| kiddo3mâncaţiaş a întrebat:

Ce faci atunci cand iti dai seama ca un prieten este fals, dar ceilalti il plac in continuare? Pe deasura te mai si barfeste pe la spate.sad

Răspuns Câştigător
| GeosBIOS a răspuns:

Daca face parte din acelasi grup de prieteni, nu l-as mai baga in seama decat la nivel de salut si discutii pur protocolare. In rest as cauta sa evit in a ma mai arata prea binevoitor in ce-l priveste pe respectivul, fara insa a ma arata ostil. Adica daca ma intreaba omul ceva ii raspund politicos, atat timp cat intrebarea nu-i una personala, caz in care l-as trimite tot politicos "la plimbare". Atunci cand face o gluma chiar daca ceilalti o considera amuzanta, numai pentru ca le este prieten, eu m-as arata indiferent, in principiu chiar fiind indiferent, tolerandu-l doar fiindca face parte din acelasi colectiv.

Altfel, daca-l cunosc fara sa avem prea multe cunostinte comune, pur si simplu as cauta sa nu mai am nimic de a face cu persoana respectiva.

| kiddo3mâncaţiaş explică (pentru GeosBIOS):

Si ar trebui sa imi spun parerea despre acea persoana si grupului meu de prieteni?

| GeosBIOS a răspuns (pentru kiddo3mâncaţiaş):

Nu neaparat, deoarece asta face obiectul barfei si astfel nu vei da decat motiv de conversatie asa zisilor prieteni (astazi e greu sa mai ai incredere in cineva, chiar daca-si spun cei mai buni prieteni). Arata ca esti mai cu scaun la cap decat respectivul, tocmai prin faptul ca tu nu procedezi asemeni lui si nu ataci pe la spate, cum nici nu sta bine unui barbat adevarat. Barfele sunt pentru pitzipoance si babe.

Daca are un caracter de rahat, cu timpul majoritatea vor incepe fie sa-l evite fie sa-l barfeasca asa cum a facut si el cu tine. Eu zic insa sa alegi calea inteleapta si sa nu ti-l faci dusman, ca n-are rost sa-ti faci in carca cu asemenea indivizi, asa ca pur si simplu cauta sa-l eviti.

Daca iti mai ajunge la ureche cum ca a mai spus ceva despre tine, ridica din umeri si da de inteles ca de ce are ala a spune, prea putin iti pasa, si ca ai lucruri mai importante in viata cu care sa-ti bati capul. Ceea ce de altfel s-ar putea sa fie si cat se poate de adevarat.

| kiddo3mâncaţiaş explică (pentru GeosBIOS):

Iti multumesc. Exact asa voi face. Ma bucur ca in aceasta lume se mai gasesc si oameni chiar intelepti!happy

| GeosBIOS a răspuns (pentru kiddo3mâncaţiaş):

Apropo americanii au o expresie inteligenta in acest sens:

"Don't argue with idiots. they'll drag you down to their level and beat you with experience"

De cele mai multe ori, in timp ce tu cauti sa te justifici si sa demonstrezi ca ce au spus a fost nedrept, ei abia asta asteapta, deoarece le place barfa sau cearta. Asa ca n-are rost sa le faci pe plac.

9 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Ii plin de ei! le dau foc, ce vrei sa fac?! si nu ma feresc sa-i spun k-i degeaba pe pamant ori de cate ori se iveste ocazia! ii reamintesc doar, nu-s rau! astia au o lume a lor! nu stiu care-i judecata lor da-i una cretina si trebuie lasati in pace! daca pe tine te-o ars, o sa mai arda si pe altii! asta iti zic eu sigur, ca am dat si eu de ei, si in final ramane cu unu 2..si aia k el/ea!

| pipluup a răspuns:

Crede-ma si eu am patit acelasi lucru, trebui doar sa il ignori, nimic mai mult. big grin Primesc funda?big grin

| alexandruf37 a răspuns:

Il dai dracu!

| VDS a răspuns:

El poate fals e doar pentru tine si pentru ceilalti nu. Daca e si pentru ceilalti stai linistita ca la un momentdat o sa o dea in bara singur.

| kiddo3mâncaţiaş explică (pentru VDS):

Mersi mult! asa voi face happy