| catthshshshs a întrebat:

Ce credeti ca este de facut in cazul copiilor care isi incep viata sexuala foarte devreme si care nu se gandesc deloc la riscuri, la 12-13 ani? Am 21 de ani si raman stupefiata de unele intrebari ale acestor pusti pe site... Voi ce parere aveti, ce e de facut?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu mi-am mai exprimat parerea privind aspectul puberilor, adolescentilor care cred ca, sexualitatea insemna totul pentru ei, eliminand orice altfel de sfaturi, chiar daca li se dau, pe considerentul ca ei, se cred maturi si "moderni". Din pacate, dupa 1989 a proliferat sexualitatea, cu amica ei de baza "prostitutia", drogurile si nesimtirea. Daca un tanar da frau liber hormonilor, fara sa se gandeasca la viata lui, la respectul de sine si la viitor, atunci acel tanar va deveni un ratat, care nu se va putea integra intr-o viata sociala normala, care nu-si vor putea asigura cele necesare pentru traiul propriu si care vor deveni "robii" acestei patologii sexuale.
Este trist, dar cred ca, nu numai comunicarea poate rezolva problema. Tinerii trebuie sa fie sfatuiti sa-si consume surplusul de energie, pe care-l au la aceasta varsta instructiei scolare, activitatilor specifice varstei pe care o au.
Desigur ca, parintii nu-si pot supraveghea copii 24 de ore din 24, insa ei trebuie ajutati de scoala si de celelate rude, de prietenii apropiati, care-i pot sfatui pe copii si care au puterea de a "sparge" coconul in care s-au invelit acesti tineri, ce se cred inbatabili si mai buni decat altii, cu toate ca realitatea indica contrariul.
Si generatia de care apartin eu, a avut unele pericole dar acestea au fost mult mai minore, acolo am fost educati cu frica lui Dumnezeu si cu un cod al onoarei, care azi lipseste la destul de multi tineri. Nu trebuie sa fie nici extrem de pudici si retrasi pentru ca, atunci nu ar mai fi tineri si nu ar mai apartine epocii acesteia care a importat din occident multe lucruri bune, dar si multe rele printre care si sexualitatea de la varste fragede, dar nici nu trebuie sa cada in extrema cealalta de a pune pe prim plan un lucru (sexul) care nu apartine acestei varste, pentru ca inca nu sunt destul de maturi pentru a-si asuma responsabilitatea ce implica o viata sexuala.
Chiar daca aceasta intrebare a fost pusa, cred ca ea poate fi repetata pentru a ajunge s-o citeasca si tinerii care deja ar mai putea face ceva pentru a-si pastra puritatea trupeasca si cea sufleteasca si pentru a se forma ca oameni cu potential pentru viitor.
Sa auzi ca o fetita de 9 ani a nascut, este la fel de traumatizant ca si cum ai auzi ca, de maine soarele nu va mai rasari. Dar sunt convinsa ca, aceea fetita a fost o victima a unui adult iresponsabil pentru ca, nu cred ca e posibil ca in cazul acelui copil sa fi fost o dorinta de natura sexuala la asa varsta frageda.
Am citit si eu ingrozita o intrebare a unei fetite de 11 ani, care isi punea un prezervativ pe coada de la matura si se masturba, cred ca acel copil are probleme si ar trebui imediat consultat un psiholog care sa-i ofere sfaturile ce ar trebui sa o faca sa inceteze aceasta practica traumatizanta, care ar putea-o chiar imbolnavi.
Daca un psiholog nu este suficient atunci, cu siguranta, un medic psihiatru ar putea sa trateze acea afectiune de hiper sexualitate.
As vrea sa aud ca, putem face mai multe pentru "vindecarea " tinerilor nostri de aceste metehme care le "omoara" copilaria si-i viciaza poate fara cale de intoarcere catre un comportament normal pentru varsta pe care o au.
Un gand bun tuturor si multa sanatate.

