| warya a întrebat:

Ce este iubirea? Nu credeti ca suntem prea mici ca sa putem intelege un sentiment prea nemasurat?

Răspuns Câştigător
| HBK a răspuns:

De-a lungul timpului, am intuit ca iubirea nu este apreciata, ca este maltratata si chiar supusa unor acte de violenta de catre multi indragostiti - altfel spus, de catre oameni, asa ca tine si ca mine. Iubirea e in noi, in tot ceea ce facem, dar daca "nu e pentru noi", acea persoana, incearca sa pastrezi numai ce a fost frumos si mergi mai departe cu invataturile care te-au ajutat sa redevi tu! E greu, dar nu imposibil, nimic nu se intampla fara un scop!

10 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Din moment ce ne-a fost daruit acest dar inseamna ca nu suntem 'mici' pentru el!

| catthshshshs a răspuns:

Niciodata fiinta umana nu va putea intelege ce reprezinta de fapt iubirea, cu toate ca incearca mereu sa o defineasca. Nu suntem mici, atata timp cat o aratam si ne este aratata.

identitate
| identitate a răspuns:

Un sentiment nu trebuie sa il intelegi ci sa il ai. Iubirea se simte si se exprima fara cuvinte, nu se explica. Daca stai sa o "intelegi", sa o compari, sa o masori o sa ajungi sa nu o mai simti. Iubirea e emotie si transmite emotii inexplicabile.

| 16.laura.16 a răspuns:

De inteles, il intelegem cand iubim cu adevarat. Totusi, cred ca ai dreptate, in sensul ca foarte multi confunda iubirea cu indragosteala si dupa doua trei intalniri gata,, iubesc,,. Si uite asa valoarea iubirii scate iar pseudo sentimentele cresc.

| Atotstiutorul a răspuns:

Poate tu esti mica eu nu!

| claudia_5508 a răspuns:

Eu cred ca iubirea este la fel de nemasurata la orice varsta, dar iubesti diferit pe fiecare care om in parte.Iti recomand sa citesti ceva si poate ai sa intelegi mai bine termenul de iubire.http://blogger.skullbox.info/......a-iubesti/

| warya explică:

Buna. am pus intrebarea aceasta la care as putea sa zic si chiar tin sa mentionez ca nu ma astept neaparat numai la niste raspunsuri subiective sau logice.niste experiente din viata fiecaruia in care a-ti considerat dvs. ca a-ti simtit acest sentiment de iubire sau mai bine zis v-ati observat reactiile int-o anumita situatie sau moment dat fata de cineva ar fi binevenite.ideea mea care e.si de ce credeti ca am pus aceasta intrebare.la vederea multor opinii si pareri exprimate vizavi fata de sentimentul de iubire m-au determinat sa le adresez aceasta intrebare indirect.sunt constienta ca fiecare avem dreptul de exprimare si am apreciat foarte mult modul lor de a defini acest sentiment de iubire, dar vreau sa-i fac sa inteleaga ca niciodata ceea ce ei au simtit pe pielea lor nu vor putea exprima prin cuvinte si oricat am incerca noi sa o definim nu vom reusi niciodata sa-i facem pe ceilalti sa o inteleaga din cuvinte pentru ca la urma urmei iubirea se simte, o traim, e in noi si face parte din noi.si datorita faptului ca e in noi o putem descoperi doar in noi fara sa o cautam. Si Dumnezeu nu ne-a daruit-o. ea ne-a apartinut din momentul crearii noastre. El ne-a creat din iubire.suntem un tot unitar de iubire.si noi, oamenii, trebuie sa o daruim intre noi. nu sa incercam sa o definim.tocmai din acest motiv consider ca e mai bine sa nu mai punem intrebarea aceasta celorlalti. ce este iubirea? la intrebarea aceasta am raspuns in titlul meu tot printr-o intrebare deoarece cum am mai zis nu avem puterea de a ne face intelesi prin cuvinte.raspunsul meu transmite urmatorul lucru"nu credeti ca nu avem puterea de a ne face intelesi prin cuvinte vizavi fata de sentimentul de iubire si de ce inseamna el?".Daaaaaa.nu avem.asta e raspunsul vostru la intrebarea mea.deci raspunsul e la voi si ca sa ne dam seama mai bine ar trebui sa privim in jurul nostru. un exemplu bun ar fi: De ce ne doare cand vedem o persoana draga(mama, tata, frate, sora, iubit(a)etc.) la un necaz? sau de ce ne doare cand dorim o persoana anume langa noi si nu o putem avea? etc. etc. e ca si cand ai avea o piatra pe inima nu? si sunt etc. si etc. situatii...pfffff ce mult am scrisbig grin nu sunt sanatoasa la caplaughing

| ♥.Sagemix a răspuns:

Depinde de varsta. Iubirea sincera, din punctul meu de vedere, o descoperi numai alaturi de persoana pentru care ai fi in stare sa faci mult mai multe decat ti-ai inchipuit tu si fara care, sa simti ca ai ramas fara o jumatate din tine, din inima ta. happy
Ma enerveaza cand citesc intrebari sau raspunsuri pe site, cu copii de 12 - 13 ani, care nu stiu nici sa scrie si zic ca ei il iubesc pe nu stiu care si intreaba ce sa faca?
Iubirea nu se exprima, se simte.

| eu_9968 a răspuns:

"nu exista dragoste, doar senzatia de atasare"winking

| fetitza_4583 a răspuns:

Nu! Iubirea este un sentiment de fericire atunci cand doua persoane predestinate au aceleasi sentimente.