| RAY a întrebat:

Ce anume te determina sa ai o relatie cu o persoana? Argumentati va rog raspunsul, fiti sinceri va rog

11 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Încredere,protecție,
siguranță.Lucruri pe care nu le găseşti la orice pas.
Astea sunt lucrurile care contează cu adevărat, nimic altceva nu are valoare.Nici bani, nici maşini, nici case.Nimic.
Lucrurile mărunte fac diferența.

| Freya1 a răspuns:

Eu am format o relație cu actualul meu iubit pentru ca a stiut sa imi acorde atenție, afectiune, sa ma asculte si sa faca compromisuri pentru mine.Ma inteles, ascultat si așteptat, ma respecta si iubeste asa cum sunt si pentru el sunt cea mai importantă si chestia asta cântărește enorm.

| Hammurabi a răspuns:

În nici un caz doar atracția fizică.
Chiar nu mă atrag femeile frumoase, de catalog.
Prefer o tipă haioasă, simpatică, cu simțul umorului, inteligentă, pusă pe șotii, veselă, care știe să se bucure de viață, relaxată, deschisă la minte, etc.
Cred că ai prins ideea.
Deci, dacă vreau o relație, eventual pe termen lung, ÎN NICI UN CAZ criteriul principal nu va fi atracția fizică. Nu criteriul principal.
Nu veni acum să mă întrebi dacă m-aș cupla cu muma-pădurii.
Că tu așa faci. Sari în extrema cealaltă.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Grecu invata repede planurile mele diabolice

| Emma30555 a răspuns:

Contează cum ma înțeleg, ce puncte comune avem, contează și sa ne distram, sa ieșim, sa mergem în vacante, contează și comportamentul, contează și atracția

| AnastasiaK a răspuns:

Vorbim despre relatia dintre iubiti, nu? Ca exista si relatii de prietenie, colegialitate, etc.

Vad ca mai toata lumea insista pe "nu conteaza aspectul fizic". Poate sunt eu nebuna, dar mi se pare ca sa fii atras/a fizic de partener/a conteaza minim 70%. Conversatiile interesante, intelegerea, increderea, respectul, afectiunea, inteligenta, simtul umorului si cate si mai cate le gasesti si la prieteni si amici. Dar ma indoiesc ca faci sex cu prietenii... just saying. Excludem de aici cazurile de friend with benefits care in societatea noastra nu prea sunt vazute cu ochi buni. Sigur ca nu te bagi intr-o relatie doar pentru ca arata bine, dar cat timp nu te atrage fizic, va iubiti ca fratii (sau ca niste prieteni).

| RAY explică (pentru AnastasiaK):

Incerc sa inteleg omul si pe mine si e greu

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Pe mine nu mă interesează aspectul fizic, atâta timp cât mă pot înțelege cu persoana în cauză.
Poate să fie cel mai gras/slab om de pe planetă, cel mai urât/frumos, pe mine doar caracterul mă interesează.
Sunt ciudată pentru unii, știu.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Trebuie sa fie pozitiv,vesel,aspect fizic corespunzator, iubitor, intelegator, grijiuliu. Sa nu-mi fie doar iubit, ci si prieten. happy

| amenintareamaimutei a răspuns:

În primul rând trebuie ca ambele persoane sa aiba atracție unul față de celălalt. În al doilea rând, daca atracția este doar fizica, nu trebuie să ai o relatie cu acea persoana. Trebuie să o iubesti si pentru caracter. Acum depinde si de ce varsta ai. Dacă ești -14, nu zic ca e prostesc ca si eu am fost asa dar oricum nu vor avea lunga durata relațiile dintre copii. Eu am avut 3 relatii la 13 ani si dupa le-am regretat pe toate. Acum depinde. Faci cum simti tu ca e cel mai bine, atata timp cat persoana respectiva tine la tine cu adevărat