| auraburu a întrebat:

Am o intrebare foarte interesanta si ma confunt des cu ea, toate tinerele isi incep viata sexuala prea devreme voi ce parere aveti credeti ca este bine?

Răspuns Câştigător
| Nordic a răspuns:

Cum să fie bine? Fac sex --> habar n-au ce-i ăla --> râmân însărcinate --> fac avort. Sau --> fac sex --> habar n-au ce-i ăla --> află că au SIDA --> bagă motivul stupid cum că au folosit protecție --> habar n-au că virusul de SIDA trece prin porii prezervativului deoarece prezervativul nu e conceput să te ferească de astfel de boli ci doar de sarcină și nici pentru asta nu-și face treaba bine 100%. Nu-s cu nimic mai maturi dacă și-o trag de mici. Sunt doar goi în interior.

11 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Eu cred ca nu.
Dar majoritatea adolescentelor au impresia ca daca fac sex sunt mult mai importante, mai bine vazute mai frumoase...la un moment dat o sa-si dea seama fiecare unde au gresit.(o vecina de-a mea are 14 ani si un copil de 2 luni...)

| auraburu explică (pentru irina20):

Sunt fete care se culca cu un baiat la 14 ani si dupa se cumintesc este ceva rau?

| irina20 a răspuns (pentru auraburu):

Nu,nu este.E chiar foarte bine.Multe sunt naive dar cred ca odata ce realizeaza ca au timp de sex si peste ceva ani sunt pe drumul cel bun.

| Exilee a răspuns:

Pana acum, primele persoane care ti-au raspuns, ti-au dat cele mai corecte raspunsuri; cele mai plauzibile variante.

Ma astept sa vina alte adolescente de 14/16 ani care incep sa afirme ca este in ''regula'' sa-ti incepi viata sexuala de la o varsta frageda. NU. NU este deloc in regula?

Cauzele? O multime, dintre care amintesc:
-anturaj
-mass-media ce promoveaza imoralitatea;
-parintii care nu sunt in stare sa-si EDUCE COPIII DIN PUNCT DE VEDERE PSIHICO-SEXUAL ( nu spun ca nu trebuie sa nu stie despre reproducere, dar sa stie cand, cum si unde, in care cirmustante sa intretina relatii sexuale)
-baietii. De ce? Baietii sunt cei care, in proportie de peste 50% le manipuleaza pe fete ( mda... si eu m-am ''confruntat'' ) sa-si inceapa viata sexuala, nefiind niciunul pregatiti d.p.d.v.psihic/fizic

| Iubibilăă a răspuns:

Nu am o parere buna.
Majoritatea au cam inceput sa ajunga fara minte.
Imi pare rau de acesti oameni.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt baiat.

Pe fete atat cat si pe baieti ii poate afecta psihic si fizic ( boli, sau sarcini nedorite la fetel)
Si parerea mea este ca pe fete le afecteaza mai mult viata sexuala inceputa prea devreme deoarece fete le atasaza ele mai greu de un baiat dar cand se atasaza ele au sentimente adevarate.(unele cazuri folosesc doar pentru bani) Deci fetele sufera fizic dar sufera mai mult psihic decat baietii.

| Raiiiisa a răspuns:

Din ce vad tu ai o parere buna despre aceste domnisoare, cum ca isi incep viata sexuala devreme si dupa aceea se cumintesc.
Okey, eu n-am nimic cu domnisoarele astea pentru ca fiecare face ce vrea cu viata ei.
Dar nu cred ca tie ti-ar conveni sa vina una de 17 ani, nevirgina de la 12 ani, care a avut vreo 8 prieteni si acum vezi doamne sa se dea cuminte si sfanta in fata ta.
Nu uita, fiecare cum cauta asa gaseste.

Răspuns utilizator avertizat
| Dafii a răspuns:

Absolut deloc! La vârsta lor abia se dezvoltă. Ele cred că sunt cele mai tari. Dacă îţi pierzi virginitatea de tânără, ma târziu vor avea probleme. Cu sexul la vârsta lor nu e deloc bine. Nu e o joacă, iar ele nu au habar de asta! Nu sunt mai frumoase şi deştepte, din contră sunt mai proaste şi mai umilite. Băieţii roiesc în jurul lor pentru că ele se lasă uşor. Măcar de nu ar cădea aşa uşor în plasă... Măcar dacă şi-ar pierde virgnitatea făcând dragoste nu sex... Dar asta este, aşa a ajuns generaţia asta din păcate. Ţine minte : Nu te lua după ele în caz că eşt fată! Un băiat va iubi o fată şi o va lua de soţie daca e cuminte, harnică şi nu o panaramă. Stai liniştită şi lasă-le, vor regreta mai târziu! Fundă?

| clopotica28 a răspuns:

E o mare nerozie sa faci asa ceva, mai tarziu vor vedea consecintele si nu vor fi placute.
Pe la varsta de 20 siceva de ani se vor satura de sex, poate chiar mai devreme...in loc sa se bucure de viata cand trebuie vor ajunge sa urasca ce le face fericite.

| auraburu explică:

Sunt fete la 14 ani care se culca cu baieti apoi se cumintesc, asta nu e nimic rau asa-i?