| WoKy a întrebat:

Cati ani trebuie sa aiba EL/EA pentru a nu intra la Coruptie de minori?
Fara OFF Topic!
Funda!

Răspuns Câştigător
| SunnyDay88 a răspuns:

Daca ea are sub 14 ani e corupere de minor.

| Azµre a răspuns (pentru SunnyDay88):

15 Ani - În cazul în care e luată de nevastă la vârsta aceea. Legal este peste 18 ani.

Art. 198

Actul sexual cu un minor

Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.

Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex între 15-18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator ori de către supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.

Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.

Dacă faptele prevăzute în alin. 1-3 au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi, iar dacă pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.

Când fapta prevăzută în alin. 1 a fost săvârşită în împrejurările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. b) ori dacă faptele prevăzute în alin. 1-4 au avut urmările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.

Dacă fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.

Detalii: http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

10 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Pentru a nu intra la CORUPERE, în special el, ea trebuie să aibă minim 18 ani.

| Oana92 a răspuns:

Conform legii peste 15 ani si majorul sa nu fie o persoana cu putere (profesor de exemplu)

Răspuns utilizator avertizat
| Demonull a răspuns:

Omule dar tu cand esti minor? cand ai sub 18..corupere de minori =sub 18. Oameni buni. aveti capacitatea de a umbla pe internet (bunica de la tara spre ex nu stie)dar nu aveti capacitatea sa va raspundeti la niste intrebari gen.1+1=?

| WoKy explică (pentru Demonull):

Ba frate, uite cum sta treaba, sa-ti zic asa mai cu bun simt: "Cainele moare de drum lung, iar ""desteptul"" de grija altuia"
Acum, in cazul asta, e a nu stiu cata oara cand se discuta in Parlament noua Lege pentru tampenia asta de corupere. Unii zic ca ea sa fie peste 15, altii ca ea sa fie peste 14...Si ca sa nu stau sa caut pe site-ul lor, mai bine intreb aici si ofer si o funda. Dar nu ai ce sa le ceri unora ca tine!
Bafta!

| Demonull a răspuns (pentru WoKy):

Las o balta cu legile lor tampita ca daca te prinde politia cu una de 17 tot te da de 5 ori la stiri ca era totusi„ minora„. Legile din Romania sunt facute doar pentru buzunarele lor, si iti zic eu ca tu ca om de rand te intoarce pana pici vinovat daca asta isi doresc.

| Elliana534 a răspuns:

Peste 18 ani din cate stiu eu...

| barbie777 a răspuns:

Trebuie sa aiba el sau ea 18 ani.

| Andrei091 a răspuns:

18 ani, de la 18 ani deja devii major si nu mai intrii.