| Ionut_Ioan_1988 a întrebat:

O intrebare, daca o barbat de 29 de ani intretine relatii cu diverse minore, sunt de 15, 16, 16,17 si fetele accepta de buna voie sa intretina raporturi sexuale cu el. El chiar nu intra la coruptie de minori? La o adica vorba aia, sunt minore...habar nu au care e definitia cuvantului "consecinta/e" si pana la 18 ani nu sunt inca in nici o masura sa isi dea ele ACORDUL pentru nimica caci sunt inca minore si nu poti fi trase la raspundere pentru actiunile lor. abia de la 18 ani actiunile tale sunt responsabilitatea ta.Chiar nu se considera coruptie de minori, pedofilie ceva? La o adica is mici si proaste chiar daca ele se rup in figuri mai bine si mai cu talent in pat decat un om la 40 de ani. Nu se considera ceva de genu profitare de naivitate? Ceva trebuie sa fie, am cautat tot internetu pentru intrebarea asta. El face 29 in curand si "iubitele" lui sunt toate de la 15 pana la 17 ani toate proaste de simt ca o sa crape pamantul de sub noi frate. Daca l-as denunta la politie pe acest individ chiar nu pateste nimica? Copilele alea sunt prea proste sa inteleaga ce se intampla si cu una 2 imediat se pot opune anchetei catre individul respectiv si ala scapa. DECI CHIAR NU SE POATE FACE nimicA impotriva acestui om? In ochii mei e pedofil sa moara mama daca nu. Nu imi pasa ca ele singure sunt de acord sa intretina relatii sexuale cu el, ele sunt mici si proaste nu exista sa aiba ele dreptul in a comenta vreo ceva caci cum am spus mai sus ele nici macar nu pot fi trase la raspunde pentru actiunele lor caci inca nu sunt majore! DECI W T F? Cineva sa imi explice clar si pe tema mea nu "speculati si prezentari de art.1/1000" Doresc direct raspuns pentru ce am intrebat eu aici
Va multumesc.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de nici o coruptie daca minorele au intretinut relatiile fara sa fie fortate, pacalite sau fara sa li se faca promisiuni.
Conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Fapta prevăzută în alin. (1)-(3) se sancţionează cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.
ART.221.Coruperea sexuală a minorilor
(1) Comiterea unui act de natură sexuală, altul decât cel prevăzut în art. 220, împotriva unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, precum şi determinarea minorului să suporte ori să efectueze un astfel de act se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(3) Actul sexual de orice natură săvârşit de un major în prezenţa unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Determinarea de către un major a unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani să asiste la comiterea unor acte cu caracter exhibiţionist ori la spectacole sau reprezentaţii în cadrul cărora se comit acte sexuale de orice natură, precum şi punerea la dispoziţia acestuia de materiale cu caracter pornografic se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.
ART.222.Racolarea minorilor în scopuri sexuale
Fapta persoanei majore de a-i propune unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani să se întâlnească, în scopul comiterii unui act dintre cele prevăzute în art. 220 sau art. 221, inclusiv atunci când propunerea a fost făcută prin mijloacele de transmitere la distanţă, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an sau cu amendă."
P.S. Am fost nevoit sa mut postarea la aceasta categorie deoarece nu-mi dadea voie sa postez raspunsul la categoria legislatie.

| Ionut_Ioan_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Este o prostie, halal justitie, presupun ca ai o varsta si tu, si esti constient cat de usor este pentru un studen/individ de peste 20/25 de ani sa corupa o minora in a intretine relati sexuale cu el fara sa fie nevoit sa faca promisiuni sau amentintari etc... Repet-> sunt copile, definitia copilului intra in acesta tema. Nu poate nimeni sa zica ca un copil este capabil sa inteleaga consectilele actiunilor lor caci NU AU SCOALA VIETI nu au trait viata nu au mai trecut PRIN astfel de probleme. Le iau de mici si virgine toate gunoaile societati si cand ajunge la o varsta decenta pentru a avea relati si de a intretine relati sexuale cu oricine vrea ea, e deja o curva ne-productoare societati, fara viitor, tine evoluatia mentalitati rasei umane aceste lucruri. Nu se poate sa nu fie interzisa prin lege DIRECT aceste fapte.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut_Ioan_1988):

