| VrRos93 a întrebat:

Cat la sută diminuează plăcerea un prezervativ?
Mai exact cât %?

14 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cat la suta diminueaza durata si calitatea vietii o boala cu transmisie sexuala, HIV de exemplu?

| RAY a răspuns (pentru greece12):

Pe măsură ce îmbătrânesc, mulți oameni cu HIV se confruntă cu afecțiuni cronice de sănătate, cum ar fi boli pulmonare, anumite tipuri de cancer sau boli cardiovasculare. Este posibil ca aceste afecțiuni să nu aibă legătură cu virusul, deși a avea HIV poate fi crescut susceptibilitatea persoanei.

De asemenea, unele persoane cu HIV dezvoltă tulburări neurocognitive asociate, care pot afecta capacitatea de a se concentra, de a se mișca, de a-și aminti lucruri și de a folosi limbajul.

Cercetările privind impactul pe termen lung al HIV și tratamentul acestuia sunt în curs de desfășurare. Pe măsură ce oamenii de știință descoperă mai multe despre virus, există speranță că perspectivele vor continua să se îmbunătățească.

probleme la inghitire, cand consumi ceva simti ca consumi sticla, raceli dese, orice boala te face praf

| greece12 a răspuns (pentru RAY):

Copy paste-ul nu ajuta la ceva, Ray.Cei mai multi greu apuca sa mai imbatraneasca.
Boala in sine, distruge imunitatea organismului si omul este expus la orice boala, o contacteaza de mii de ori mai usor si se vindeca infinit mai greu de ea, daca mai apuca sa se vindece.

| RAY a răspuns (pentru greece12):

Lasă HIV, uite acolo hepatitele te ucid mai repede, trebuie informat ca merge și face sex neprotejat

| RAY a răspuns (pentru greece12):

Tu ca femeie simți diferență?

| greece12 a răspuns (pentru RAY):

Si vrei sa-ti raspund?
Ok.
Am acelasi partener de aproape 30 de ani, analize la zi ambii,sarcina nu mai reprezinta o optiune, asa ca unica protectie o reprezinta intretinerea temperaturii relatiei, nimic altceva.
Alte curiozitati?

| RAY a răspuns (pentru greece12):

Old generation

| greece12 a răspuns (pentru RAY):

Happy generation.

| floresdemayo a răspuns (pentru RAY):

A ta tremură de emoții?

Fata din poză, nu altceva. ))

| RAY a răspuns:

Hepatita A se răspândește prin contact fecal-oral, care poate apărea dacă există contact direct oral-anal sau contact cu degetele sau obiectele care au fost în sau în apropierea anusului unei persoane infectate. Dacă chiar și o cantitate microscopică de fecale încărcate de virusuri intră în gură, poate rezulta o infecție.

Hepatita B (VHB) este de 50 până la 100 de ori mai ușor de transmis pe cale sexuală decât HIV (virusul care provoacă SIDA). VHB a fost găsit în secrețiile vaginale, saliva și materialul seminal. Sexul oral și în special sexul anal, indiferent dacă are loc într-un context heterosexual sau homosexual, sunt modalități posibile de transmitere a virusului. Nu se transmite prin ținerea de mână, îmbrățișarea sau chiar sărutul uscat pe buze. Șansa de transmitere cu sărut profund este necunoscută, deoarece nicio infecție nu a fost documentată definitiv după expunerea la saliva infectată. Cu toate acestea, din moment ce HBV a fost găsit în salivă, riscul de transmitere prin sărut profund probabil există și riscul crește dacă un partener poartă aparat dentar ortodontic sau are tăieturi deschise sau răni în gură. Probabilitatea de a deveni infectată cu VHB crește odată cu numărul de parteneri sexuali pe care o persoană îi are. Astfel, indivizii promiscui sunt mai susceptibili de a face HBV.

Hepatita C (VHC) se răspândește prin contactul cu sângele unei persoane infectate -- care poate fi prezent din cauza rănilor sau tăierilor genitale sau a menstruației.VHC a fost detectat cu o frecvență mai mare decât media în rândul persoanelor care au un istoric de promiscuitate sexuală -- care poate fi definită ca antecedente de boală cu transmitere sexuală, sex cu o prostituată, mai mult de cinci parteneri sexuali pe an sau un combinație dintre acestea. O persoană care se află într-o relație monogamă de lungă durată cu o persoană infectată cu VHC contractează rareori acest virus. Doar aproximativ 2% dintre partenerii sexuali ai persoanelor infectate cu VHC sunt, de asemenea, testați pozitiv pentru VHC. Cu toate acestea, este important de reținut că această statistică se bazează numai pe dovezi indirecte. Prin urmare, nu este clar dacă aceste persoane s-au infectat printr-un act sexual sau pe o altă cale. De exemplu, oamenii care au relații de lungă durată au grijă unul de celălalt în perioadele de boală sau rănire. În aceste perioade, VHC poate fi transmis soțului sau partenerului, sânge.

