| emag a întrebat:

Ce este, in opinia voastra timpul? vreau o "definitie", insa nu o definitie stiintifica, doar parerea voastra.
Credeti ca avem timp pentru toate asa cum spune Octavian Paler in poezia sa "Avem timp"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul este cuprins in limitele timp si spatiu. Daca bariera timpului ar putea fi batuta am putea fi nemuritori. Daca omul ar putea sa depaseasca viteza luminii timpul nu ar mai fi insemnat nimc pentru noi. Ceea ce nu este timp este vesnicie si ceea ce nu este spatiu este infinit.Asta e parerea mea, omul nu va putea vreodata sa lupte cu timpul pentru ca noi suntem facuti din timp si spatiu.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca omul ar putea sa depaseasca viteza luminii..." - Chiar ti-ar placea sa traiesti la viteza aia? Mie mi se pare prea mult si viteza asta la care traim acum.

| emag explică (pentru sabin89):

Intr-adevar e mult, jumatate din viata o dormim si cealalta jumatate stam si privim cum trece timpul pe langa noi fara sa putem face ceva, orice ca sa-l oprim, sa simtim ca traim, ca timpul nu trece degeaba sau mai degraba ca nu trecem prin timp degeaba,

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

E o presupunere, nu mai stiu ce fiziciam a spus ca un corp daca ar atinge viteza luminii(desii nu e posibil) ar devenii imaterial, s-ar dezintegra.Lumina e bariera omului catre infinit.(asta am dedus-o eu)

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, am inteles asta. Dar imagineaza-ti ca te afli intr-o racheta care se duce ca "nebuna" prin univers cu viteza luminii (sau chiar mai mult). Tot ce poti face e sa te uiti pe geam si sa te minunezi ce repede fugi printre stele. Dar aia nu e viata. Poti cel mult sa te bucuri de o asa experienta pentru cateva minute, sau hai o zi-doua, dupa care trebuie sa te intorci la viata pe care o stim noi. Sa te plimbi in tihna pe bulevard cu prietenii, sa stai pe o banca in parc cu iubita, sa faci o excursie la munte etc. Momentele in care alergam ca ghiuleaua printre stele sunt unele de suspans, de ameteala si de buimaceala, pe care in niciun caz nu am vrea sa le prelungim prea mult.
Weekend placut!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Thanks ai dreptate, lucrurile de acum, asa cum sunt ele si sunt bune.De ex unii oameni vor sa traiasca la infinit dar la 30 de ani se sinucid.Toate lucrurile sunt bune intr-o anumita masura.Si da cu viteza luminii nu mi-ar placea sa umblu, era doar un exemplu absurd.Sanatate numa' bine!

20 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu poti sa dai o definitie personala asupra timpului pentru o dai in notiuni abstacte...
Einstein spunea ca cuantumul spatiu timp este flexibil.
Deci cu alte cuvinte si timpul poate fi controlat....asta e teoria, mai greu cu practica.

| harciog a răspuns:

Regaseste copilul din tine implora-l sa se intorca si sa nu mai plece si ai sa ai timp fericita pentru toate.

| sabin89 a răspuns:

Daca am face abstractie de toate miscarile, timpul nu ar mai fi. Imagineaza-ti un univers in care toate stau. Nu ar putea nimeni sa vorbeasca despre timp in cazul asta. Norocul nostru e ca se misca corpurile ceresti, se misca pamantul in jurul soarelui, ba chiar si in jurul axei. Ne miscam si noi, uneori chiar alergam, jucam fotbal sau pedalam pe bicicleta. Si uite asa notiunea de timp incepe sa aiba sens. Universul ascunde inca multe taine. De cand oamenii de stiinta au inceput sa vorbeasca de universuri paralele, incep si eu sa imi pun problema daca dupa moarte nu cumva vom continua viata intr-un alt univers. Parca mai poti sa stii...

| emag explică (pentru sabin89):

Uneori stam... doar timpul trece... timpul, singurul care nu-si pierde timpul

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

E mort.

| RAY a răspuns:

Timpul l-am creat pentru noi pentru ca aveam nevoie de el

| WhatheWow a răspuns:

Timpul e doar o măsură pentru mişcare si doar noi oamenii ținem cont de ea.
Și nu, nu cred că avem timp pentru toate; e doar o metaforă.

| Delicacy a răspuns:

Timpul e doar o noţiune abstractă.Nu poţi defini cu exactitate ceva abstract.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miscarea electronilor in jurul nucleului. Aceasta miscare creeaza timpul. Nu, nu avem timp pentru toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, dupa parerea mea, timpul este doar o comventie umana.

| CryChristiAN a răspuns:

Sa spunem doar ca este o mica parte a ''intervalului'' eternitatii.

| roxystomp a răspuns:

Timpul este curajul in sine caci e singurul care merge inainte fara sa se opreasca. Timpul este seful nostru caci hotararile luate de el sunt ireversibile si nu pot fi schimbate. Timpul are in opinia mea 3 personalitati: trecutul prezentul si viitorul. Adica gandeste-te ca timpul e singurul lucru ireversibil.

| invicta a răspuns:

Timpul este doar o iluzie.

| Inferno a răspuns (pentru invicta):

Poti argumenta? De ce este o iluzie?

| alecsno1 a răspuns:

Niciodata nu o sa avem timp pentru toti si toate pentru ca viata e scurta iar timpul zboara pe langa noi ca nebunu big grin si noi nu avem ce face decat sa ne traim viata si sa profitam maximde el happyeu unu asa fac big grin