| anonim_4396 a întrebat:

ce efecte secundare are karissa?

sunt o metoda contraceptiva sigura?

ma ingras de la ele?

este problema daca mi-a prescris medicul gincolog fara sa imi faca analize?

ast raspunsul dvs

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Karissa este un contraceptiv sigur atata timp cat il iei cum trebuie (la ore fixe, fara sa sari peste pastilute, incepand mereu in aceeasi zi a ciclului menstrual ).
Efectele adverse sunt cele generale ale contraceptivelor: risc crescut de tromboza, cresterea poftei de mancare, scaderea libidoului, toxicitate hepatica).
Ele nu te vor ingrasa dar iti vor creste pofta de mancare si va trebui sa fii mai atenta sa nu mananci peste necesar.
Probabil medicul ti le-a prescris fara analize fiindca esti tanara, sanatoasa si nu ai contraindicatii pentru ele. Nu e nici o problema, le poti lua linistita.

3 răspunsuri:
| bombonikme a răspuns:

Eu iau de aproape 2 ani karrisa...si nu am avut nici un efect advers ink laughing...eu am 45 de kg.de vreo 4 ani si nici cu pastile nu am pus un gram pe mine... efectele apar in functie de organism...si nici mie cand mi le-a prescris nu mi-a facut nici o analiza...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am luat karissa si le-am intrerupt pentru ca mi-au aparut pe picioare niste buburuze (niste coshuletze)...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu iau karissa de aprox 7 luni si am obs ca in fiecare luna ma ingras cam 1 kg, dar cred ca din cauza poftei de mancare care este foarte mare de cand iau ac.