19 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Parintii si anturajul au o mare influenta in educatia copilului.
Si inconstienta parintilor, faptul ca ii lasa sa creasca de capul lor e un mare ghinion pentru un copil in crestere.
Fiecare cum il duce capul, vorba 'ceea!

| gigiro a răspuns:

Parerea mea este ca si parintii au luat-o razna...Se discuta despre sex, despre ``libertatea`` de a face sex... dar totul este neprofesional.Parintii vor sa fie ``moderni``, sa nu intre in conflict cu generatia tanara, si uita sa le explice lucruri esentiale copiilor.De exemplu, ca pot exista si riscuri, ca intrarea prea devreme in viata sexuala conduce uneori si la o ``imbatranire prematura`` darr pentu mine, cel mai grav este faptul, ca in general baietii vor sex, dar cu timpul, incep sa dispretuiasca sursa lor de placere, adica. FEMEIA.

| madalicious a răspuns:

Ce este de facut? Nimic. Orice am face acesti copii de 12-13 ani nu ne vor asculta. Vor considera ca ei sunt mai maturi si stiu ei mai bine ca noi ce sa faca si cum. De exemplu verisoara mea. La 11 ani era cu unul de 32 si ceva de ani cu copii cu tot tacamul[si cu sotie]. Cu el si-a pierdut virginitatea intr-un mod stupid.Desi toata lumea i-a zis ca nu e bine. Eu cand am aflat m-am crucit.straight face Acum Are 15 ani ca si mine dar nu e usor de uitat o asemenea isprava mai ales ca tot satul o face inca "c***a". Deci. oricat am ruga un copil imatur sa ne asculte el va face oricum cum vrea.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Totul pleaca din familie.Educarea si cresterea copiilor este cea mai importanta. Tu zici de 12-13 ani? Am vazut ieri la tv(stiri), o copila de 9 ani(nu mai stiu exact din ce tara.ca nu am fost prea atenta)a nascut...asa cathinking paa

| poesia a răspuns:

Eu am 20 dar la varsta lor nici nu stiam de asa ceva.
sunt mai multi factori care ii influenteaza : televiziunea (si nu vorbesc neaparat de pornografie) care face totul sa para din ce in ce mai normal... prin emisiuni, videoclipuri, filme, etc. Mai e apoi si chestia de varsta, cand hormonii sunt cat casa.si atunci cand suntem excitati gandim altfel si nu mai conteaza. n-o sa mi se intample tocmai mie. Mai sunt si fetele care se 'vand' ca sa fie acceptate intr-un anturaj - fetele cu self-steemul la pamant.
Se indragostesc si cred ca daca vor face sex cu baiatul de langa ele vor ramane toata viata impreuna.

| voice a răspuns:

Buna.
eu mi-am inceput viata sexuala la 17 ani, adica cu cateva luni in urma.la 12-13 ani nu ma ducea gandu la asa ceva desi auzeam in jurul meu, dar am avut o mama care a stiut sa ma educe iar apoi sa aiba incredere in mine. cand am facut acest pas i-am spus. siar fi dorit sa ating 18 ani dar s-a intamplat si nu regret in nici un sens. oricum la 12-13 ani nu sunt pregatiti de asa ceva si nu pun pret pe protectie

| voice a răspuns:

A si inca ceva :-l
parintii cred ca daca te lasa doar ziua afara sau ma rog unde te lasa dar numai ziua, nu se poate intampla nimic desi orice se poate intampla oriunde indiferent ca e zi sau noapte.

| Lucky_9459 a răspuns:

Primul lucru la care ma gandesc atunci cand vad faptele astea e ca acesti copii sunt re alte etnii si in al 2 lea rand parintii nu stiu sa ii tina in frau si sa le explice ri9scurile si pericolele nu prin scoala sau mai stiu eu ce cai de educare. In casa impreuna cu ambi parinti big grin
asta e parerea mea

| s.m. a răspuns:

Nici eu nu. s prea mare, da cel putin am cat de cat capu pe umeri. in cazu asta eu zic ca ar fi totusi ceva ce ar determina pustimea sa fie mai responsabila...si acel ceva se numeste "comunicare", da, comunicarea cu parintii acasa, cu profesorii la scoala, cu rudele, cu orice persoana matura cu care cred ei ca pot sa tina o discutie pe tema asta si care o sa. i faca sa inteleaga cat de important e aspectu asta in viata lor.

| Cretzule a răspuns:

Ai sa vezi in intrebarile mele ca eu am pus problema de mult.

| unknown_5004 a răspuns:

In ziua de azi.

| byanka14 a răspuns:

