| Mimoza a întrebat:

Cat la suta are efect metoda caldendarului?

4 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Sa zicem cam 80%, parerea mea

| cupcake02 a răspuns:

Are rezultate bunicele daca ai ciclu regulat, insa o faci pe riscul tau.

| Lorenada a răspuns:

Depinde, daca calculezi corect zilele... aproximativ 80-90%

| adryana_6040 a răspuns:

Eficienta metodei calendarului in prevenirea unei sarcini este de 87%. Din 100 de femei care o folosesc, 13 vor ramane insarcinate. Este foarte nesigura pentru fetele tinere, la care ciclul menstrual nu s-a stabilizat sau pentru femeile cu un ciclu neregulat. Pentru a-i creste eficienta, se recomanda adaugarea a 1-2 zile in plus de perioada fertila. In exemplul nostru, perioada fertila calculata intre zilele 10 si 22 ale ciclului, sa devina intre zilele 9 si 23.
Avantaje: nu are efecte adverse si nu costa nimic.
Dezavantaje: nu poate fi folosita imediat, ci necesita o perioada de timp de observare a duratei ciclurilor menstruale si nu protejeaza impotriva infectiilor cu transmitere sexuala.