Sunt bărbații și femeile la fel de expuși riscului de a contracta și de a răspândi hepatita prin sex?

Riscul este determinat de comportamentul unei persoane, nu de sexul acesteia, deși unele studii au arătat că este mai ușor pentru un bărbat să transmită VHC unei femei decât invers.

Barbatii care fac sex cu barbati au de 10 pana la 15 ori mai multe sanse decat populatia generala de a fi infectati cu hepatita B.

Cum pot să mă asigur că partenerul meu nu are hepatită înainte de a face sex?

Nu există niciun simptom sau semn sigur care să indice că cineva are hepatită. Unii oameni infectați arată perfect sănătoși chiar și în stadii avansate de boală. Experții recomandă să discutați deschis cu partenerii sexuali despre riscul de hepatită și alte infecții cu transmitere sexuală.

Desigur, dacă observați că cineva are pielea sau ochii îngălbeniți (o afecțiune cunoscută sub numele de icter ), luați în considerare că este un steag roșu. Alte simptome ale hepatitei includ febră, oboseală, pierderea poftei de mâncare, greață, vărsături, dureri articulare sau abdominale și mișcările intestinale de culoare argilă. Sunt disponibile teste de sânge pentru a determina dacă cineva are hepatită care s-ar putea răspândi prin sex.

Sunt unele acte sexuale deosebit de susceptibile de a transmite hepatita?

Orice activitate sexuală care ar putea provoca abraziuni, tăieturi sau alte traume este deosebit de riscantă.

Sexul anal este considerat a fi mai riscant decât sexul vaginal. Și ambele forme de sex sunt mai riscante decât sexul oral. Contactul oral-anal este, de asemenea, riscant. Pentru a minimiza riscul de transmitere virală, experții spun că orice persoană activă sexual care nu este într-o relație monogamă ar trebui să ia măsuri de precauție, cum ar fi plasarea unei bariere, cum ar fi prezervativul, diga dentară, prezervativul feminin și pătuțurile pentru degete între tine și alte persoane. lichide corporale și sânge, în plus față de vaccinarea împotriva hepatitei A și B. Nu există vaccin pentru hepatita C.

Este posibil să prindeți hepatita de la sărut?

Este puțin probabil să prindeți hepatita sărutând o persoană infectată -- deși sărutul profund care implică schimbul de cantități mari de salivă ar putea duce la HBV, mai ales dacă există tăieturi sau abraziuni în gura persoanei infectate.

Vibratoarele și jucăriile sexuale pot răspândi hepatita?

Acest lucru este posibil, deoarece virusul hepatitei B poate supraviețui în afara corpului timp de o săptămână sau mai mult. Cufundarea vibratorului în apă clocotită poate reduce riscul. Dar cel mai sigur sfat este să evitați utilizarea acestor produse până când partenerul dvs. sexual este vaccinat.

Cât de eficiente sunt prezervativele în oprirea transmiterii sexuale a hepatitei?

Se crede că prezervativele din latex sunt eficiente în proporție de cel puțin 99%. Cu excepția cazului în care sunteți într-o relație reciproc monogamă, cel mai bine este să folosiți un prezervativ în fiecare întâlnire sexuală. Unii experți recomandă să rămâneți cu un prezervativ simplu. Prezervativele aromate sau parfumate pot avea mai multe șanse să eșueze. Nu folosiți un lubrifiant pe bază de ulei, deoarece poate degrada latexul.

| Hammurabi a răspuns:

Cam cu 11, 46%
Sau cu 38% dacă e rusoaică (se aplică sancțiuni economice).

| gogugogugogu a răspuns:

Nu se poate spune exact, depinde de cat de stramt e prezervativul si vaginul. Oricum, placerea este semnificativ redusa, spontaneitatea unui act sexual devine nula iar simturile nu se pot "conecta" in totalitate.

| FredericChopin a răspuns:

Cam max 10%

| suntgay2345stefan a răspuns:

30% la bateria de la tlf