| anonim_4396 a întrebat:

Voi ati observat cati copiluti e 10-15 vin cu intrebari legate de sex pe TPU? ce parere aveti despre astia de isi incep viata sexuala atat de devreme?straight face

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Incearca si ei sa fie maturi deoarece tinerii rad de ei. Vor sa dovedeasca si ei ca nu sunt copii. Unii si-au pierdut copilaria sau nu au avut-o deloc. Unii regreta. Nu cred ca vor asta dar pur si simplu nu realizeaza. Nu incercati niciodata sa sariti etapele. Chiar imi pare rau sa vad astfel de intrebari, mai ales ca urmari ale faptului implinit. Nu e rau sa te interesezi, dar cand vorbesti despre sex intr-un fel anume e trist. Unii cer sfaturi ca si cum ne-ar intreba daca sa aleaga sosete rosii sau albastre.

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În 95% din cazuri cei mai vinovaţi sunt părinţii. Restul fie e vorba de hazard fie cum a zis Lollipop... au nevoie de afecţiune şi le lipseşte asta.

| Rukhsandra a răspuns:

E ciudat...adica la 16 ani iti pui problema ca esti virgin/virgina si prieteni tai numai sunt de mult virgini
ce se intampla cu oameni din ziua de azi?!
cum poti sa zici ca ti-ai inceput viata sexuala la 12-14 ani cand esti doar un copil...
si ce o sa faci la 27 de ani? o sa fi satul/satula de sex rolling on the floor
eu zic ca toate au timpul lor si nu trebuie sa grabim...
eu nu stiu ce sa mai zic...ma gandesc ca in viitor copii de atunci o sa-ai puna problema daca la 10 ani este prea tarziu pentru a-si incepe viata sexuala rolling on the floor)

| irina20 a răspuns:

Le-a luat Dumnezeu mintiile!

| stresu a răspuns:

Am avut si eu 10-15 ani, si nu acum 1000 de ani, ca am 19. Ai mei nu au vorbit cu mine despre sex, si iaca nu am ajuns "pe cai gresite". Unii dintre ei refuza pur si simplu orice sfat de bine asa ca eu consider reactiile astea un simplu teribilism combinat cu spiritul de turma.
Nu sunt mereu parintii de vina, cel putin nu in cazurile pe care le cunosc.

| Denisa a răspuns:

Probabil ca nu provin din familii mai destramate sau au anumite probleme si se refugiaza in asa ceva. Unele persoane se simt mai iubite daca fac sex. Am avut chiar o cunostinta care de la 11 ani si-a inceput viata sexuala si mi-a zis ca de fiecare data cand o facea cu baieti se simtea iubita. Normal ca totul disparea dupa ce baiatul se satura. Deci parerea mea este ca acesti copii duc lipsa de iubire si afectiune, majoritatea, iar o parte o fac fie de curiosi pentru ca da, traim intr-o lume PORNO, fie pentru a face pe gorzavii( maiales baietii care cu cat si-au inceput viata sexuala mai devreeme cu atat sunt mai "schmecheri").

| marymaryanne a răspuns:

Ce parere am? parerea mea este ca e vina parintilor care le da pre multa multa libertate.calculator si internet la varsta lor? mi se pare un lucru penibil.copii nu au vina.vina este a parintilor. oricum pacat de acesti copiistraight face

| karellen a răspuns:

La 10-12-14 ani un copil/adolescent e ca un buretel, absoarbe influente si informatii fara a avea capacitatea de a discerne si a judeca. se conjuga curiozitatea cu presiunea mediului/anturajului si cu influentele din mass-media. rezultatul? copii fara copilarie si maturi imaturi ("barbati" de 25+ incapabili de relatii serioase si implicare)

| L a răspuns:

Tocmai acum 5 minute raspundeam la o intrebare de acest gen.Cred ca nu sunt foarte maturi si sunt dornici de lucruri noi. cred ca e mai mult curiozitatea, dupa o sa regrete ca au inceput viata sexuala la o varsta asa de frageda.`

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Cine crezi ca are cea mai mare parte din vina? parintele adica parintii lui!raised eyebrows pai la 10 -11-12-13-14- ani le cumpara calculator si hopa hai sa aiba copilu meu si net ca la ce are calculator daca n`are net, invata pe net pentrru scoala laughing si ei se uita la filme pornoraised eyebrows

| Kry_9749 a răspuns:

Eu zic ca nu esti nici tu nici eu in masura sa judecam. Suntem aici sa ii ajutam, nu sa ii criticam, si sa-i judecam. E viata lor, si nu avem noi ce sa ne bagam in ea happy

| masly a răspuns:

Nu is de vina numa copii! ce scuze au aia de 20 25 de ani care umbla dupa fete de 14 15 ani, doar pentru ca sunt mai naive si mult mai usor de prostit? ce sa vorbim de niste copii ca nu sunt maturi cand nici la 20, 25 nu sunt?
Credeti ca cei ce 17 18 chiar 20 sunt maturi din moment ce rad de o fata ca e inca virgina la 16 ani?
parerea mea e ca cei mai mari ii influienteaza pe cei mici!

| woody_9489 a răspuns:

Parerea mea e ca sunt interesati. Sexul e mediatizat in Romania, sa o recunoastem. Oriunde ne-am uita, vedem stiri despre sex, violuri, fete goale. Bineinteles ca rasar si intrebarile ca ciupercile dupa ploaie "Mami, dar ce e aia sex? Mami, ce-i aia prezervativ?" Intr-un fel e bine ca multi copii vor sa stie mai multe informatii. Pentru ca, eu cred ca daca nu suntem informati, putem ajunge acasa pe la 14 ani cu plodul in brate, ca de, nu am stiut ce trebuie facut ca sa evitam asta.
Iar despre intrebarea cu inceperea vietii sexuale cat mai devreme mi se pare un lucru... pur si simplu nu pot sa suport. Cred ca o vina o au si parintii, ca lasa copiii atat de liberi, pana la unu noaptea in club, sa umble cu un anturaj dubios... pe de alta parte e si vina adolescentilor. Cred ca daca ai 14-15 ani ai putea sa judeci inde-ajuns de bine sa iti dai seama ca e un pas mare sa te culci cu o persoana cu care esti doar de ceva vreme. Dar iarasi, sunt cazuri si cazuri. Unii o fac din teribilism, altii vor sa experimenteze.

zi buna! happyhappy