| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna cand ai testiculele fixe ( nemiscate ) sau lasate in jos?
Argumentati!

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Scuza-ma cum adica fixe? si cum adica lasate in jos? Lasate in jos e starea lor naturala, ele trebuie sa atarne in special cand penisul e in stare flasca, pentru ca temperatura din ele sa fie cea mai joasa. Astfel ca in mod normal testicolele trebuie sa se afle la cativa centimetri in jos in scrot, de la ele pana la prindere existand o portiune de piele si cu venele si tuburile aferente in interior. In timpul excitatiei se intampla in multe cazuri in special cand distanta dintre testicole si baza penisului e mai mica, ele pot urca usor pentru ca sistemul se repozitioneaza pentru ejaculare. De asta daca ai observat testicolele urca in ritmul ejacularii pana cand acest proces se termina.

Cand testicolele nu sunt inca dezvoltate, adica in perioada dinaintea pubertatii ele sunt relativ imobile aparand ca un fel de umflatura ca sa zic asa. Uneori pielea e mai neteda alteori mai incretita. Daca aceasta stare se mentine si dupa inceperea pubertatii iar testicolele sunt prea imobile in toate situatiile poate insemna ca nu se dezvolta, sau poate fi vorba de o atrofiere in unele cazuri.

Revin la starea de erectie. Exista cazuri in care testicolele urca foarte mult atunci cand penisul intra in erectie cauza din care si pielea lor se increteste. Ideea e ca atat timp cat ai observat ca dezvoltarea lor a avut loc si au crescut cat de cat in volum la pubertate, totul e ok. N-am auzit insa pana acum sa fie la cineva fixe decat daca pur si simplu au ramas in starea lor pre-pubertina. In principiu in aceste cazuri nici penisul nu creste.

| Secreeeeeeeeeeet a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Apropo AlexanderAdrian, vreau sa te intreb, de unde stii atatea la capitolul sex? esti medic urolog?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Secreeeeeeeeeeet):

Am 31 de ani, nu crezi ca ar trebui sa stiu destule? In plus cand eram eu adolescent ne uitam prin revistele Bravo si Popcorn la informatiile despre sex nu la Justin Bieber. In plus exista medici, situri de specialitate, filtrezi putin informatiile, ca multi "specialisti" abereaza, adaugi propria experienta si e suficient.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In jos trebuie sa fie. Unde ai vrea sa stea? Pe penis? Nemiscate? Inseamna ca stai pe loc.Misca-te.Sa vezi ca si ele se misca.

Răspuns utilizator avertizat