| Anonima22042020 a întrebat:

Ce anume îi atrage pe bărbați la o femeie(sau pe băieți la o fată) și mai ales ce anume îi face să se îndrăgostească de ele? Indiferent că vorbim despre fizic sau caracter și personalitate. Adică ce anume este important pentru un bărbat să aibă o femeie pentru a putea fi intr-o relație cu o femeie? Și ce își doresc bărbații de la o femeie intr-o relație? Am avut o bună perioada de timp impresia că bărbații "fug" să zic așa în momentul în care le arăți afecțiune și de asta mereu am fost distantă față de cel pe care îl plac iar el mereu mi-a reproșat asta. Doar că mereu mi s-a zis că dacă arat că țin la el și fac gesturi de apropiere gen că îl iau de mâna sau îl imbratisez sau sărut când încă suntem la începutul unei posibile relații ar putea să mă creadă disperata și chiar încerc să înțeleg ce vor bărbații cu adevărat. Unde greșesc? V-ar plăcea sau nu ca bărbați să primiți afecțiune de la o femeie așa și cum vedeți voi "disperarea" la o femeie pentru că îmi face impresia că în toată viața mea am perceput totul greșit in ceea ce privește ideea asta. Vă rog fără mișto și chiar as aprecia dacă ați putea să îmi dați răspunsuri mai detaliate. Mulțumesc anticipat! happy

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Trebuie să ai un echilibru, să-i dai semne de afecțiune, printr-un mesaj drăguț sau o mică apropiere fizică dar nu prea mult din prima. ADică trebuie să-și dea seama că simți ceva pentru el, da nici să-l cocolosești cu atenție. E o vorba bună pentru chestia asta : una caldă, una rece.

| RAY a răspuns:

Stiti prea bine ce ne atrage de asta va fi si folosiți de noi

| Catrice a răspuns:

Dar tu nu i-ai întrebat pe nici unul ce vor, daca ii deranjează ceva din comportamentul tau?!

| lpavel a răspuns:

De obicei barbatii sunt atrasi de femeile cu forme, stii tu sa aiba sani si fund dar astfel de relatii nu prea rezista in timp... e si asta un fel de dragoste dar este bazata pe atractie fizica. Dragostea adevarata este atunci cand te indragosteti de cineva in timp si nu poti spune mai exact ce iti place la acea persoana, stii doar atat ca o iubesti si gata. Bine, sigur mai sunt si exceptii dar in general. Cat despre barbatii care fug de afectiune/sentimente, sunt de 2 tipuri: 1 sunt cei care nu vor o relatie de durata, nu vor sa se gandeasca la relatia lor in viitor, pentru ei conteaza doar prezentul!
2- sunt cei care sunt reci, nu cunosc astfel de trairi, nu simt nimic, sau cel putin urasc sa simta ceva de acea au un buton de stop ce a fost oprit inca din frageda copilarie si nu va fi repornit niciodata! De astfel de barbati trebuie sa se fereasca orice femeie, chiar daca are bani incat nu-i poate numara, viata ei va ajunge mai mult decat un calvar langa un astfel de barbat!
Si acum al 3-lea fel de barbati sunt cei care adora afectiunea, alintul, adora sa iubeasca si sa fie iubiti, adora clipele in doi etc. Deci un astfel de barbat trebuie sa cauti! La inceputul relatiei cauta mereu sa-l cunosti, care din cele 3 tip-uri de barbat este si nu te opri pana nu-l gasesti! De un lucru insa trebuie sa ti cont: al 3-lea tip de barbat de obicei nu e plin de bani, nu e popular, nu iese in evidenta cu nimic, e simplu iar la inceputul relatiei sigur ai sa fi dezamagita DAR in timp cand il vei cunoaste il vei aprecia daca ai cautat un barbat sentimental!

| siriusblack98 a răspuns:

Fiecare punct îți răspunde la un semn al întrebării în ordinea scrisă de tine. Ce îți voi spune este strict din punct de vedere subiectiv. Că nu pot eu să vorbesc în numele tuturor bărbaților de pe planetă.
1. Inițial evident că mă atrage fizicul pentru că este și normal. Este vorba de atracție sexuală, nu de dragoste. Mă îndrăgostesc dacă are și un caracter pe placul meu și o duce mintea.
2. Să fie îngrijită, să nu vorbească mai urât decât mine, să nu bea mai mult decât mine, să nu fumeze, să nu fie panaramă, să fie cultă, să aibă viziune abstractă asupra lucrurilor, să-i meargă bine mintea, să nu fie excesiv de geloasă.
3. Să nu fiu mințit, să nu mă înșeli și să mă respecți măcar atât cât te respect și eu. Și fără gelozie excesivă că mă pierzi din start.
4. Nu greșești nicăieri. Un bărbat care fuge de așa ceva este unul care nu-și dorește nimic serios și fuge de responsabilități. Uite, eu sunt sincer și recunosc că îți vorbesc din experiență. Eu nu caut o relație și dacă văd că tu ca fată te-ai atașat de mine și ai început să pui suflet, prefer să te las acum decât să suferi de 100 de ori mai târziu. Am făcut odată greșeala de a sta într-o relație pe care nu mi-o doream doar ca să nu o fac să sufere. Ghici ce? Când nu am mai rezistat a suferit mult mai mult și m-am simțit ca naiba. Când puteam să o las atunci imediat, mă înjura puțin iar apoi mă uita imediat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ce ma atrage la o femeie: inteligenta, felul de a vorbi, toleranta, bunavointa si compasiunea. De javre, pitipoance, curve si tiganci sunt satul. La scoala aveam o profa de religie frumoasa desteapta, sexy era painea lu Dumnezeu toti eram prezenti la ora ei.

O femeie frumoasa ca Mirela Vaida sau Corina Caragea ceva de genul. Acum depinde si de baieti ca daca ei sunt prosti pe vor privi ca pe un obiect de sex.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Suntem in jungla pareriile sunt impartite in functie de IQ-ul acelei persoane. Deci prin urmare nu are rost sa fi disperata te-ai nascut in tara proxenetiilor si interlopiilor deci mare grija cu cine te ei.

Cand vine la tine un baiat sa ai mare grija multi joaca teatrul al naibii de bine.
Si eu pot sa fiu peste doar ca nu ma lasa mama?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Femeiile au avut si ele rolul lor in istorie, cea mai puternica femeie a fost sotia lu Genghis Khan fara ea el nu ar fi facut nimic.

Cand o sa vina timpul o sa gasesti si tu unul cu care sa faci casa si familie toate la timpul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi eu consider că ține de fiecare persoană în parte ci nu de sexul tare in general

Disperată pentru mine pari dacă mă săruți în ultimul hal așa agresiv la modul distructiv de exemplu sau abia ne-am văzut și deja faci lucruri mult prea rapide, mă inviți la tine acasă și mă bagi in pat de exemplu

Bineînțeles că îți place și vrei afecțiune, îmbrățișări, săruturi

Însă toate astea depind mult de context și de cei doi, de ce relație e între ei

Chiar e un subiect mai amplu aici

| blairelovesmusic a răspuns:

1. Inteligența
2. Banii
3. Zona de jos
4. Naționalitatea
5. Părul
6. Fața
7. Onestitatea
8. Cu ce se îmbracă de obicei
9. Inima (Nu e vorba de organ)
10. Spiritul de aventură (Nu te gândii la prostii)
etc. etc.

| TLF92 a răspuns:

Curul si tatele pe romaneste

| ReZiSTorr a răspuns:

Salut.Orice om are nevoie de afectiunen, eu sunt bărbat chiar dacă numele meu nu sugerează asta.Din punctul meu de vedere, intr o relație e nevoie de afectiune, respect și comunicare.Toate lucrurile astea, dar și altele definesc iubirea.Sunt convins ca nu ai fost în relația potrivită. Unii baieti/barbati sunt mai reci, distanti si nu sunt interesați de persoana de lângă ei doar când le oferă ceea ce trebuie.In schimb, disperarea unei fete este atunci când ești posesiva, începi si îl controlezi.Un bărbat trebuie e învățat sa fie liber.In public desigur ca îl poți lua de mână, dar nu sa l săruți pasional sau mai știu eu când sunteți de față cu alți oameni. Sper ca te am ajutat

| mdc98 a răspuns:

Pe barbati ii atrage atunci cand femeia inchide ochii la greselile lor.
Ii atrage atunci cand, chiar daca ii atrag alte femei, femeile nu observa si nu le scot ochii.
Atunci, relatia functioneaza de minune si este o relatie sanatoasa.

| Anonimboy17year a răspuns:

Ba, pe mine unul ma atrage felul de a fi si seriozitatea, imi place sa.si spuna si jumatatea punctul de vedere cu pro si contra pentru a putea ajunge amundoi la o alegere ideala..., poate 3% si corpul,