Asta este legea de la noi, ne convine sau nu ne convine trebuie s-o respectam.
Si de vina, in asemenea cazuri, sunt si parintii minorelor, ar trebui sa se implice si sa supravegheze mai mult ce fac odraslele.

| Suck a răspuns:

Nu ii poti face nimic, vorbeste cu parintii fetelor daca tot vrei sa rezolvi ceva. Oricum ceea ce face el nu te priveste pe tine, posibil sa fi invidios, daca fetele accepta atunci care e problema ta? Sunt proaste? Problema lor. Nu e datoria ta sa iei masuri.

| Ionut_Ioan_1988 explică (pentru Suck):

Daca eu tocmai ti-am zis ca eu il consider pedofil pentru ceea ce face, tu zici caci e posibil sa fiu invidios? Omule, ce versiune de raspuns e asta fratica? Care e problema mea? Uite nu suport sa fiu in TEMA cu anuminte lucruri care imi incalca principiile si sa le las balta fara sa nu iau masuri si imi vad de ale mele. Situatia nu e complicata deloc. Daca in ochii tai un barbat de peste 10/13 ani diferenta dintre EL si EA iar EA/ELE mereu sub 18 ani, UNA DUPA ALTA si cu mai multe deodata chiar, nu consideri sa fie gresit din punct de vedere moral atunci esti pedofil si tu bestkiller. Raspunsul tau m-ai mult mi-a facut scarba decat sa ma ajute! iesi acasa.

| Suck a răspuns (pentru Ionut_Ioan_1988):

Esti chiar penibil, ti-ai ratat cariera.

| Ionut_Ioan_1988 explică (pentru Suck):

Nu ca tu esti copil sa moara mama. Dispari din intrebarea mea. Daca tie iti arde de misto-uri pe internet du-te si bateti joc de copiii din mahala de la tine de o varsta cu tine, nu cu mine copile.Eu pun o intrebare serios caci individul e un pedofil si tu spus "sunt gelos/invidios" scursura societati care esti. Dispari...

| BogdanDediu a răspuns:

Denunta-l sa vezi ce bataie ii trage masa aleia! laughing

| Shriti a răspuns:

O BARBAT big grin
HAI CA ASTA A FOST BUNAA

| Tovarăşiemăligă a răspuns:

Esti prost?

| awarepresent a răspuns:

Ba da. Poti sa ai probleme mari de tot.
Daca familia isi angajeaza un avocat bun, te arde urat de tot si se baga la santaj, corupere de minori.
E cuvantul tau impotriva cuvantului parintilor. Ei sunt responsabili de viata minorului, e in custodia lor. Iar cuvantul parintilor impotriva cuvantului tau in instanta in cele mai multe cazuri e cuvantul castigator.
Cel mai ok e sa nu risti sau sa o faci doar daca cladesti o relatie de durata cu persoana aia.

| uncopiltampit a răspuns:

Varule te bate DEX-ul, ma rog pe langa asta la ce principii ai tu o sa ajungi cat de curand la nebuni, dar ma rog te certi cu toti pe TPU de parca acest site ar fi pentru tine un izvor de cultura, cu alte cuvinte pari om genial pentru prostia Romana

| Ionut_Ioan_1988 explică:

Pff ce corectare gramaticala mi-a facut site-ul sa innebunesc. Verificati si voi pluginu de ortografie, e varza parca citesc ceva scris de un pusti de 4 anisori pfff

| Sofimari a răspuns:

Va rog sa ma lămuriți si pe mine cu un lucru. Daca o fata de 17 ani are o relatie cu un bărbat de 29 i se poate intampla ceva rau bărbatului. Ei au o relatie serioasa adica nu este vorba de o aventura sau de obligația de a întreține relatii intime. Sunt împreună si se iubesc.

Va rog sa ma ajuta-i.
Aștept răspunsurile voastre sigure.
Va mulțumesc!