| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Nu cred ca ma veti putea ajuta, dar, eu o sa incerc, totusi.
Am prieteni atat femei, cat si barbati si, de obicei, ne intelegem destul de bine. Problema este ca simt nevoia de afectiune umana (nu din partea parintilor), adica de cineva cu care nu doar sa comunic si sa ma simt bine, ci cu care sa ma mai si imbratisez din cand in cand. Stiu ca poate suna ciudat, dar simt nevoia asta destul de intens. Nu as vrea sa intru intr-o relatie de cuplu, din motive pe care as prefera sa nu le mentionez aici. Ce optiuni considerati ca as avea? Poate sunt eu mai inchisa la minte, dar, cred ca ar fi nefiresc sa ii cer unui prieten sa ne imbratisam. Gresesc?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Ai nevoie de un prieten mai apropiat. Nu mi se pare nefiresc să îmbrățișezi un prieten.

Încearcă să faci gestul asta cu prietenul/prietena despre care crezi că are gradul cel mai ridicat de empatie. Probabil simți doar că ești singură. Toți trecem prin asta.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In japonia exista roboti care arata la fel ca oamenii de rand, costa 420 000$ bucata. Iti da imbratisari si orice fantezie care nu o vrei cu altcineva

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Mai....ai nevoie de imbratisari sincere de la un om, nu de la un rahat de calculator, te simti f bine sa fi iubit, dorit si imbratisat de cine simte asta.
La ssex si fantezii ai dreptate, merge acolo.

Da si mie link te rog cu cum arata unu de ala de 420000 de dolari, sa vad daca merita.

| mgtow a răspuns (pentru Mosotti):

Ar fi o masinarie sexuala :)) - de la om nu ai ce sa mai ceri, ala e mai rau decat un animal salbatic. Nu imi convine sa mi se strice planurile, interesele mele si placeriile care mi le doresc in viata, e greu cu astea RO e in top pe primul loc la minore intre 10 - 15 ani cu copil apoi restul care merg la sexanbich pe bani.
https://www.zelexdoll.com/europe/silicone producator japonez care si-a instalat fabrica in China pentru mana de lucru ieftina, robotii arata la fel ca alea.

| Mosotti a răspuns (pentru mgtow):

Mda, alea-s empirice rau. Nu sunt androide sa semene 99 % ca omul, sa simti ca si cum are carne pe ele, temperatura, sa gandeasca, sa nu te prinzi ca nu e om.
Sa-i zici fanteziile si sa ti le faca, nici vorba.
Mai avem cam 100-200 ani pana sa faca androide.
Cu alea va fi altceva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iesi si tu cu un baiat... Mai prietenie cu beneficii, asa.
Iti iei imbratisarea aia, el incearca mai mult, si il bagi in friendzone.
Apoi il imbratisezi cand vrei.

| Mosotti a răspuns:

Ba da, ai nevoie de cuplu, ca doar acolo se intampla asta, va placeti mult si o sa simti nevoia sa va imbratisati, sa va alintati si asa mai departe.
Normal ca e nefiresc sa ceri unui prieten sa te imbratiseze, asta trebuie sa vina de la sine, sa simta si el sa faca asta, nu sa faca la cererea ta.

Dar in cuplu vine de la sine de la amandoi, va mai pupati, va mai ssexati, deci vine la pachet tot ce e frumos.
Daca nu intri in cuplu, nu vei avea parte de imbratisari sincere. Eu nu m-as simti bine sa cer cuiva imbratisare, cand stiu ca ala n-a simtit sa faca la fel.

Asa ca alegi, intri in cuplu si ai ce vrei, sau nu o sa ai ce vrei. Alegi tu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu ma gandeam ca trebuie sa fie ca o cerere. Pur si simplu, nu am gasit alta exprimare. Eu daca as imbratisa un prieten apropiat as simti ca sunt sincera in gesturile mele. Oamenii care imi sunt prieteni sunt importanti pentru mine.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, insa trebuie sa simta si ei sa faca acelasi lucru zic eu, ca pana la urma asta e satisfactia.
Oricum dorinta ta este cat se poate de normala, multi o au dar nu recunosc.
Dar poti imbratisa tu prima sa vezi ce se intampla, daca te satisface si asa treaba.

| Hammurabi a răspuns:

Tu știi cel mai bine ce vrei și ce-ți lipsește.
Îmbrățișarea e doar un gest. Dacă nu va avea în spate încărcătura psihică, emoțională ci va fi doar un gest mecanic, sec, nu cred că te va ajuta cu ceva.
Părerea mea e că lipsa afecțiunii umane nu va avea cum să fie compensată de o simplă îmbrățișare și aceea la solicitarea ta.

| Dismally a răspuns:

Depinde de relatia pe care o ai cu prietenii, daca nu poti cu ei catuta pe altcineva care isi doreste acelasi lucru.

| MyNameisEduard a răspuns:

Același lucru mi-l doresc si eu, îmi doresc enorm sa ofer si sa primesc afecțiune dar eu spre deosebire de tine n-am așa mulți prieteni, și cei pe care ii am sunt departe de mine...