| Raluca_6071 a întrebat:

Ce credeti despre iubire, dragoste la prima vedere, suferinta la varsta de 12-13-14 ani? Credeti ca sunt simple atractii? Parerea mea este ca iubirea nu are varsta. Vreau si parerea voastra :*. Funda pentru cel mai corect raspuns, cea mai buna definitie.:*
multumesclove struck

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

La 12 ani, eu nu stiam altceva decat drumul acasa-scoala
La 13 ani, ieseam cu prietenii prin oras si incepusem de pe atunci sa detest asta
La 14 ani, mi-am dat seama ca sunt un baiat in format de fata
De atunci au trecut 3 ani si sunt convinsa ca imi lipseste surubul din partea aceea a creierului care se indragostesteoh go on

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ideea este că la aceste vârste foarte fragede, atracţiile chiar pot fi luate ca şi sentimente adevărate datorită imaturităţii. E adevărat că sunt şi excepţii, dar în mare parte nu prea are nicio şansă...

| nely19 a răspuns:

Hmm, ai ff mare dreptate iubirea nu are varsta, dar nici limite, ce pot sa zic, din cate stiu eu daca stai cu un baiat 2 ani si ceva atunci da chiar ajungi sa spui ca il iubesti cu adevarat, dar din pacate exista un darsad, conform unui studiu dupa 2 ani si jumatate devine obisnuinta. orice om iubeste si ar trebui sa fie iubit la randul lui, dar in ziua de azi relatiile numai sunt ca inainte nu se mai bazeaza pe iubire ci cu totul altceva, nu se mai spune te iubesc cu adevarat, se spune te iubesc daca faci asta, te iubesc daca imi dai... diverse, sper ca am fost destul de explici si sper ca mai inteles ce vr sa spun

fundita:*:*?

| Anileda a răspuns:

Uite eu am parerea mea.
Eu nu cred in iubire la 12-13-14 ani, de ce? pentru ca mi se pare o varsta prea frageda pentru a stii cu adevarat ce inseamna iubirea.
Sunt niste simple atractii care dispar dupa un timp.
Bineinteles exista si niste exceptii...

| Just a kid a răspuns:

Poate nu e vorba nici numai de atractie nici de iubire. daca ar fi numai atractie nu sar mai ajunge la suferinte asa mari.eu cred ca e atasament, dragoste in masura in care poate fi la acea varsta.
eu de ex presupun ca il iub pe fostul pr, dar pana nu gasesc pe altcineva sa pot compara ce simt nu bag mana in foc, desi eu zic ca il iubescsad
si automat daca iubesti suferi, nu are cum sa fie totul roz, pui mai multe la suflet, iei lucrurile mai personal...sad

| ionyionelutza a răspuns:

Draga mea iubirea nu are def.da ai dreptate iubirea nu are varsa ea nu te intrebare daca ai 12 sau 30 ani ea vine si daca vrei si daca nu.ma bucur ca te-am ajutat.

| EraGGon a răspuns:

Le mai vad si eu pe feltele astea de 13 ani care sufera laughing la 13 ani sa suferi pentru un baiat
laughing))) ce pana mea ma

| IIIx333III a răspuns:

Depinde.

De exemplu, eu am 12 ani si jumatate, iar prietenul meu are 14 ani. Dar sunt cateva motive pentru care ma cred in stare sa am un prieten. Adica eu niciodata nu am avut si nu o sa am o copilarie. Pentru mine copilaria este doar un cuvant ce caracterizeaza perioada de ani dintre 5- 11. Dar dupa ce ai trecut de varsta de 11 ani iti incepi viata ca si adolescent. Cateodata nu imi pare bine pentru ca am luat note mari in clasele 1-4, pentru ca acum, in clasa a 5a, cand nu mai e doamna invatatoare si notele sunt mult mai rele, atunci cand iau un 7 se strica tot, apare o mega cearta intre mine si mama. Cand eram mica nu era zic in care mama sa nu ma certe, sa tipe la mine si sa ma faca in toate felurile. De aceea eu m-am maturizat brusc.

Si referitor la intrebarea ta, eu cred ca nimeni nu are dreptul sa ii critice pe altii, ci doar sa isi exprime parerea. O zi buna!

| bibanu10 a răspuns:

Dragostea nu are limite, este indelung rabdatoare, trece peste orice si este singurul lucru de pe pamant care poate fi impartit fara sa scada... dar la varsta adolescentei ar trebui sa experimentate alte treburi de adolescenti, suferinta provocata de dragoste la 12-13-14 ani o sa va afecteze in viitor si o sa va treziti la 20 si ceva de ani ca ati repetat acceiasi poveste(relatie) de vreo 4-5-6 ori...si dupa un studiu facut recent orice lucru repetat de 3 ori sau mai mult devine obisnuinta.si sunt prea multe fete care au o relatie doar din obisnuinta pana gasesc un baiat mai interesant si o iau de la inceput.