uitat sa iau pastila anticonceptionala, ieri am luat doua, iar azi am avut contact sexual neprotejat, nu sunt sigura daca si-a dat drumul, dar nu am anticonceptionalele la mine deci nici azi nu o pot lua, maine voi lua doua. Credeti ca pot ramane insarcinata daca nu am cum sa o iau azi? Va rog raspundeti rapid.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti nebună? Cu sa i ei două pastile odată, nu esti sanatoasă la cap, anticonceptionalele nu sunt bomboane nu poti lua asa de capul tau, de ce nu ai intrebat medicul, daca ai uitat sa i ei pastila poti lua azi (ieri) două pastile odată? Numai lua asa de capul tau aiurea, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Foarte rau ai facut, fiindca nu se iau niciodata 2 pastile, fiecare avand calculat un anume procentaj de medicatie, specifica pentru fiecare zi.
Cand esti incapabila sa iei anticonceptionale, folositi PREZERVATIVUL, ca solutie alternativa.

Cand uiti 1 pastila, o iei doar pe prima, pe cea care ai uita-o, nicioodata 2 sau 3 pastile odata!
Daca erai in perioada ovulatorie, in ziua cand ai uitat pastila, da, poti ramane insarcinata.
Anticonceptionalele se iau foarte-foarte strict: in fiecare zi la EXACT aceeasi ora, 1 singura pastila!
De preferat seara, la ora cand te culci, ca-n felul asta nu ai cum sa uiti.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca NU au trecut mai mult de 24 de ore intre ora la care a fost folosita ultima pastila AC in mod corect si ora la care ti-ai adus aminte ca ai uitat sa folosesti urmatoarea pastila AC de pe folie, in acel caz ai procedat corect folosind 2 pastile AC odata si cel putin d.p.d.v. teoretic se apreciaza ca fiind aproape imposibil sa se poata forma sarcina. Toate pastile AC ramase trebuie sa fie administrate de acum incolo la ora la care au fost inghitite cele 2 pastile si in plus este indicat ca in urmatoarele 7 zile daca vei intentiona sa intretii acte sexuale, este indicat si recomandat sa fie folosit prezervativul.
Dar daca au trecut mai mult de 24 de ore intre ora de folosire a ultimei pastile AC care a fost folosita corect si momentul in care ti-ai dat seama/adus aminte ca ai uitat sa-ti administrezi pastila AC urmatoare la ora stabilita, in acest caz poate exista o anumita posibilitate sa se formeze sarcina. Daca esti in situatia de a se repeta din nou aceasta situatie de a folosi pastila AC o zi DA si una NU, in acel caz se poate considera ca metoda contraceptiva este PRACTIC COMPROMISA, astfel ca in actualul ciclu menstrual metoda contraceptiva NU va mai ofera practic nicio garantie. Multa sanatate!