| Marbella188 a întrebat:

Cat timp trăiesc spermatozoizii pe mana după ce el s-a terminat in mana mea? Oare daca m-am șters cu haina uscata nu umeda și am mai atins unele lucruri plus că am ieșit afară din casă și abia după vreo 40 de minute după ce-am ajuns acasă am fost de-am urinat și am uitat sa mă spăl pe mâini.crying doar am dat cu apa înainte că sa mi dau pe par. Dar nu m-am spălat bine cu sapun. Si acum mi-e foarte fricaa crying p.s eram in a 4-5a zi dee ciclu

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum dumnezeu sa mergi la toaleta si sa uiti sa te speli pe mani dupa aceea?
Cati ani ai daca nu ai nici cele mai minore cunsotinte de igeina?
Asta se invata acasa, de la 2 ani, cand inca nu stii a vorbi, dar mama te trimite sa speli manutele inainte de a manca si intotdeauna dupa ce ai fost la toaleta.
Bine ca nu ti le-ai bagat in gura, ca sigur ramaneai gravida!

| Marbella188 explică (pentru Violleta2022):

Pai efectiv am uitat, ma simteam ft rau, si m-am grabit sa mă schimb pentru că eram in perioada menstruației.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marbella188):

Tocmai de aceea spun, cum Dumnzeue sa uiti sa te speli pe mani dupa ce ai fost la toaleta si ti-ai schimbat tamponul?
Este de neconceput asa ceva!

| Marbella188 explică (pentru Violleta2022):

Nuu,atunci m-am spălat după, înainte să mă așez pe toaletă și să mă schimb am uitat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marbella188):

Deci, te-ai spalat inainte sa te asezi pe toaleta, dar dupa ce ti-ai schimbat tamponul, ai uitat sa te speli din nou...
Iarta-ma, dar esti extrem de neglijenta cu sanatatea ta, daca nici dupa ce mergi la toaleta cand esti pe stop, nu esti in stare sa-ti aduci aminte sa te epeli pe maine. Probabil nu ai facut-o niciodata, ca altfel era automatism.

| Marbella188 explică (pentru Violleta2022):

Nuu! Am uitat să mă spăl înainte să mă așez pe toaletă. După ce mi am schimbat tamponul normal că m-am spălat!

| LPCTSTR a răspuns:

Spermatozoizii mor după 5-6 minute (în funcție de mediu) după expunerea la aer sau apă.
Nu va exista absolut nicio sarcină, stai liniștită.

Răspuns utilizator avertizat
| EduardEdyP a răspuns:

Spermatozoizi trăiesc 72 de ore, oriunde s-ar afla. Cu siguranță nu rămâi însărcinată doar de la atât. Dar ar trebui sa ai o igiena mai buna pe viitor, doar ești fata.

| Marbella188 explică (pentru EduardEdyP):

Știu,dar efectiv am uitat

| EduardEdyP a răspuns (pentru Marbella188):

E ok.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru EduardEdyP):

In afara corpului omenesc traiesc doar cateva ore. In vagin spermatozoizii care definesc sexul feminin traiesc de regula trei zile, cei care definesc sexul barbatesc doar 24 de ore. De aici trageti concluzia ca baietii se pot concepe mai greu. De aceea si zicala ca fetele se pot face si cu coltul pernei.