| croissant a întrebat:

Cat de sigure sunt testele de sarcina? Mentionez ca mi-a venit menstruatia dar simt ca am burta e posibil sa fii mancat mult sau cealalta variantă. Simptome de sarcina nu am in afara ca am burta cam rotunjoara

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Primele simptome de sarcina reale, pot sa apara/sa se manifeste in cazul a circa 50% dintre femeile insarcinate, insa numai dupa cea de a 7-a, 8-a saptamana de sarcina. Pornirea menstruatiei si desfasurarea sa in conditii similare cu menstruatiile anterioare, reprezinta GARANTIA ferma ca in proportie de peste 99%, in cursul ciclului menstrual abia terminat, NU s-a format si nici NU s-a instalat in uter o sarcina si din acest motiv este eliminat prin sangerarea menstruala fostul ENDOMETRU, care a imbatranit, s-a degenerat si a devenit inutil. Burta ta este mai ''rotunjoara'' din alte motive care nu au nicio legatura cu procreerea. Medicul de familie poate stabili starea ta de sanatate printr-o simpla consultatie. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina efecuat in laboratorul de analize medicale, pe baza unei probe de sange, ofera cel mai sigur, precis si corect rezultat a carei acuratete depaseste procentul de 98-99% in cazul in care testarea este efectuata dupa trecerea a minim 12-13 zile de la data ovulatiei (daca este cunoscuta) sau de la data intretinerii ultimului act sexual neprotejat cu risc potential de sarcina.
Testul de sarcina efectuat acasa pe baza urinei, are rezultatul valid, valabil si corect in proportie de peste 98% in cazul in care este efectuat dupa trecerea a minim 21 de zile de la data la care a avut loc ovulatiei (daca este cunoscuta) sau de la data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat cu risc potential de sarcina si bineinteles in cazul in care testul este efectuat cu respectarea conditiilor prevazute in prospectul de utilizare asa cum este explicat de medicul ginecolog Laurentiu Craciunas in urmatorul material educational :
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Spor la munca si succes. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Testele de sarcină nu sunt 100% sigure. Doar analiza de laborator e sigură.
Cât despre simptome e mult prea devreme iar burta nu se vede decat după lunile 4-5.

| sofisis a răspuns:

Aoleo. reveni-ti-va naiba cu burtile voastre cu tot ca ma disperati! Mai puneti mana pe o carte de anatomie, mai folositi si voi netul si pentru altceva in afara de jocuri, filme porno si aberatii.
Eu pana in luna a 5 a nici nu ziceai ca-s gravida. Auzi la ea...are burta rotunjoara laughing)))

| Eireann a răspuns:

Burta incepe sa se vada din luna a3a sau a4a, nicidecum dupa o saptamana sau doua. Poti sta linistita