Pai, daca primesti o intrebare de acest gen ar fi bine sa te prefaci ca habar nu ai. Uite eu am 11 ani si daca pun unui prieten de varsta ta o astfel de intrebare, daca face o fata nestiutoare si un semn al intrebarii, iar dupa aceea o da intr-alta discutie.Este mult mai bine, mai mult nu stiu cu ce sa te ajut...de obicei noi, copii suntem atat de incapatanati incat credem ca noi stim totul 100% si ca cei mai mari dintre noi habar nu au, unii sunt imaturi si nu stiu ce este bine pentru ei, nu le mai raspunde, sari peste!

| alex_7264 a răspuns:

Multi inainte, nu ai ce sa faci. degeaba. e varsta asta(adolescentei). cand parintii zic una faci alta.si degeaba. un parinte nu te poate supraveghea tot timpu daca vrei sa faci un anumit lucru tot il faci, nu ai ce sa faci asta e mentalitatea. faza cu sexul e aseamantoare ca si faza cu fumatul...(hai incearca si tu. si din alea)... straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna eu am 16 ani cand aveam 11 ani m-am dezvirginat(cred) cu un grup de fete eram "curioase". Eu NU eram constienta de nimic nici nu stiam ce fac nu aveam o motivatie, nu stiam atunci cum se fac copiii eram un copil prost, acum regret tot. Nu mi-am inceput viata sexuala cu un baiat mi-e frica s-o fac sper ca poate oi fi virgina, cred ca totusi cei care isi incep viata sexuala de mici au remuscari f mari nu-i mai criticati pe majoritatea ii mustra destul constiiinta mai devreme sau mai tarziu, sunt sigura de asta. O prietena de-a mea de la 11 ani acum are copil pentru ca asa a vrut ea a crezut ca asa isi va pastra prietenul pe care il iubea( nu a reusit).

| Abracadabra95 a răspuns:

Acesti copii trec printr-o perioada care numai ei o pot trece si numia ei o cunosc! deci, in concluzie ei hotarask daca sunt pregatiti sa isi inceapa viata sexuala la oa anumita varsta!sad

| daiia a răspuns:

Eu am aproape 14 ani
si chiar nu sunt interesata de atsfel de chestii [nici macar nu am sarutat pe cinevalaughing]
oricum. ceea ce vreau sa zic este ca multe fete cu un an mai mari decat mine.au inceput inca de acum 2 ani.adica pe la 12-13 ani
sa aiba experiente de genu'
si la scoala profesorii zic ca au vazut pe x ca facea autostopul la intersectie
dupa parerea mea.sa faca ce v or cu viata lor dar mai tarziu le va parea rau
dar mai rau va fi de parintii lor cand se vor trezi mult prea devreme cu nepoti
:p

| Profu a răspuns:

In primul rand responsabilitatea revine parintilor in a-si educa copii despre sexualitate... apoi o parte a responsabilitatii revine si dirigintelui, dar in scoala romaneasca de azi sexul este inca o tema tabu despre care nu prea se vorbeste. Din pacate. In tarile din vest educatia sexuala este materie obligatorie din clasa a v-a. Fiind informati nu mai stau sa experimenteze. Desigur aici ma refer la copii care au un cadru familial normal.

| negatiw a răspuns:

" La 11 ani era cu unul de 32 si ceva de ani cu copii cu tot tacamul[si cu sotie]" cum ma straight face o fata de 11 ani cu un baiat de 32 haha
mie mi'e rusine ca am fost cu o fata de 12 ani desi am 16 :-s

| andreea_9694 a răspuns:

Mda. si eu am 12 ani dar nu ma gandesc la porkariile astea in schimb am colegi care sunt DE-A DREPTUL OBSEDATI nu stiu de ce sunt asa de curiosi. bine poate sunt copii crescuti la bloc sau in cartier atunci si de nu vrei auzi porcarii din astea scarboase... poate ar trebui sa consulte un psiholog si sunt 100% sigura ca parintii lor nu stiu de chiestiile astea aici intervine si lipsa de comunicare intre parinte si copil... mama tot timpul vorbeste cu mine larg si deschis pentru ca e varsta. de a te interesa. eu zic ca ar trebui sa isi traiasca copilaria fara porcarii din astea. te pup papa kiss