| AndreeaMicuța123 a întrebat:

Ce este masturbarea si cum se pune in practica?
Intreb doar

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea reprezinta o activitate de provocare de placeri prin folosirea mainilor sau a altor parti ale corpului sau utilizarea unor obiecte cu ajutorul carora prin atingere, mangaiere, masare etc. se stimuleaza zonele erogene de pe corp. In cazul femeilor aceste locuri erogene se afla pe gat, lobul urechii, sani, sfarcuri, abdomen, coapse dar mai ales in zona organelor genitale feminine, care sunt extrem de sensibile la atingere, insa pentru a obţine placeri maxime, este nevoie sa fie stimulate in special anumite zone si anume cele puternic erogene, care sunt clitorisul sau punctul G. Obtinerea placerilor prin autosatisfacere depinde de "tehnica" folosita/insusita de fiecare femeie in parte si presupune obtinerea placerii finale adica a orgasmului. In cazul baietilor masturbarea se reduce de obicei la miscarea de du-te vino a preputiului in lungul penisului pana in momentul producerii ejacularii.

| Emilian65 a răspuns:

Masturbarea, este o autosatisfacere sexuala atat la baieti cat si la fete.

| Seba2013 a răspuns:

Masturbarea este autoexcitatie+autosatisfactie+fantezii.