| OupS a întrebat:

stie cineva o alta metoda de albire a dintilor(fara sare,bicarbonat sau pasta de dinti cu efect de albire)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cea mai sigura metoda este albirea in cadrul cabinetului stomatologic. Mai multe detalii aici:
asii urmati in ceea ce priveste albirea dintilor variaza in functie de metoda intrebuintata.

Albirea non-vitala a dintilor decurge astfel:

1. Datorita faptului ca petele dintilor care au primit tratament endodontic sunt intrinseci, medicul stomatolog va folosi o substanta care albeste dintii din interior.
2. Dupa aplicarea substantei de albire, medicul stomatolog va aplica o coronita provizorie pentru cateva zile.
3. Acesti pasi pot fi repetati pana la obtinerea rezultatelor dorite.

Albirea vitala a dintilor decurge astfel:

1. Cea mai populara metode de albire a dintilor este aplicarea unui gel pe baza de peroxid de hidrogen.
2. Daca optati pentru albirea dintilor in cabinetul stomatologic, medicul va aplica gelul la nivelul dinilor si il va activa folosind un fascicol laser sau o sursa speciala de lumina. Durata acestei proceduri este de 30 pana la 90 de minute. De asemenea va fi nevoie de 1-3 vizite la cabinetul stomatologic.
3. Mai intai medicul stomatolog va aplica o substanta care protejeaza si acopera gingia, apoi va aplica agentul de albire la nivelul dintilor.
4. In functie de modul de activare al agentului de albire, se va folosi un fascicol laser sau o lumina speciala.
5. Daca ingalbenirea sau patarea dintilor este severa, medicul va sugera continuarea tratamentului acasa timp de cateva zile sau cateva saptamani.
6. Pentru albirea dintior acasa, medicul stomatolog va realiza un dispozitiv de sustinerea a gelului pe baza amprentei dentare.
7. Odata ajunsi acasa veti umple fiecare mulaj cu gelul oferit de stomatolog si veti pozitiona mulajul peste dinte.
8. Aceste mulaje trebuie purtate timp de cateva ore in fiecare zi.
9. Puteti achizitiona kituri de albire a dintilor de la farmacii, precum si pasta de dinti cu efect de albire.
http://www.i-medic.ro/stomatologie/albirea-dintilor

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun o sa fi multumit

Sper sa te ajute

| AaNdYy a răspuns:

tongue da... aparatelaughing

| OvidyuNicu a răspuns:

Da este un aparat micut cu ultraviolete se gaseste pe internet! tii albeste foarte frumos dar in acelasi timp tii face si mai sensibili la cald, rece.

| Cαтєα21 a răspuns:

Buna! Bicarbonatul e bun.Se poate si cu suc de lamiie (dar din cite am auzit nu e prea bun pentru ca ataca smaltul si pot aparea carii).Cel mai important e periajul zilnic, iar periuta sa fie schimbata lunar.Cel mai bine recomandat este curatarea la un dentist. Sper ca te-am ajutat si ai grija de dintii tai... pa pa

| Zalier a răspuns:

Inteleg, tu, probabil vrei dinti albi, peste noapte fara ca tu sa nu pui vreun efort sau sa cheltui vreun banut, imi pare rau, nu exista o astfel de metoda.